YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozdağ’dan Twitter açıklaması
Bakan Bozdağ’dan Twitter açıklaması
24 Mart 2014 18:05
Bekir Bozdağ: 'Kişilerin haklarının ihlal edildiği, mahremiyetin ihlal edildiği ve başka gerekçelerle mahkemeler müracaat ediyor. Bu kararları Twitter’in uygulaması lazım'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter’ın sanki Türkiye’de hukukun dışına çıkılarak kapatılmış gibi bir hava estirildiğini belirterek, “Bir defa bu doğru değil. Çünkü yapılan şey mahkemece verilen kararların uygulanmasından ibarettir. Kişilerin haklarının ihlal edildiği, mahremiyetin ihlal edildiği ve başka gerekçelerle mahkemeler müracaat ediyor. Bu kararları Twitter’in uygulaması lazım” dedi.

Memleketi Yozgat’ta seçim çalışmalarını sürdüren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sorgun ilçesinde esnaf ziyareti yapıp, dönercide döner kesti. Esnaf ziyareti sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK tarafından yapılan 271 hakim ve savcının atamasını değerlendirdi. Bakan Bozdağ, “Bilindiği gibi özel görevli mahkemeler kaldırıldı. Kanun gereği bu mahkemelerde görevli savcı ve hakimlerin ataması yapılması gerekiyordu. HSYK’nın yaptığı atamalar bu çerçevede yapılmış atamalardır” dedi.

Suriye uçağının düşürülmesiyle ilgili sorulan soruya Adalet Bakanı Bozdağ, uluslararası hukuk kurallarının çok açık olduğunu ifade ederek, “Uluslararası hukukun ortaya koyduğu kurallara herkesin uyması gerekir. Bildiğiniz gibi Türkiye geçmişte uçağımızın düşmesi üzerine angajman kuralları devreye soktuğunu ifade etmişti. Uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye’nin kendi sınırlarını kendi egemenlik alanını koruma hakkı vardır. Türkiye hukuka uygun bir hak kullanımında bulunmuştur” diye konuştu.

BDP’li bazı milletvekillerinin özerklik söylemlerini değerlendiren Bozdağ, “Seçime dönük herkes bir şeyler söylüyor . Seçim süreci içerisinde birtakım şeyler ifade ediyorlar. Bunlar yeni söylenen sözler değil. BDP’liler ezberlerini devam ettiriyorlar. Türkiye güçlü bir ülke olarak bundan sonra da yoluna devam edecektir. Türkiye anayasal sistem içerisinde üniter yapısını koruyarak tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan anlayışı ile yoluna devam edecektir. Bunun dışında sert edilen görüşler sadece sert edenler açısında bir değer ifade eder. Bizim açımızdan bir kıymeti yok” şeklinde konuştu.

Twitter’in kapatılması ile ilgili de açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Konuyu Türkiye’de doğru tartışmak lazım. Sanki Türkiye’de Twitter hukukun dışına çıkılarak kapatılmış gibi bir hava estiriliyor. Bir defa bu doğru değil. Çünkü yapılan şey mahkemece verilen kararların uygulanmasından ibarettir. Başka ülkelerde de hukukun dışına çıkan bazı şeyler olduğu zaman mahkemeler karar veriyor. Bu karar çerçevesinde de Twitter adım atıyor. Amerika’da olduğunda adım atıyor. Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de vatandaşlar müracaat edip Twitter içerikleri çıkartılması yönünde mahkeme kararları aldığı takdirde Twitter bu mahkeme kararlarının gereğini yerine getiriyor. Ama Türkiye’de de pek çok mahkeme kararı var.

Kişilerin haklarının ihlal edildiği, mahremiyetin ihlal edildiği ve başka gerekçelerle mahkemeler müracaat ediyorlar. Kararlar alıyorlar ve bu kararları Twitter’in uygulaması lazım. Türkiye bugüne kadar mahkeme kararlarını Twitter’e tebliğ etmesine rağmen Twitter yetkilileri bu kararları yerine getirmedi.

Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’nin anayasasına, yasalarına ve mahkeme kararlarına herkes uymak zorundadır. Buna Twitter da dahil. Herkesin uyması lazım. Bizim istediğimiz Amerika’nın kanunlarına, mahkeme kararlarına Fransa’nın, İngiltere’nin, Almanya’nın kanunlarına ve mahkeme kararlarına nasıl Twitter saygı gösteriyor ve bunların gereğini yerine getiriyorsa Türkiye Mahkemelerinin verdiği kararlara Türkiye kanunlarına da saygı göstermeli ve bunların gereğini yerine getirmelidir. Bizim hükümet olarak yaptığımız mahkeme kararlarının icrasını sağlamaktır” dedi.

Dünyanın başka ülkelerindeki mahkeme kararlarına ve kanunlarına nasıl uyuyorsa Türkiye’nin kanunlarına ve mahkeme kararlarına uyması gerektiğini vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, “Örneğin bir kişi ile ilgili adına sahte hesap açılıyor. Bu sahte hesapta pornografik birtakım görüntüler yapıyor. Şimdi insan gelip müracaat yapıyor mahkemeye. Mahkeme bir karar alıyor.

Mahkeme bu içeriğin çıkartılmasını istiyor. Ama bu karar Twitter’a tebliğ edildiğinde içerik çıkartılmıyor. Bütün vatandaşlarımızın hepsine böylesi itibar cellatlığı olabilir. Haysiyet cellatlığı olabilir. İnsanlar kendi onurlarını haysiyetlerini yok şeylerle ilgili kararlar aldığında bu mahkeme kararlarına herkesin uyması lazım. Yani sanal alemde olup biten suç ise bunun gereğinin de yapılması lazım.

Siz şimdi gerçek dünyada diyelim bir suç isnat ettiğinizde bunun bir karşılığı oluyor mu? Oluyor. Gerçek dünyada suç olan ne varsa sanal dünyada da bunlar suçtur. Bu çerçevede insanların haklarını, hukuku koruyan kanunlar vardır. Bu kanunlara göre mahkemeler karar verdiği zamanda bunlara herkesin uyması kanun gereğidir. Biz Youtube’dan da Facebook’tan da Twitter’dan da bu sanal dünyaya ilişkin erişim sağlayanların tamamından isteğimiz şey gayet açık. Türkiye’nin kanunlarına da mahkeme kararlarına da saygı duyulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler