YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış: Karabağ'dan çekilsin
Bağış: Karabağ'dan çekilsin
15 Mart 2012 15:22
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ermenistan'ın Eurovision'dan çekilmesini değerlendirdi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Biz Ermenistan'ın Eurovision'dan değil, Karabağ'dan çekilmesini tercih ederdik. Bence bu fikirlerini bir kez daha gözden geçirmelerinde fayda var'' var.

Avrupa Birliği Bakanlığının Ortaköy'deki ofisinde, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek sanatçı Can Bonomo'yu kabul eden Bağış, kabulün ardından düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

Bonomo'nun Türkiye'yi Eurovision'da temsil edeceği ''Love Me Back'' isimli şarkıyı çok beğendiğini belirten Bağış, bir gazetecinin ''Ermenistan, yarışmaya katılmayacağını açıkladı. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz '' şeklindeki sorusuna, ''Biz Ermenistan'ın Eurovision'dan değil, Karabağ'dan çekilmesini tercih ederdik. Bence bu fikirlerini bir kez daha gözden geçirmelerinde fayda var'' diye karşılık verdi.

Bağış, şarkının İngilizce olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de İngilizce olmasının uluslararası camiaya Türkiye'nin mesajlarını vermek açısından, şarkının hafızalarda yer etmesi açısından doğru bir tercih olduğunu ifade ederek, ''İngilizce artık bugün herhangi bir ülkenin dili değil, küresel bir dil haline geldi. Ancak şarkının Türkçe'sini de büyük bir keyifle Can'dan dinleyeceğiz. Zaten Eurovision telaşı bittikten sonra yeni CD'sini çıkaracaktır. Hem mevcuttaki, hem de bundan sonraki şarkılarını ülke olarak büyük bir keyifle dinlemeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

''Yarışmaya katılan diğer ülkelerden bazıları yarışmanın Azerbaycan'da yapılmasını protesto eden bir mektup yolladılar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz '' şeklindeki soruyu da Bağış, şöyle cevaplandırdı:

''Benim bilgim yok ama Azerbaycan'da yapılmasının teknik bir sebebi var. Ülkeler Eurovision'da kazandıkları zaman yarışmanın ev sahipliğini üstleniyorlar. Azerbaycan da bileğinin hakkıyla Eurovision'a ev sahipliği yapma hakkını aldı. Artı Azerbaycan uluslararası toplumun saygın bir üyesidir. Birleşmiş Milletler üyesi bir ülkedir. Uluslararası hukuka saygı gösteren, demokrasi ile yönetilen bir ülkedir. Hiçbir ülkenin bunu kınama hakkı yoktur. Ayrıca Eurovision'a katılan birçok ülkenin Azerbaycan ile hem diplomatik, hem ticari, hem kültürel, hem de siyasi ilişkileri vardır. Böyle bir mektuptan haberim yok ama varsa bile abesle iştigaldir.''

Bağış, TRT'ye de teşekkür etmek istediğini belirterek, ''Can kardeşimiz gibi bir değeri Türkiye'ye kazandırdılar. Bence Eurovision'u şimdiden kazandık. Çünkü Can'ı kazandık. Türkiye olarak, Türkiye'nin zenginliklerini ortaya koyan bir vizyonu ortaya koyduk. Bakü'de ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine yürekten inanıyorum'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler