YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış'tan vedalaşma sözlerine açıklama
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylık konusundaki iddialara açıklama yaptı.
Bağış'tan vedalaşma sözlerine açıklama
16 Temmuz 2013 / 16:13 Güncelleme: 16 Temmuz 2013 / 16:18

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylık konusunda, "Herhangi bir göreve adaylığım söz konusu değildir. Ama partimin bana vereceği herhangi bir görevi de elimden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışacağımı da 12 yıllık siyasi performansımla ortaya koyduğuma inanıyorum" dedi.

Bağış, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay'ı AB Bakanlığı'ndaki makamında kabul etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bağış, dün akşam verdiği iftar yemeğinde bakanlık çalışanlarına yönelik konuşmasına ilişkin soru üzerine, "Helalleşmek bizim kültürümüzde sünnettir. Biz yarın ölecekmişiz gibi ibadet etmeyi, hiç ölmeyecekmişiz gibi çalışmayı destur edinmiş bir milletin evladıyız" diye konuştu.

Söz konusu iftar yemeğinin bütün çalışma arkadaşlarını bir arada gördüğü tek etkinlik olduğunu kaydeden Bağış, "Bütün çalışma arkadaşlarımı eşleriyle birlikte ağırlama imkanı bulduğum ve manevi duyguların yükseldiği bir ramazan gecesinde arkadaşlarımdan helallik istememden daha doğal bir şey olamaz" ifadesini kullandı.

"Bizim için görev ayrımı yoktur"

"Gördüğünüz gibi görevimin başındayım" diyen Bağış, Türkiye Cumhuriyeti'nin AB konulu siyasi her girişiminde Türkiye'nin başmüzakerecesi olarak üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalıştığını vurguladı. Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının gündeminde yer alıp almadığının sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"Benim herhangi bir göreve adaylığım söz konusu değildir. Ama partimin bana vereceği herhangi bir görevi de elimden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışacağımı da 12 yıllık siyasi performansımla ortaya koyduğuma inanıyorum. Partim bugüne kadar bana hangi görevleri tebliğ ettiyse, milletim benden hangi görevi yapmamı istediyse, onları elimden geldiği en iyi şekilde yapmaya çalıştım, bundan sonra da yapmaya çalışırım. Bizim için görev ayrımı yoktur. Görevin nerede olduğu, ne olduğu hiçbir anlam ifade etmez. Önemli olan ülkenin bize nerede ihtiyacı varsa biz o ihtiyaca cevap vermeye çalışırız."

AB Bakanı Bağış, bu tutumu mensubu olduğu siyasi hareketin önderi ve genel başkanı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan öğrendiğini dile getirerek, "Sonuçta biz bir siyasi hareket olarak siyasi değerler içinde hareket ediyoruz. Bizim değerlerimizde de görevinizin dışındaki bir görevle ilgili iddia sahibi olmak yoktur" şeklinde konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler