20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik o iddialara tek tek yanıt verdi!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma'daki faciayla ilgili açıklamalarda bulundu.
Bakan Çelik o iddialara tek tek yanıt verdi!
14 Mayıs 2014 / 19:10 Güncelleme: 14 Mayıs 2014 / 23:09

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma'daki faciayla ilgili değerlendirmelerde bulundu, söz konusu maden şirketiyle ilgili yapılan denetimlerle ilgili açıklamalar yaptı.

Bakan Faruk Çelik maden şehitlerine rahmet, kaderli ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledidikten sonra şu açıklamayı yaptı:

Elim, müessif kazayı haber alır almaz, Bakanlık olarak, Bakan Yardımcımızın başkanlığında, SGK Başkanı ile arkadaşlar, Teftiş Kurulu başkanı ve teknik heyetleri kısa süre içinde olay yerine intikal etmeleriyle ilgili talimatlandırdım ve kısa süre içerisinde olay yerine ulaştılar. Kazanın meydana geldiği kömür işletmesiyle ilgili kısaca bilgi sunmak istiyorum:

İlgili kömür işletmesi, son dört yılda sekiz kez programlı teftişe tabi tutulmuş, ayrıca ilgili işyeriyle ilgili şikayet ve kazalardan dolayı da sekiz kez inceleme teftişi gerçekleştirilmiş. Bu inceleme teftişlerinde elektrik panolarında kilitleme sisteminin olmadığı, lastik tekerlekli yükleyicilerin geri vites ikaz sinyallerinin olmadığı, acil toplanma yerinin belirlenmediği, ateşçiler için anti statik elbisenin eksik olduğu, bant taşıyıcıların ikaz sistemlerinin yeterli olmadığı gibi ikazlar bu şikayet incelemeleri neticesinde ortaya çıkmış olan hususlar. Bunlar 2012-2013 yıllarında yapılan şikayetler ve meydana gelen kazaların neticesinde ortaya çıkan eksiklikler. Yine o dönemler içerisinde giderilmiş ve en son 13-18 Mart 2014 tarihinde yapılan teftişlerde ise mevzuat açısından herhangi bir noksanlığın olmadığı işyerinde bizzat yapılan teftişlerle tespit edilmiş durumdadır.

30 Haziran 2012 tarihinde iş sağlığı güvenliği yasasını yürürlüğe koyduk. Bu yasa bildiğiniz gibi iş sağlığı güvenliği alanında o tarihe kadar gerçekleştiremediğimiz müstakil bir yasa. Yani 30 Haziran 2012’den sonra Türkiye’nin müstakil bir iş sağlığı güvenliği yasası oldu. Bu yasaya bağlı olarak otuz altı ikincil mevzuatı yürürlüğe soktuk. Bu yasa birçok yenilikler getiriyor ama burada bu acı günde tabi ki yasayı anlatmak değil derdimiz. Yasanın temel olarak işverenlerimize, iş yerlerimize, çalışanlarımıza, sendikalarımıza, bakanlığımıza yüklediği sorumlulukları ortaya koyması açısından sadece dört-beş hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yasa diyor ki; risk değerlendirme zorunluluğu getirdim. Bu iş yerinde hele hele maden ocakları gibi çok tehlikeli bir iş yeri ise bu işyerlerinde risk değerlendirmesi yapıp muhtemel riskler var ise onlar giderilmeden burada çalışma yapılamayacağını şartını getiriyor. Risk söz konusu ise; burada kazmayı vuramazsınız. Diğer getirdiği önemli bir husus; bin kişinin üzerinde çalışanı olan, çok tehlikeli iş yerleri ki kazanın olduğu yer böyle bir yer. Burada tam zamanlı iş yeri hekimi ve tam zamanlı iş güvenliği uzmanını bulundurmak zorundasınız diyor. Üç vardiya yapıyorsanız hekiminiz ve uzmanınız sürekli iş yerinde olacak, sürekli denetimde olacak. Yasa bu zorunluluğu getiriyor. Bunun yanında yasa; acil durum planlaması ve uygulama zorunluluğu getiriyor. Bu olayla ilgili muhtemel olacaktır diye bir planlama yapacaksınız, o planlama da yeterli değil, yasa diyor ki; bunun uygulamasını yapacaksınız. Bir başka düzenleme ise; iş yeriniz eğer çok tehlikeli bir iş yeri ise; burada çalıştırdığınız insanlar mesleki eğitim zorunluluğu getiriyor. Bunun yanında, bütün çalıştırdığınız personeli iş sağlığı güvenliği eğitiminden geçirmek durumundasınız.

İlgili iş yerine baktığınız zaman bahse konu Soma’da 13 iş sağlığı güvenliği, iş güvenliği uzmanının olduğu görülüyor. Dört iş yeri hekiminin olduğu görülüyor. Teftiş neticesi mevzuata aykırı olmadığı görülüyor o zaman ister istemez şu soru aklımıza geliyor; o zaman kaza neden oldu? Yasa var mı? Var. Denetim var mı? Var. Ama ortada denetim neticesinde de mevzuata aykırılık tespit edilmemiş. O zaman gerek idari ve adli soruşturma devam ederken bizim de iş teftiş başkanımız başta olmak üzere teknik kadrolarımız orada gerekli çalışmaları yapıyorlar. Bu kaza neden meydana geldi diye bunun çok yönlü bir şekilde araştırılıp ortaya çıkarılması gerekiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki; en ufak ayrıntılar da değerlendirilecek. Hiçbir noktası karanlık bırakılmayacak.

Bir önemli evrakımız daha var. İş güvenliği uzmanının iş yeri ile ilgili tespitlerini içeren rapor defteri her iş yerinde olmak zorunda. Ne gibi değişimler meydana gelmiş, ne gibi risk oluşma ihtimalleri doğmuş, bunları bu deftere rapor defterine not etmek durumunda. Bu da bakanlığımız onaylı bir defter. Ekibimiz bunu inceleyeceği gibi savcılık da bunu dikkate alacaktır. Bu defterin de yol gösterici olacağına inanıyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler