YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış'tan tazminat açıklaması
Bağış'tan tazminat açıklaması
29 Mart 2013 23:24
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden 9 ve yatalak kalan bir kişinin yakınlarına tazminat ödenmesi için komisyon oluşturulduğunu söyledi.

Bağış, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen AK Parti Sultanbeyli İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı.

AK Parti'nin yerel seçimlerde 39 ilçenin yanı sıra büyükşehir belediyesini de kazanacağını söyleyen Bağış, 40'ta 40 yapacaklarını ve yüzde 60 oy alacaklarını kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kaybettiği ilçelerin adını bilmesi gerektiğini ifade eden Bağış, Kılıçdaroğlu'na, kaybettiği ilçenin ismini bilmemesinin yakışmayacağını söyledi.

Bağış, Türkiye'de 10 yıldır başarı üzerine başarı eklediklerini anlatarak, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine değindi.

İsrail'in tarihinde ilk defa bir ülkeden özür dilediğini vurgulayan Bağış, sadece özürle kalınmadığını, diğer şartlarının da kabul edildiğini aktararak, şöyle devam etti:

''Mavi Marmara saldırısında 9 vatandaşımız şehit oldu. Onuncu kardeşimiz de maalesef yatalak durumda, bilinci yok. Bu 10 kardeşimizin yakınlarının hak ettikleri tazminatı alabilmeleri için bir komisyon oluşturuyoruz. İsrail tarafında İsrail'in Adalet Bakanı, bizim tarafımızda Başbakan Yardımcımız sayın Bülent Arınç'ın başkanlığında Adalet Bakanımız, meclisten ilgili hukukçularımız, milletvekillerimiz, Dışişleri Bakanlığı'ndan gerekli bürokratlarımız birlikte çalışacaklar, bu müzakereyi yapacağız. İnşallah önümüzdeki hafta onunla ilgili ilk toplantıyı gerçekleştiriyoruz.''


-Çözüm süreci-


Çözüm sürecine de değinen Bağış, bu ülkenin dağlarında artık sadece koyununu güden çoban ile turist olması ve bu dağların barut değil barış kokması gerektiğini söyledi.

Bağış, terörün ekonomiye verdiği zarara ilişkin ise ''400 milyar lira teröre israf edilmeseydi biz belki de 2023 hedeflerine şimdiden ulaşabilirdik'' ifadesini kullandı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler