YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan açıkladı: 2 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanı Selami Altınok, 22 Temmuz'dan bu yana emniyet ve silahlı kuvvetler mensuplarının gerçekleştirdiği operasyonlarda 2 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.
Bakan açıkladı: 2  binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildi
05 Ekim 2015 / 11:17 Güncelleme: 05 Ekim 2015 / 12:13

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Selami Altınok, 22 Temmuz'dan bu yana 2 bin 483 terör olayının meydana geldiğini, buna karşı jandarma, emniyet ve silahlı kuvvetler mensuplarının yurt içinde 4 bin 328 operasyon gerçekleştirdiğini, operasyonlarda 2 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

"Mücadelemize zarar vermelerine müsaade etmeyeceğiz"

Bakan Altınok, "Hiç kimsenin hukuk devleti sınırları içerisinde yapmış olduğumuz mücadeleye zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz. Şırnak'taki olaydan farklı sebeplerin, farklı yönlendirmelerin, farklı etkilenmelerin olduğunu ve devletin bu mücadelesini sekteye uğratma gayretlerinin olduğunu, güvenlik kuvvetlerimizin moralini bozma noktasında özel gayretler olduğunu takip ediyoruz. Gerek istihbarat birimlerimiz gerek diğer birimlerimiz bu konuda çalışmalarını devam ettiriyorlar" dedi.

Sözde şehitlikler kamu desteğiyle yapılmış

Altınok, terör örgütü PKK'nın sözde şehitliklerinin kişisel gayretlerle yapılamayacağını, bunların kamu desteği, yerel yönetim desteği alınarak yapıldığını belirterek, "Tamamını yıktık. Bundan sonra kalanlar varsa onları da yıkmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakan Altınok, "Sözde şehitlik ve mezarlık dedikleri alanların etrafındaki binalardan 35 tane kaleşnikof aldık. Kaleşnikoflara namaz kıldırmıyorlar" ifadelerini kullandı.

Mezarlara kesinlikle dokunmuyoruz

İçişleri Bakanı Altınok: "(Terör örgütü PKK'nın 'sözde şehitlikleri') Bu algı operasyonuna biz kesinlikle gelmeyeceğiz. Bu PKK terör örgütünün algı operasyonudur. Türkiye Cumhuriyeti devleti de bizim insanlarımız da töremiz de inancımız da bu işe farklı bakar. Mezarlara kesinlikle dokunmuyoruz. Mezarların etrafındaki yapıları yıkıyoruz. Mezarlık görüntüsü altında tripleks binalar oluşturulmuş. Terör örgütü elemanlarının resimleriyle, flamalarıyla süslenmiş. Vatandaşımızı tehdit eden yapıları kesinlikle yıkacağız ama mezarlara dokunmadan" DEDİ.

 

"Cizre'de fırın açtık, eczane açtık"

İçişleri Bakanı Altınok, "Cizre olayı gündemde kaldığı için söylüyoruz mutlaka bir fırın açtık, mutlaka bir eczane açtık. Ama terör örgütü açılmasın diye özel gayret etti, onlara baskı yaptı. Bunların açılmadığı dönemlerde, dün Silvan'da valimizle konuştum. Diyarbakır'dan kamyonlarla ekmek götürdüler" dedi.

385 bin güvenlik kuvvetimizle seçim güvenliğini sağlayacağız

İçişleri Bakanı Altınok, "255 bin polis ve 130 bin Kara Kuvvetleri personeli takviyeli jandarma olmak üzere 385 bin güvenlik kuvvetimizle seçim güvenliği noktasında tedbirlerimizi alıyoruz" dedi.

"PKK da kendisine dışardan sunulan bir takım önerilerle hayallere kapıldı"

İçişleri Bakanı Altınok, "Ortadoğu'da yaşananlar, Arap Baharı sonucunda PKK da kendisine dışardan sunulan bir takım önerilerle herhalde hayallere kapıldı diye düşünüyorum. Bu hayaller sonucunda belki çözüm sürecinin başlangıcında kabullenmiş olduğu değerlendirmeleri ve kabulleri değiştirebileceğini, daha fazlasını alacağı hayallerine kapıldı. Ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücü, dört bin yıllık devlet geleneği, buna müsaade etmez, etmeyeceğini de gördüler" şeklinde konuştu.

"Sokağa çıkma yasağı hukuki bir alt yapıya dayanıyor"

İçişleri Bakanı Altınok, sokağa çıkma yasağının, hukuki bir alt yapıya dayandığını belirterek, "Bunun tek bir gerekçesi vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak. 90'lı yıllar söylemini kesinlikle kabul etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti her şeyi hukuk çerçevesinde yapıyor. 90'lı yıllar söyleminde terör örgütü kaldı. 90'lı yıllar söylemini terör örgütü gerçekleştiriyor" dedi.

Altınok, şu anda 22 ilde, 231 bölgede özel güvenlik bölgesi ve askeri yasak bölge uygulamasının yapıldığını belirterek, "Gerek sokağa çıkma yasağında gerek özel güvenlik bölgesi gerek askeri yasak bölge uygulamasındaki temel gerekçemiz vatandaşımızın mal ve can güvenliğini sağlamaktır. Vatandaşımızla teröristi ayıracağız, teröristlerle, terörle mücadele edeceğiz. Vatandaşımızın da canı yanmasın diye özel gayret edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ahmet Hakan tartışması

İçişleri Bakanı Altınok, "Ahmet Hakan Coşkun ile alakalı 2007 yılında yakın koruma tedbiri uygulanmaya başlanmış. Bir yıl sonra, İstanbul'daki arkadaşlarımızın bana verdiği bilgiye göre, kendi talebi üzerine yakın koruma tedbiri çağrılı koruma tedbirine çevrilmiş." dedi.

 

 // mhpli
Kardesim bizim mucadelemiz pkk ve kripto kurtlerle yani ermeniden donme kurtlerle,yine ayni sekilde kripto alevilerle yani ermeniden donme alevilerle bu nedenle icimizdeki butun hainler bitene kadar bu mucadele devam edecek....
05 Ekim 2015 22:26
 // Rasim DUMAN
Kahraman Cumhurbaskanimiz da, kahraman Basbakanimiz da, İcisleri Bakanimiz da defaatle acikladilar : Bu mucadele Kurtler'e karsi degil, namert alcak ve hainler guruhu PKK'ya karsi yapilmaktadir. Ben de Kurdum ve devletimizin bu "beka" mucadelesini sonuna kadar destekliyorum. Emekli bir askerim ve bu mucadelede devletimiz bana bir vszife verirse seve seve yapmaya ve sehid olmaya hazirim. Bazi Turk kardeslerimiz, Kurtler'in hepsini zan ve tohmet altina alan beyanlarda bulunmasinlar ...
05 Ekim 2015 15:17
 // Ali Rıza Karacaer
@rmzn bazı IRKÇI köpekler PKK'yı bahane ederek bütün kürtlere saldırıyor, nazist kinlerini burada kusuyorlar. Senin gibiler......
05 Ekim 2015 14:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler