YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakalım Papa buna ne diyecek!
Papa'nın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirmesi büyük tepkilere yol açtı. Halbuki Türkiye Katolik Psikoposlar Kurulu Basın Sözcüsü Rinaldo Marmara Vatikan'da 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye lehine olan gizli belgelerin olduğunu açıklamıştı.
Bakalım Papa buna ne diyecek!
14 Nisan 2015 / 14:55 Güncelleme: 14 Nisan 2015 / 15:03

Papa Franciscus'un 1915 olayları ile ilgili kullandığı ifadelere tepkiler artarak devam ediyor. Papa'nın bu açıklamaları tüm dünyada yankı bulurken, akıllara yıllar evvelki bir açıklama geldi.

Türkiye Katolik Psikoposlar Kurulu Basın Sözcüsü Rinaldo Marmara, Vatikan arşivlerinde 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye lehine olan gizli belgelerin olduğunu açıklamıştı.

1 milyonun üzerinde gizli belge var

Vatikan arşivlerinde Osmanlı ve Türkiye tarihine ait 1 milyonun üzerinde gizli belge, mektup ve yazışma bulunuyor. Vatikan’da sadece rahip ve rahibelerin de aralarında olduğu 50 kişiye arşivlere girmek için izin veriliyor.

İşte Rinaldo Marmara'nın o sözleri;

“Gizli arşivlere girmek çok zor"

Yılda 800 kez Vatikan gizli arşivlerine girdiğini dile getiren Marmara, arşivlerin raf uzunluğunun 85 kilometreyi geçtiğini belirtti:

“Gizli arşivlere girmek çok zordur. Arşive girebilmek için Vatikan’da sizin hakkınızda özel bir tahkikat yapılıyor. Türkiye’yi ilgilendiren belgelerle ilgili hazırlanmış bir katalog yok. Bu yüzden de Türkiye belgelerine ulaşmak kolay olmuyor.

Vatikan’ın gizli arşivlerin 1940 yılına kadar olan kısmını açtığını belirten Marmara, şöyle devam etti:

“Vatikan’da Fatih Sultan Mehmet’ten başlayıp 1940’a kadar olan döneme ait Türk tarihini ilgilendiren 1 milyonu aşkın gizli belge, yazışma ve mektup bulunuyor. Türkiye’de Vatikan’la ilgili birçok kitap yazıldı. Ancak bu çalışmalarda denizdeki kum tanesi kadar arşiv bilgisine ulaşılmıştır. Vatikan arşivlerinin bir kısmı Latince, eski İtalyanca ve Fransızca’dan oluşur. Arşiv, papaların görev süresini kapsar ve her arşiv papalık devri olarak tanımlanır.

Gizli arşivde 1915 olaylarının başlamasına Ermeniler’in neden olduğuna dair belgeler var

Yakın tarihle ilgili gizli arşivlere göz gezdirdim. Vatikan Araştırmaları Birimi’nde öncelikle 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili gizli arşivleri gün yüzüne çıkartacağım. 1915 olaylarının başlamasına Ermeniler’in neden olduğuna dair belgeler var. Türkiye’nin lehine olacak birçok gizli belge söz konusu.

Mesela, Atatürk’ün Ermeni meselesiyle ilgili 1915 olaylarından sonra papalığa yazdığı mektuplar var. 1920-1922 yılları arasında Ege bölgesinde patlak veren olayların neden çıktığı hakkında da gizli belgeler bulunuyor. Ege’de Rumlar’ın sebep olduğu olaylar ve Türkler’in masumluğunu kanıtlayan belgeler gösterilecek.”

tn.jpg hcu.jpg

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

çakallar
 // doğan küçük
Türkün türkten baska dostu yoktur bunlar insanlıktan çıkmışlar haçlı seferlerinin başlangıcıdır bu zaten bunların alayı türk ün kılıcını yem...
14 Nisan 2015 17:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler