YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan açıkladı: Kara operasyonuna girebiliriz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, DAEŞ ile mücadele kapsamında Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik’e konuşlanacağını söyledi. Çavuşoğlu, Münih’te liderlere “Kapsamlı strateji olursa kara operasyonuna girebiliriz” dediğini de aktardı.
Bakan açıkladı: Kara operasyonuna girebiliriz
13 Şubat 2016 / 05:05 Güncelleme: 13 Şubat 2016 / 17:04

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münih Konferansı’nın dönüş uçağında Habertürk’e özel açıklamalarda bulundu.

DAEŞ ile mücadele kapsamında Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik’e konuşlanacağını açıklayan Bakan Çavuşoğlu, liderlere, “DAEŞ’le mücadelede kapsamlı bir strateji olursa, Türkiye ve Suudi Arabistan; hepimiz kara operasyonuna girebiliriz dedik” değerlendirmesinde bulundu.

İşte Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

KEŞİF YAPILDI

Suudi Arabistan Türkiye’ye uçak gönderiyor. Üslerde keşif çalışması da yaptılar. Uçaklar İncirlik’e gelecek. Sayısı henüz belli değil. “Gerekirse asker de gönderebiliriz” dedi.

Bu, Suudi Arabistan’ın Suriye’deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesidir. Buradaki terör örgütlerinin arkasına sığınacağımıza, 65 ülke havadan, karadan DAEŞ terör örgütünü temizlememiz lazım. Böyle olursa Rusya’nın yaptığı gibi “DAEŞ mi Esad mı?” gibi “Daha iyi şeytanı seçin” deme durumuna gelinmez.

PLAN YOK, TEMENNİ

Suudi askerlerin Türkiye üzerinden geçmesi bir temenni, planlanmış bir şey değil. Suudi Arabistan’la Suriye’de aynı düşünüyoruz. Askeri ve savunma sanayii alanında çok işbirliğimiz var. Teröre karşı İslam koalisyonuna destek verdik. Bunun içinde istihbarat olacak, asker olacak, diğer unsurlar olacak. Eğer uygulanabilirse bunun faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

DAEŞ ile mücadele konusunda Türkiye ve Suudi Arabistan başından beri kara operasyonundan yana. Tüm koalisyon toplantılarında biz, “DAEŞ ile mücadele edeceksek kapsamlı, sonuç odaklı strateji olması lazım” diyoruz. Kara operasyonu da olması lazım. “Böyle bir strateji olursa Türkiye ve Suudi Arabistan biz, hepimiz kara operasyonuna girebiliriz” dedik.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler