YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'den başkanlık sistemine ret
MHP lideri Bahçeli, başkanlık önerisiyle gelinmesi durumunda, partisinin yeni anayasa çalışmalarına sıcak bakmayacağını söyledi.
Bahçeli'den başkanlık sistemine ret
09 Mart 2016 / 16:07 Güncelleme: 09 Mart 2016 / 17:11

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin resmi internet sitesinden yazlı açıklama yaptı.

Açıklamasında yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"Milliyetçi Hareket Partisi daha önceden ilan edilmiş hassasiyetleri, teklifleri, parti ilkeleri ve dünya görüşü dahilinde yeni anayasa hazırlandığını müşahede ederse milletine vermiş olduğu sözü tutacaktır. Fakat, AKP’nin mevcut anayasanın ilk dört maddesiyle oynaması halinde ve sonunda totaliter sisteme kayabilecek bir başkanlık sistemi önerisiyle gelmesi karşısında şüphesiz ki yeni anayasa hazırlığına sıcak ve olumlu bakmayacaktır."

İktidar partisinin ilk 4 madde ve başkanlık sistemi konusundaki ısrarından vazgeçmesi gerektiğini belirten Bahçeli, referandum durumunda da partisinin AK Parti'nin karşısında olacağını kaydetti.

"CHP'SİZ GENİŞ KAPSAMLI MUTABAKAR OLMAZ"

CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu masasından kalkmasına da değinen Bahçeli, "CHP'nin olmadığı zeminde geniş kapsamlı mutabakat olmaz" ifadesini kullandı.

Bahçeli, CHP'nin masaya dönme konusunda ikna edilememesi durumunda ise yeni anayasa yolunun kapanmayacağının altını çizdi ve şöyle devam etti:

"Bu durumda AKP’nin yeni anayasanın referandum eşiğini aşması amacıyla 330 milletvekilinin oy desteğine ihtiyacı olduğu yürürlükteki anayasa kuralıdır. Ne var ki TBMM Başkanı’nın oy hakkı olmadığı düşünüldüğünde AKP’nin mevcut milletvekili sayısı 316’dır.

Anlaşılacağı üzere yeni anayasanın kabul edilerek milletimizin takdir ve tensibine sunulabilmesi için 14 milletvekilinin ilave katkısı gerekecektir. Bu şartlar altında 330 milletvekilinin nasıl bulunacağı ise elbette AKP’nin sorunudur."

 // selçuk
Ey bahçeli sen ıstesen de istemesen de bu başkanlık ve yeni anayasa yapılacak. Herşey bu milletin elinde değilmi herzaman olduğu gibi bu işide millet çözecek sen rahat ol yine hayır de buna çık kenara...
10 Mart 2016 00:04
SELLEKTÖR MESELESİ
 // DADAŞ
Sayın Bahçeli Anayasa Değişikliği Konusunda Hükümete Destek Vereceklerini Açıklayınca Bu Destek Sayın Başbakan' a Sorulunca Aceleye Gerek Yok MHP' yi Ve Sayın Bahçeliyi Net Görmemiz Lazım Dediğinde bende dahil Birçok İnsan Sayın Başbakana Bu Açıklamasından Dolayı Tepki Vermiş ve Bahçeli' nin Bu Tavrının Hafife Alınmaması Gerektiğini Düşünmüştük Meğerse Yanılmışız Bahçeli Sellektör Yapıyorlar Diyen CHP ye SELLEKTÖR Yaparak Mesaj Gönderiyormuş Başbakan Haklı Çıktı HARCIDAN ne Hayır Çıkar VESSEL...
09 Mart 2016 Çarşamba 19:20
yazık
 // ne mutlu türküm diyene
Şaşardim evet dese...
09 Mart 2016 18:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler