YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahaneyle orayı vurcaklar! ABD'nin Musul’u tehcir planı
Türkiye’yi Musul operasyonunun dışında tutmak isteyen ABD’li subayların terör örgütüyle paylaştığı plana göre DAEŞ, Musul halkıyla birlikte Tel Afer’e sürülecek ve 450 bin nüfuslu Türkmen şehri terör bahanesiyle vurulacak.
Bahaneyle orayı vurcaklar! ABD'nin Musul’u tehcir planı
13 Ekim 2016 / 12:00 Güncelleme: 13 Ekim 2016 / 12:17

Suriye'nin kuzeyine DAEŞ bahanesiyle PKK'yı yerleştiren ABD, aynı oyunu Irak'ın Musul kentinde de oynamaya hazırlanıyor. Nüfusunun tamamına yakını Sünni Arap, Türkmen ve Kürtlerden oluşan Musul'u DAEŞ'ten 'kurtarmaya' hazırlanan ABD, Türkiye'yi operasyonun dışında tutmak için kente Şii milislerle PKK'lı teröristleri sokacak. Bunun için hazırlanan plan ise bölgede kopacak büyük bir fırtınaya davetiye çıkarıyor. Yeni Şafak, ABD'li subayların PKK ve Şii gruplara sunduğu operasyon planlarının ayrıntılarına ulaştı. 

Buna göre, Musul'da DAEŞ ile savaşmak için Türkiye'nin Başika'da eğittiği Haşdi Vatani güçleri değil, bölgede mezhepçi katliamlarıyla hafızalara kazınan Haşdi Şabi milisleri kullanılacak. Irak ordusu çatısı altında toplanacak 25 bin Şii milise ek olarak 3 bin 500'e yakın PKK'lı da harekata dahil edilecek.

KONTROL Şİİ MİLİSLERİN

Sayıları 4 bin ila 5 bin 500 arasında değiştiği tahmin edilen DAEŞ'li teröristler, 3 hafta sürmesi planlanan operasyonla Musul'dan Tel Afer'e sürülecek. Teröristlerin daha batıdaki Türkmen kentine sürülmesinin ardından Sünni Musul, tamamıyla Şii milislerin ve PKK'lıların hakimiyetine girecek. 

DAEŞ'ten 'arındırılan' kadim kentin merkezinde Haşdi Şabi milisleri kontrol noktaları oluşturacak. Daha önce Felluce ve Tikrit'te yaşanan Sünni katliamlarının bir benzeri Musul'da da görülmeye başlayacak. Öldürülme korkusu yaşayan Musullular, dalga dalga 65 kilometre batıdaki Telafer'e göç edecek.

TELAFER'E BOMBA YAĞACAK

1 milyonu aşkın Musullunun tehcir edilerek yollara düşmesinin ardından DAEŞ'lilerin kaçtığı Tel Afer, ABD ve koalisyon uçaklarının hedefi olacak. 450 bin nüfuslu Türkmen kenti, teröristleri barındırdığı gerekçesiyle yerlebir edilecek. Çıkacak büyük kaosa dair uyarılarda bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi, ABD planının tatbiki halinde en az 1,5 milyon Iraklının evini yurdunu terk etmek zorunda kalacağını söyledi. 

Musul ve Tel Afer'in büyük bir yağma ve zorunlu göçlere sahne olacağını kaydeden Salihi, Türkiye'nin denklem dışında bırakıldığı senaryoya karşı “Irak'ta da güvenli bölge kurulmalı" çağrısı yaptı.

Pentagon, Irak'ta PKK'ya  tahsis ettiği hatla Kürdistan  Bölgesel Yönetimi'ni de  kuşatmayı amaçlıyor. Şengal- Mahmur-Kerkük'ten Hanekin'e  uzanan şerit terör örgütüne  bırakıldı. Buna Tel Afer ile  Musul da eklenmek isteniyor. 

Pentagon, Irak'ta PKK'ya tahsis ettiği hatla Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni de kuşatmayı amaçlıyor. Şengal- Mahmur-Kerkük'ten Hanekin'e uzanan şerit terör örgütüne bırakıldı. Buna Tel Afer ile Musul da eklenmek isteniyor.

İKİ HATLA BİRBİRİNE BAĞLANAN TERÖR KORİDORU

ABD ve ortaklarının hazırladığı kaos planı sonrası Tel Afer-Habur hattında oluşacak terör koridorunun büyük bir felakete sebep olacağını söyleyen Salihi, bölgeye Azez-Cerablus benzeri güvenli bölge inşaasının şart olduğunu kaydetti. 

Fırat Kalkanı Operasyonu'nun Irak'ı da içine alarak genişlemesi gerektiğini dile getiren Salihi, “Musul ve Tel Afer'de ABD ve mevcut müttefiklerinin kaos planının uygulanması durumunda Tel Afer-Sincar-Habur hattında 85 kilometrelik PKK koridoru oluşacak. Sonra bu koridor Haseke-Tel Abyad-Ayn el-Arap hattına bağlanacak" dedi.

Orayı PKK'ya bırakmayız

Musul'un 65 kilometre batısındaki Türkmen şehri Tel Afer'in PKK'ya feda edilmemesi gerektiğini belirten bölge halkı, mevcut durumda 1500 savaşçıları olduğunu, Türkiye'nin müdahelesi ve fiili desteği ile birlikte ÖSO benzeri bir kara gücü oluşturabileceklerini kaydetti.

Fırat Kalkanı'na benzer bir harekatın Musul-Tel Afer hattına düzenlenmesi halinde gönüllülerden müteşekkil savaşçı sayısının 7 bine ulaşacağı belirtiliyor.


YENİ ŞAFAK

 // Yücel
Adı ısrail oyuncağı abd kendi sonunu hazırlıyor...
14 Ekim 2016 21:12
 // Rasim DUMAN
Muhterem Hursit Dilaver ustadim/ihvanim, merhum Hasan MUTLUCAN'i da unutmayalim :) O "bas" sesi ile CANAKKALE turkusunu ne guzel soylerdi. Simdi hepsi rahmetli oldu ama problem yok, bendeniz de guzel mehter marslari soylerim, guzel siir okurum. :)...
13 Ekim 2016 16:32
HAZIRMISINIZ BEYLER
 // hursit dilaver
1974de kıbrıs harekatı olduğunda radyolarda ve tvde çalacak hamasi türkü, marş diye, rumeli türküleri ile barış mançonun o meşhur 2 evlek ilerüü, bir bıyık burumu sağa şarkısı çaldı durdu. bir de ayten alpmandan israil şarkısı 'memleketim'.unuttum ama laikiz diye mehter falan yotu.ingiliz calahanı kızdırmıyalım diye zaar.malum devlet-i fehimane vekili hariciyyesi....hatta o zaman yahu hiç mi hamasi müzik yok falan denilmişti. ŞİMDİ SAVAŞ HALİNDE RADYO VE TVLERDEN NE ÇALACAK.HAZIRMISINIZ...
13 Ekim 2016 Perşembe 14:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler