YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik CHP'den umutlu
"Muhalefetin anayasa değişikliğine sağduyulu yaklaşacağına inanıyorum"
Bakan Çelik CHP'den umutlu
19 Mart 2010 / 13:19 Güncelleme: 19 Mart 2010 / 13:24

Devlet Bakanı Faruk Çelik, muhalefetin, anayasa değişikliğine daha sağduyulu yaklaşacağına inandığını belirtti.

Çelik, gazetecilerin, anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Muhalefetin, anayasa değişikliklerine destek verip vermeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Çelik, muhalefetin, muhalefet etme sürecini gözden geçireceğine inandığını söyledi.

Seçimin yaklaştığını belirten Çelik, ''Millete söyleyecek bir şeylerinin olmasında yarar var. Meclise geldik, millete rağmen her şeyi reddettik, olayın artısını, eksisini koymadık gibi bir yaklaşım, önümüzdeki seçimde, millete cevap verememe, milletin karşısında var olamama tablosunu ortaya koyar. Muhalefetin bunu değerlendireceğine, daha sağduyulu anayasa değişikliğine yaklaşacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Çelik, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay'ın, ''AK Parti, anayasa değişikliği için hazırlıklı değil'' eleştirilerinin anımsatılması üzerine, AK Parti'nin, anayasa değişikliği çalışmalarının, bugüne has olmadığını, çok köklü, temel çalışmalarının bulunduğunu belirtti.

Sonucun sağlıklı olacağına inancını dile getiren Çelik, ''Gerek referanduma gitmesi, gerekse Meclis aşamasında... Umarım ki Meclis aşamasında bu iş halledilir. Muhalefet, iktidar gerilimi değil, güzel örneklerle vatandaşımızın yüzünün gülmesine vesile olunur'' dedi.

'HSYK KONUSUNDA HASSASIZ'

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, Anayasa değişikliği paketinin henüz partilerinin genel merkezine gelmediğini, paketin gelmesinin ardından bir açıklama yapılacağını söyledi. Güner, ''Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun nüvesinin, onların önerdiği şekilde değiştirilmesine taraftar değiliz. Ancak, HSYK'dan, Adalet Bakanı veya müsteşarın, yürütme organının ya da temsilcisinin çekilmesi halinde, yeni bir oluşuma, tarafsız bir şekilde, taraftar oluruz'' diye konuştu.

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut da Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkında partisinin tutumunu değerlendirirken, ''MHP'nin yapmış olduğu uygulamanın, gösterdiği hassasiyetin Sayın Başbakan'a örnek olmasını temenni ediyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili iddialar, Çorum Belediyesinde yaşanan hadiseler, AK Parti'ye bağlı belediyelerde meydana gelen bütün hadiseler, RTÜK Başkanı ile ilgili bir takım iddialara, MHP Genel Başkanı'nın yaklaştığı hassasiyetle Sayın Başbakan'ın yaklaşmasını temenni ediyoruz'' dedi.

AA

çelik umutla yatar ümitle kalkar...
 // ibrahim çelikoğlu
Diyecekleri belli;Önce dokunulmazlıkları kaldıralım,sonra düşünürüz..
Dokunulmazlıklar kalktı mı? Kimlerin yargılanacağı da belli....
19 Mart 2010 16:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler