YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik: Dert çok, hangi birine ağlayalım"
Bakan Çelik: Dert çok, hangi birine ağlayalım"
Bakan Çelik: Dert çok, hangi birine ağlayalım"
03 Ağustos 2008 / 19:10 Güncelleme: 03 Ağustos 2008 / 00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iktidarları döneminde sadece hizmete odaklandıklarını belirterek, ''Türkiye'nin dertleri büyük, sorunları çok. Hangi meselesine el atarsanız kokuşmuş durumda ama bunları bir bir çözüyoruz ve çözeceğiz'' dedi.


Bakan Çelik, Osmangazi Belediyesi Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki temel atma töreninde yaptığı konuşmada, TOKİ'nin Türkiye genelinde 320 bin konutun yapımını ya bitirdiğini ya da devam ettirdiğini belirterek, bunun, nüfusu ortalama 100 bin olan 14 ilin Türkiye'ye kazandırılması anlamına geldiğini söyledi.


Bursa'nın çarpık yapılaşmanın etkilerinden kurtarılması için projeler geliştirildiğini kaydeden Çelik, bunlar arasında en önemlisinin Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi olduğunu ifade etti.


Bu örnek projenin tamamlanmasının ardından, çarpık yapılaşmaya maruz kalan mahallelerde oturanların kentsel dönüşüm uygulaması için talepte bulunacağını söyleyen Bakan Çelik, birçok özelliğiyle öne çıkan fakat çarpık yapılaşmayla çirkinleştirilen Bursa'nın yıkılarak güzelleştirileceğini belirtti.


Çelik, proje kapsamında yakın zamanda Gürsu'da temeli atılacak binalarla Bursa'ya 3 bin konut daha kazandırılacağını, kent içinde olmaması gereken yapıların şehir dışına çıkarılması amacıyla planlanan Esnaf Sanayi Sitesi için gerekli adımların da en kısa sürede atılacağını ifade etti.


Anayasa Mahkemesinin kararının ardından toplumda rahatlama yaşandığını, herkesin karara saygı duymak zorunda olduğunu belirten Çelik, ''Ama bütün vatandaşlarımız çok iyi biliyor ki 5,5 yıldır sadece hizmetlere odaklandık. Türkiye'nin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz, Türkiye'nin sorunlarını nasıl minimize ederiz diye yoğun çaba gösterdik'' dedi.


Bakan Çelik, SSK ve Bağ-Kur'un prim alacaklarının yapılandırılması konusunda 28 Temmuzda dolan sürenin 20 gün uzatılmasını öngören kanun teklifinin yasama yılının son günü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini hatırlatarak, yasa çerçevesinde 18,4 milyar YTL'lik borcun yeniden yapılandırıldığını kaydetti.


KEY ÖDEMELERİ


1987-1995 döneminde Konut Edindirme Yardımı (KEY) için yatırılan paraların listesini doğrudan Emlak Bankasına gönderen kurumların belgelerinin hurda olarak SEKA'ya gönderildiğini anımsatan Çelik, şöyle konuştu:


''(Sizi ev sahibi yapacağız) diye para kesilmiş.  Ev sahibi olmuşlar mı? Yok. Peki ev sahibi olamadılar da paralarını geri aldılar mı? Yok. Para nerede? Para uçtu gitti. Ev nerede? Ev de uçtu gitti. Şimdi ne olacak? Bütün bu 1980'lerin, 1990'ların yükleri bu iktidarın sırtında. İşçiden memurdan kesilmiş 14 katrilyonluk nemaları ödedik. Şimdi de KEY hesaplarını çıkarmaya çalışıyoruz. Emlak Bankası batmış, batırılmış. Batmakla kalmış mı? Kalmamış. İçindeki bütün bu evrakı SEKA'ya vermiş, hurda olmuş. Hangi birine ağlayalım? Bir de diyorlar ki bu millet bizi niye kovaladı? Bu millet az bile yapmış size. Onun için Türkiye'nin dertleri büyük, sorunları çok. Hangi meselesine el atarsanız kokuşmuş durumda ama bunları bir bir çözüyoruz ve çözeceğiz. Buna gücümüz var ve bu gücü sizden alıyoruz.''


Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe de Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi ile kent merkezinde yeni ve modern bir yaşam alanı oluşacağını, yüzlerce yıllık geçmişe sahip Tayakadın, Kiremitçi, Doğanbey ve Kırcaali mahallelerinde eski evler yıkılarak yerlerine 75, 112,5 ve 150 metrekare büyüklüğünde 3 tip olmak üzere toplam 2 bin 500 lüks konut yapılmasının planlandığını kaydetti.


Altepe, yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek ve tüm ekonomik getirisi bölgedeki mülk sahiplerine paylaştırılan projenin 750 milyon YTL'ye mal olacağını bildirdi.


Konuşmaların ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından temel atıldı.


ÇOCUK EĞİTİM VE BİLİM MERKEZİ


Faruk Çelik, daha sonra, Yıldırım Belediyesi Çocuk Eğitim ve Bilim Merkezi'nin temel atma törenine katıldı.


Deney atölyeleri, sergi salonları, fuayeler, kafeteryalar, kütüphane, konferans salonu ve çok amaçlı salonların yer alacağı merkez ile öğrenciler, teorik olarak öğrendiklerini deneme imkanına kavuşacak.


Yaklaşık 5 bin metrekare alanda inşa edilecek merkezin 2 milyon 265 bin YTL'ye mal olmasının planlandığı bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler