YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çağlayan'dan çözüm süreci açıklaması
Bakan Çağlayan'dan çözüm süreci açıklaması
30 Mart 2013 17:29
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, çözüm süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, çözüm sürecine değinerek, “Türkiye inşallah bu süreci başarıyla çözecektir, ama süreç kolay bir yol değil. Bu süreci sağlam bir irade, hükümet ve liderle yapabilir” dedi.

Bakan Çağlayan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) 9. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Çağlayan, “Dünya krizi 5’nci yılına girdi. AB'de 4 milyon insan işini kaybetti. Türkiye’de ise 5 milyon insan istihdama kavuştu. Türkiye, AB üyesi bir ülke olsaydı AB 2011'de yüzde 1,5 değil yüzde 1,8 büyüyecekti. Daha az insan işsiz kalacaktı" diye konuştu.

Türkiye'nin gitmesi gereken daha çok yolu olduğunu belirten Çağlayan, “Türkiye'yi 300 beygir güce sahip 300 kilometre hızla gidecek bir araca benzetiyorum. Ama geçmişte ya çomak soktular ya lastiği patlattılar. Ama şimdi önü açık ve itibar edilen bir Türkiye var. 'Aman mali disiplini elden bırakmayın' diye istekler oldu. Merak etmeyin, öyle bir hükümet var ki geçmişten ders almış. 38 yaşında genç emekli cenneti oldu Türkiye. Ama ne oldu, hala onların sıkıntısını yaşıyoruz. Artık Türk iş insanı bu tür politikalara itibar etmiyor. Mali disiplini elden bırakmanın ülkeleri ne hale getirdiğini bu kriz bütün dünyaya çok net bir şekilde gösterdi. Türkiye böyle bir krizden teğet geçtiyse ve krizi fırsata çevirdiyse bunu mali disiplin sayesinde gerçekleştirdi. Türkiye bir tarih yazdı. Frene biraz fazla basılmasıyla beraber balata kokusuna rağmen rakam yüzde 2'lere kadar çıktı. Eyvallah hükümetimiz görevde olduğu sürece mali ve bütçe disiplininden bir adım geriye götürmeliyiz Türkiye'yi” dedi.

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin 2023 stratejisine dikkati çekerek, Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokacaklarını ve ihracatı 500 milyar dolar seviyesine getireceklerini söyledi. Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Bakan Çağlayan, “Maalesef Türkiye'nin ayağında prangalar var. Türkiye kardeşin kardeşi vurduğu bir dönemi yaşadı. Birbirimizi ötekileştirdik. Birbirimizi yıllarca kandırdık. Biz kardeşiz. Şimdi Türkiye önemli bir sürece girdi. Türkiye inşallah bu süreci başarıyla çözecektir, ama süreç kolay bir yol değil. Bu süreci sağlam bir irade, hükümet ve liderle yapabilir. Bu süreci başarıyla sonlandırmak için toplumun her kesimine görev düşüyor. İnşallah daha sonra Türkiye 2023 hedeflerini uçarak yakalayacaktır. Türkiye'ye uçmak yakışır. Türkiye hem demokratik hem de ekonomik standartlarının kalitesini yükseltecek" diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler