YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Canikli'den kritik Bank Asya açıklaması
Bank Asya kararını değerlendiren Gümrük Bakanı Nurettin Canikli 'BDDK bu işlemi yapmasaydı suç işlemiş olurdu. 122 imtiyazlı ortakla ilgili bilgiler verilmemiş' dedi.
Bakan Canikli'den kritik Bank Asya açıklaması
06 Şubat 2015 / 20:00 Güncelleme: 07 Şubat 2015 / 08:05

Gümrük Bakanı Nurettin Canikli, NTV canlı yayınında BDDK'nın Bank Asya kararını değerlendirdi: ''BDDK bu işlemi yapmasaydı suç işlemiş olurdu.''

Şeffaflık paketi ertelendi mi?

Gümrük Bakanı Nurettin Canikli, mal bildirimi ve imar düzenlemelerini de içeren ''Şeffaflık Paketi''nin ertelenip ertelenmediğini de açıkladı: ''Bu paketin seçim öncesi yasalaşması zaten kolay görülmüyordu. Esas olan kararlılıktır, seçimden sonra hayata geçirilmesidir.''

Şeffaflık paketi olarak başladı ama erteleme olduğu yönünde haberler var. Doğru mu?

Zaten bu döneme yetişmeyeceği açıktı. 1 aylık çalışma süresi kalmış durumda. İç güvenlik paketi başta olmak üzere onlar zaten aşağı yukarı 1 ayda çıkarılabilir. Bu paketin seçim öncesi yasalaşması zaten kolay görülmüyordu. Esas olan kararlılıktır. Bu düzenlemeler yapılacaktır. Esas olan seçimden sonra hayata geçirilmesidir. Zaman konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Bu seçimin tartışma konusu başkanlık sistemi olacak gibi görünüyor. AK Parti, seçim beyannamesinde başkanlık sistemine yer verecek mi?

Çalışmalar devam ediyor. Bizim başkanlık sistemi konusunda kamuoyunu bilgilendirmemiz lazım. Seçimin önemli gündem maddelerinden birinin bu olması lazım. Şu an itibariyle sistemimiz yarı başkanlık sistemidir.

Bürokrasiden adaylık için istifa edenlerin sayısının 700'e ulaştığı belirtiliyor. Sayın Başbakan'ın, "Devleti kimle yöneteceğiz" kaygısıyla büyük bölümüne onay vermediği haberleri yayınlandı. Adaylık için bürokrasiden istifaların bir ölçüsü olmalı mı? MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın seçimlerde olası adaylığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Takdir karar kendisine aittir. Siyasette her kesimden insanın bulunması gerekir.

Bank Asya kararı... Hükümetten gelen açıklamalar, kararın siyasi değil hukuki ve teknik olduğu yönünde. Ama eleştiriler, bu açıklamalara rağmen sürüyor. Kararı nasıl değerlendirmek lazım size göre?

BDDK bu işlemi yapmasaydı suç işlemiş olurdu. 122 imtiyazlı ortakla ilgili bilgiler verilmemiş. Bankanın içinin boşaltılıp boşaltılmadığı önümüzdeki günlerde hepsi ortaya çıkacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler