YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış'tan YSK'ya gönderme...
Bağış'tan YSK'ya gönderme...
22 Nisan 2011 15:24
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, YSK'nın kararı ile ilgili konuştu. Bağış, "Daha önceden beşlge eksikliği söylenmiş olsaydı, Türkiye'de bunlar yaşanamazdı" dedi

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, YSK'nın bağımsız adaylığı iptal edilen 7 milletvekili adayının itirazını kabul etmesine ilişkin, ''Önceden belge eksikliğini söylemiş olsalardı, son gün geçmeden evvel bu konuyu belirtmiş olsalardı, belki de o arkadaşlarımız çok önceden o belgelerini tamamlardı. Türkiye bu gerilimi yaşamamış olurdu'' dedi.

Bağış, Üsküdar Yavuztürk Mahallesi Karadeniz Caddesi'nde esnaf ziyareti yaparken, YSK'nın son kararına ilişkin bir gazetecinin ''YSK'nın kararını en net eleştiren kişilerden biriydiniz. Karar değişti, BDP'lilerden altısının seçimlere girmesine izin verildi. Son durumu değerlendirir misiniz '' sorusu üzerine Bağış, YSK'nın yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanmasıyla ilgili kararını da da daha önce eleştirdiklerini anımsattı. 

Bağımsız milletvekili adaylarıyla ilgili iptal kararının son güne bırakılmasını da eleştirdiğini kaydeden Bağış, ''Önceden belge eksikliğini söylemiş olsalardı, son gün geçmeden evvel bu konuyu belirtmiş olsalardı belki de o arkadaşlarımız çok önceden o belgelerini tamamlardı. Türkiye bu gerilimi yaşamamış olurdu. Ama bunlar bir kere yaşandı. Şimdi önümüze bakalım'' dedi.

Türkiye'nin, Avrupa standartlarının da üzerinde bir demokratik olgunluğa sahip olduğunu bütün dünyaya göstermek için 12 Haziran'ın çok büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Bağış, şunları söyledi:

''Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım. Ülkemizi her vesile ile karalamaya çalışan birtakım çevrelere bir demokratik olgunlukla cevap vermek durumundayız. Farklı siyasi görüşlerimiz olabilir, farklı siyasi partilere gönül vermiş olabiliriz, ama önemli olan Türkiye'de ortak paydalarda bütünleşebilmektir, birleşebilmektir.''

Bakan Bağış, Türkiye'de istikrarın devam etmesi ve ülkenin büyümesi gerektiğini kaydederek, 2023 yılında Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmasını istediklerini dile getirdi.

Bu konuların, herkesin ortak meselesi olduğunu, daha iyi okullara kavuşmanın, daha iyi hastanelerde tedavinin herkesin ortak paydası olması gerektiğini belirten Bağış, ''Bu konularda artık bu gerginlikleri bir kenara bırakalım. Bize yakışır demokratik olgunlukla, seçimlerimizi gerçekleştirelim. Seçimden sonrada hep beraber ülkenin bütün vatandaşlarının 'Benim' diyebilecekleri bir anayasayı gerçekleştirelim'' diye konuştu.

''İNCE ELENİP SIK DOKUNMUŞ HEDEFLER''

Bağış, artık ülkeye sivil bir anayasanın yakışacağını belirterek, ''Artık, 1960'tan bu yana askeri anayasalarla yönetilen ve askeri demokrasi ile yürütülen bir ülke olmaktan kurtulup bize, bizim demokratik olgunluğumuza yakışır bir sistemi hep beraber inşa edelim. İnşallah o karanlık günler, o provokasyon günleri geçmişte kalmıştır'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, daha sonra, AK Parti Yavuztürk Seçim İrtibat Bürosunun açılışını yaptı. Bağış, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin bugüne kadarki çalışmalarında boş durmadığını belirterek, ''AK Parti, birtakım köşe kapmaca oyunu oynayan muhalefet gibi durduğu yerde durmadı. Bu ülkenin sorunlarını çözmek için yol yaptı, okul yaptı, hastane yaptı. Özgürlükleri arttırdı. Demokrasimizi güçlendirdi'' dedi.

AK Parti'nin Türkiye'yi, dünyanın 26'ıncı büyük ekonomisi iken, bugün en büyük 16'ıncı ekonomisine getirdiğini söyledi. Bunların yetmediğini 2023'te Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir tanesi yapalım dediklerini belirten Bağış, ''Bizim hedeflerimiz, bizim planlarımız, öyle çakma Gandi'lerin hayal kahvesinde kurduğu planlara, aile sigortası gibi matematik hesabı ile dolu hedeflere ve vaatlere benzemez. Bizim hedeflerimiz, ince elenip sık dokunmuş hedeflerdir. Çünkü biz gücü halktan alıyoruz. Allah bizim aramıza duvarlar örmesin. Allah beni sizlerden koparmasın. Çünkü biz sizden koparsak, bizden önceki iktidarlara indirilen şamarın aynısı bize indireceğinize de biliyoruz'' şeklinde konuştu.

Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçim çalışmalarına bugün Bayburt'tan başladığını, bunun nedeninin de ''Bayburt'un Bayburt olalı CHP'nin gösterdiği zulmü görmediği için'' olduğunu söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler