YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış'tan başörtüsü yorumu
Bağış'tan başörtüsü yorumu
31 Ekim 2013 12:26
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 4 AK Partili kadın milletvekilinin bugün başörtüleriyle TBMM Genel Kurulu'na katılacak olmalarıyla ilgili olarak yorumda bulundu.

Bakan Bağış, valiliklerde AB işleri için kapasite oluşturulması projesi kapsamında, Harbiye Askeri Müzesi'nde düzenlenen, "Yerel Yönetimler İçin Avrupa'da Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı"nın açılışına katıldı.

Açılışın ardından gazetecilerin, 4 AK Partili kadın milletvekilinin bugün başörtüleriyle TBMM Genel Kurulu'na katılacak olmaları ve CHP'nin bu konudaki tavrına ilişkin sorularını yanıtlayan Bağış,"Kimse olayı abartmasın, olağanüstü bir durum yok. Türkiye normalleşiyor. Her alanda olduğu gibi, bu konuda da isteyen istediği gibi Meclis'in içtüzüğü çerçevesinde, Meclis'te görevini ifa edebilecek. Çok şükür millet neyse, vekili o oluyor" diye konuştu.

"Millet neyse, vekili de odur" demenin, Türkiye'de 6 yıl önce suç kabul edildiğini ve bu sözü söylediği için 6 yıl önce Anayasa Mahkemesi'nde yargılandığını dile getiren Bağış, şöyle devam etti:

"Bugün çok şükür artık Türkiye bir gerçeği görüyor. Önemli olan başörtüsü meselesi değil, zihinlerin üzerindeki örtülerin kalkmasıdır. Herkesin birbirini olduğu gibi kabul edebilmesidir. Türkiye'de çok şükür Avrupa Birliği standartlarında, Hollanda Parlamentosu'nda, İngiltere Parlamentosu'nda olabildiği gibi, isteyenin istediği kıyafetiyle görevini yapabilmesi, milleti en iyi şekilde temsil edebilmesi hedeflenmektedir. Hayırlı uğurlu olsun diyorum."

Bakan Bağış, CHP'nin tutumuyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

"CHP'nin içine düşmüş olduğu gerçekten enteresan durumu da milletimizin takdirine bırakıyorum. AK Parti grubu bugün TBMM'nin bir ayıbını temizlerken, CHP de geçmişte kendi partisinden kovduğu kişilerin liderlik sürecini başlatıyor. Partileriyle kucaklaşarak, 'bütün ayıplarınla, bütün günahlarınla, bütün kusurlarınla gel. Çünkü bizim partimizde başka kimse yok. Bizi ancak sen kurtarırsın' çağrısıyla, kırmızı halılar seriyor. Onlar için hayırlı olsun diyorum. Her parti, her grup, her birey, kendisine layık olanı yapar. Biz CHP'yi büyük bir farklılıkla takip ediyoruz. İzliyoruz, milletimiz de izliyor. Milletimiz sandıkta ne yapacağını çok iyi biliyor."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler