YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış: Saygısızlıktır
Bağış: Saygısızlıktır
16 Mayıs 2012 14:32
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, sanatçı Arif Sağ'ın Hollanda'ya alınmamasını değerlendirdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yunanistan'ın, "Makedonya'nın ismiyle, adalardaki bir takım sorunlarla, sınıra tel örgüler çekmekle uğraşacağına, gerçekten kendi ülkesindeki ekonomik sorunlara ağırlık vermesini" ümit ettiğini belirterek, bu durumda Türkiye'nin de destek vereceğini söyledi.

Bağış, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile Bakanlık'ta görüştü.

Bakan Bağış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Makedonya'nın anayasal adını ilk günden itibaren tanıdığına dikkati çekerek, Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirtti.

Makedonya ile AB Bakanlığı arasında özel bir ilişki bulunduğunu ifade eden Bağış, müzakere sürecindeki tecrübeleri karşılıklı paylaşmak için bir işbirliği anlaşması imzalamaya karar verdiklerini bildirdi. 

Bağış, "İki ülkenin de AB sürecinde yaşadığı sıkıntıların, aşmaya çalıştığı sorunların arkasında önyargılar olduğunu biliyoruz. O önyargıları aşma, karşılıklı tecrübelerimizden yararlanma konusunda önemli bir fikir alışverişinde bulunacağımıza inanıyorum" dedi.

Makedonya Dışişleri Bakanı Poposki ise, Türkiye'de olmaktan ve bütün ikili ilişkiler ile AB sürecini Türk muhataplarıyla görüşme imkanı bulmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

AB'nin Türkiye ve Makedonya'nın bulunduğu bölge için vazgeçilmez olduğunu belirten Poposki, Türkiye ve Makedonya'nın, Avrupa tarihine katkıda bulunduğuna dikkati çekti.

Poposki, "AB entegrasyon süreci Türkiye ve Makedonya'yı içine alırsa daha da zenginleşecektir. Çünkü Avrupa ailesi ile ortak değerler ve hedefleri paylaşıyoruz. Kolay bir yol değil, ancak bölgemizde refahı ve barışı artıracak bir yol" dedi.


-Hollanda'da Arif Sağ'a yapılan uygulama-


Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a konser vermek üzere giden Arif Sağ'ın Schiphol Havaalanı'nda polislerle yaşadığı sorun konusundaki bir soru üzerine Bağış, konuyu bugün medyadan öğrenir öğrenmez Arif Sağ'ı arayarak uzun bir görüşme yaptığını söyledi.

Bağış, "Hollanda gibi 400 yıllık diplomatik ilişkileri kutladığımız bir ülkenin, eski bir milletvekilimize, Türkiye'nin önde gelen sanatçılarından birine böyle bir saygısızlığı yapması kabul edilemez. Bunu Hollandalılarla yapacağımız temaslarda da gündeme getireceğiz" dedi.

Arif Sağ'ın taşıdığı yeşil pasaport ile Hollanda'ya vizesiz girme hakkına sahip olduğunu ve defalarca girdiğini belirten Bağış, şunları kaydetti:

"Bu seyahatinde de Hollanda hükümetinin davetlisi olarak, diplomatik ilişkilerin 400. yılının kutlanacağı bir etkinlik için gittiğinde, daha evvel de sorun çıkaran zihniyetin, kendisine bu ziyarette de sorun çıkardığını öğrendim. Hatta konserinin afişini göstermek istediğinde, afişi kendisinin önünde alıp attıklarını öğrendim ve çok üzüldüm. Bunu Hollandalı makamlar nezdinde de dile getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Sayın Sağ, Türkiye'nin yetiştirdiği çok değerli bir sanatçıdır, daha da önemlisi milletimizin oylarıyla seçilmiş eski bir milletvekilimizdir. Böyle bir saygısızlığı ben Hollanda gibi dost ve müttefik bir ülkeye yakıştıramadım. Eminim o saygısızlığı yapan şahsın, kendi zihniyetindeki ayrılıkçı düşüncelerin etkisi vardır ve bu Hollanda hükümetinin tavrı değildir. Onunla ilgili olarak da adımların atılması ve o şahsın gerekli cezayı alması için de Hollandalı makamların gerekli adımları atacağına inanıyorum." AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler