YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik'ten hacca gideceklere kötü haber!
"Sağlık Bakanlığı bize bir karar bildirirse bu sene hac yapılmayabilir"
Bakan Çelik'ten hacca gideceklere kötü haber!
12 Haziran 2009 / 08:13 Güncelleme: 12 Haziran 2009 / 00:00

Devlet Bakanı Faruk Çelik, dünyayı tehdit eden domuz gribi salgınının haccı etkileyebileceğini söyledi. Kabine revizyonu sonrası Çalışma Bakanlığı'ndan Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanlığı'na kaydırılan Faruk Çelik, bir grup gazeteciye bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Salgın sebebiyle bu sene haccın yapılamayacağı yönündeki kaygıları değerlendiren Çelik, Diyanet'in hazırlıkları sürdürdüğünü ifade etti. "DSÖ böyle bir karar alır, Sağlık Bakanlığı da bu kararı bize bildirirse hac bu sene yapılmayabilir." diyen Çelik, bu yıl 700 bin kişinin hac müracaatında bulunduğunu, bunların yüzde 10'unun kutsal topraklara gidebileceğini hatırlattı. Çelik, hac kotasını artırmak için girişimlere başladıkları müjdesini de verdi. Yıllardır gündemde olan karayoluyla hac konusuna da değinen Bakan, konuyu gelecek yıl gündemlerine alacaklarını anlattı: "Yol güvenliği nedeniyle karayolu ile hac yasaklanmıştı. Ancak şimdi hem Suriye hem diğer ülkelerle ilişkilerimiz iyi. Karayolu ile hac düşünülebilir."


Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan ise hac ziyaretinin ertelenmesi konusu için daha erken olduğunu söyledi. Buzgan, "Konuyu takip ediyoruz. Daha süremiz var. Dünyadaki gelişmelere göre hareket edeceğiz." dedi.


Bu arada, Diyanet'in teşkilat kanunu hazırlıkları sürüyor. Uzun süredir çıkmayı bekleyen yasal düzenleme ile hem camilerdeki imam açığı kapatılacak hem de imamların statüsü yeniden düzenlenecek. İmamlara da tıpkı öğretmenler gibi kariyer statüsü geliyor. Kariyerin en üst basamağı 'baş imam' olacak. Baş imamlar Kocatepe, Sultanahmet, Selimiye gibi büyük camilerde görev yapacak. Bakan Çelik, yeni dönemde dünyaya hitap edecek Diyanet TV'yi kurmayı planladıklarını sözlerine ekledi.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler