YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozdağ'dan, Bilal Erdoğan açıklaması
Bakan Bozdağ'dan, Bilal Erdoğan açıklaması
14 Ocak 2014 12:00
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor. Dosyanın içinde ne var ne yok kimse bilmiyor." dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor. Dosyanın içinde ne var ne yok kimse bilmiyor. Bir takım gazetelerde, televizyonlarda, internet sitelerinde çıkan, doğruluğu eğriliği tartışmalı haberler üzerinden sanki bunlar dosyanın içinde varmış gibi değerlendirmeler yapılıyor" dedi.

"Anayasa'ya uygun davranmak lazım"

HSYK Kanun Tasarısı'nın görüşüldüğü Adalet Komisyonu'nda milletvekillerinin kendisine yönelttiği sorulara cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye'de parlamento çatısının mahkeme salonlarına dönüştürüldüğünü Bekir Bozdağ, "Parlamentoda kimileri itham ediliyor, kimileri aklanıyor, kimisi mahkum ediliyor, kimisi beraat ettiriliyor. Bunları yapmak bizim görevimiz değildir. Yaptığımız tartışmalarda şikayet ettiğimiz her şeyi aynı günün içinde bizim çiğnememiz yanlıştır. Anayasa'nın 138. Maddesine hepimizin uygun davranması lazım" diye konuştu.

"Sayın Bilal Erdoğan ile bir takım değerlendirmeler yapılıyor"

Durdurulmuş bir soruşturma ve durmuş bir soruşturmanın söz konusu olmadığına işaret eden Bekir Bozdağ, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının veya Adalet Bakanının herhangi bir soruşturma açılması yönünde talimat vermesi söz konusu değildir, durdurulması yönünde talimat vermesi de söz konusudur. Bir soruşturma başladıysa o soruşturma CMK'nın ön gördüğü usuller çerçevesinde neticelendirilir. Başka bir usul ile neticelendirilme imkanı yoktur. Sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor.

Dosyanın içinde ne var ne yok kimse bilmiyor. Bir takım gazetelerde, televizyonlarda, internet sitelerinde çıkan, doğruluğu eğriliği tartışmalı haberler üzerinden sanki bunlar dosyanın içinde varmış gibi değerlendirmeler yapılıyor. Ben isterdim herkes şikayet ettiği geçmişte olan konuları da dikkate almak suretiyle 'bunlar yapıldı, biz bundan sıkıntı çektik, başkalarına yapılmasın' demeli. Anayasa 38. Madde de hakikatin bir sıkıntı var. "Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlanamaz' diyor, masumiyet ilkesini tam koymuyor. Halbuki, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar herkes masumdur, böyle dendiğinde daha net olur. Mahkemelerin yerine geçerek burada kanaat serdedilmesi fevkalade yanlıştır" şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler