YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış'tan Kıbrıs açıklaması
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs'la ilgili sözlerine ilişkin açıklama yaptı.
Bağış'tan Kıbrıs açıklaması
05 Mart 2012 / 12:38 Güncelleme: 05 Mart 2012 / 13:13

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının başlıca hedefinin bir an evvel çözüme ulaşılması olduğunu söyleyerek, "Ama çözüme ulaşılamadığı takdirde kimse Türkiye'den KKTC'yi yalnız başına bırakmasını da bekleyemez" dedi.

Bakan Bağış, Siirt heyetini kabulünde soru üzerine Kıbrıs ile ilgili Londra'da yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

"Kıbrıs'la ilgili Londra'da yaptığım açıklamaların içerisinden cımbızla seçilerek bazı anlamlar çıkarmaya çalışan özellikle Kıbrıs'ta bazı Rum sempatizanları olduğunu görmek beni üzdü" diyen Bağış, sözlerini anlamak istemeyenler ya da yanlış anlayanlara "açıklamalarını heceleyerek bir daha okumaları" tavsiyesinde bulundu.

Bağış, aynı konuyla ilgili daha sonra yaptığı açıklamada da Londra'da söylediklerinin gayet açık olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bizim tek amacımız Ada'da iki tarafın da üzerinde uzlaştığı bir çözümün ortaya çıkması ve AB Dönem Başkanlığını Temmuz ayında Birleşik Kıbrıs Devleti'nin üstlenmesidir. Ama çözüme ulaşılmazsa da bizim için bütün alternatifler değerlendirilmeye açıktır. Orada da gazeteci arkadaşımız KKTC'nin Türkiye'ye bağlanmasının söz konusu olup olamayacağını sorunca ben bunun da bir alternatif olabileceğini söyledim. Biz şu anda Kıbrıs'ta yeni bir politikayı hayata geçiriyor değiliz. Bizim tek hedefimiz bir an evvel çözüme ulaşılmasıdır. Ama çözüme ulaşılamadığı takdirde kimse Türkiye'den KKTC'yi yalnız başına bırakmasını da bekleyemez. Maalesef KKTC içerisinde Türkiye'nin KKTC'yi yalnız bırakmasını isteyen siyasetçiler kalkıp anavatanlarının bir bakanı üzerinden siyasi rant devşirme peşine düşüyorlar. Ben bu çabaların Kıbrıs Türk halkı tarafından rağbet görmeyeceğini ve Kıbrıs Türk halkının genel görüşünü yansıtmadığı kanaatindeyim."

Bakan Bağış, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının başlıca amacının BM uhdesinde devam eden kapsamlı çözüm müzakerelerin başarıyla tamamlanması yönünde olduğunu belirterek, bu sürece desteklerinin her zamanki gibi tam olduğunu bildirdi. Bağış, "Ancak olası çözümsüzlük senaryolarında da kimse bizden çözümsüzlüğün faturasının KKTC'ye kesilmesine göz yummamızı beklemesin. Türkiye'siz KKTC, KKTC'siz Türkiye düşünülemez" diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler