YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Avcı'dan Topkapı Sarayı açıklaması
Bakan Avcı'dan Topkapı Sarayı açıklaması
03 Ekim 2016 23:05
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı'nın Hazine bölümündeki çatlaklarla ilgili açıklama yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Avcı, son günlerde basında yer alan Topkapı Sarayı'nın Hazine bölümündeki restorasyonu ve Adalet Kulesi önünde oluşan çukuru yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Avcı, incelemelerinden sonra müzenin durumu ve basında yer alan Hazine bölümündeki çatlaklar ve restorasyon çalışmalarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"ÇATLAKLAR YENİ OLUŞMUŞ BİR DURUM DEĞİL"

"Son günlerde Hazine bölümündeki restorasyonlarla ilgili birçok haber çıktı. Bu bölümdeki çatlaklar sanki yeni oluşmuş gibi bir algı oluştu. Ben çalışmalardaki son durumu göreyim ve bilgi alayım diye geldim. Hem de bu yanlış algıyı da düzeltmiş oluruz diye düşündük. Bu çatlaklar yeni oluşmuş bir durum değil.

Bu bizim Bakanlık ve Topkapı yönetimi olarak 10 Ekim 2015'ten beri üzerinde çalıştığımız bir durum. Önce olayın nedenleri üzerinde çalışma yapılıyor. Alttaki bölümlerin boşaltılması ve sıvaların kazınması aşamasında ise o çatlaklar görülüyor. Daha sonra bunların nasıl güvenli hale getirileceğiyle ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile çalışmalar gerçekleştiriliyor ve halen bunlar devam ediyor."

"BİLİM ADAMLARIMIZ VERİLERİ GÖRMEK İSTİYOR"

Bugün gelinen aşamada üniversitenin de önerisi doğrultusunda, bir ay içerisinde güney taraf başta olmak üzere yerleştirilecek sismik ölçerlerle 26 sismik değerlendirme kuyusu açılacağını ifade eden Avcı, "Bu çevrenin ne tür sismik tehditlerle karşı karşıya olduğu, bunların frekansı, süreleri ve güçleri çalışıldıktan sonra, ona uygun güçlendirme senaryoları yürürlüğe konacak.

Ama bilim adamlarımız bunların hangi bölümde ne zaman hangi ölçekte yapılabileceğini işte o sismik araştırma verilerini almadan yapmak istemiyor." ifadesini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler