YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış: "İzmir'i kaçırmaktan pişmanlık duyacaklar"
Bağış: "İzmir'i kaçırmaktan pişmanlık duyacaklar"
27 Kasım 2013 20:08
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 'İzmir'i ve Türkiye'yi kaçırmaktan pişmanlık duyacaklar' dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "İzmir’e EXPO’nun verilmemesinin altında sadece önyargılar yatabilir. Bu zihniyetin şifaya muhtaç olduğu açıktır ve eminiz ki bu şifa kaynağını, yani İzmir’i ve Türkiye’yi kaçırmaktan pişmanlık duyacaklar" dedi.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, yaptığı açıklamada, sağlık temasıyla düzenlenecek bir EXPO'nun en çok İzmir’e yakışacağını belirterek, "Ama maalesef olmadı. Sağlık olsun" ifadesini kullandı.

Kaybeden İzmir olmadığını vurgulayan Bakan Bağış, "Kaybeden dünya sağlığı, dünya barışı oldu. İzmir dünyanın sağlık sorunlarını çözecek, sağlıklı yaşamın sırlarını paylaşacak bir reçete teklif ederken delegeler ne yazık ki bu fırsatı heba ettiler ve tercihlerini Dubai’den yana kullandılar. Dubai’yi de elbette başarısından dolayı kutluyoruz. Dünyanın ilk hastanesinin kurulduğu, Hipokrat gibi tıbbın babası sayılan şahsiyetleri bünyesinde barındırmış bir İzmir’in dünyaya sunacağı Ege güneşi hiçbir şeyle ikame edilemez. Camilerin kiliselerle, sinagoglarla bir arada kardeşçe yaşayabildiği nadir şehirlerden olan İzmir dünyaya sadece fiziksel değil, ruhsal sağlık için de etkili reçeteler sunacaktı" ifadesini kullandı.

"EXPO organizasyonunun dünyanın bütün coğrafyalarına ulaşması için İzmir ilaç gibi gelecekti" diyen Bakan Bağış, İzmir gibi şehirlerin EXPO düzenlememekle önemlerinden bir şey yitirmeyeceklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Ama aynısını EXPO için söylemek mümkün değil. İzmir EXPO’yu EXPO da İzmir’i kaybetmiştir. Sorunlara, özellikle sağlık sorunlarına neşter vurmaktansa onları halının altına süpüren zihniyet bilmelidir ki o sorunlar sonradan daha kötü bir şekilde nüksedecektir. Türkiye’ye karşı Olimpiyatlarda da hissettiğimiz önyargılardan kaynaklanan bu olumsuz tavrın EXPO gibi dünya çapındaki bir organizasyonda devam ettiğini görmek gerçekten üzücü.

Artık bu gibi büyük organizasyonlara politika ve önyargılar karışmamalı. UNIVERSIADE gibi dünyanın en başarılı organizasyonlarından birini gerçekleştiren İzmir’e EXPO’nun verilmemesinin altında sadece önyargılar yatabilir. Bu zihniyetin şifaya muhtaç olduğu açıktır ve eminiz ki bu şifa kaynağını, yani İzmir’i ve Türkiye’yi kaçırmaktan pişmanlık duyacaklar."

Hükümetlerinin bu organizasyonun İzmir’e kazandırılması için her şeyi yaptığını vurgulayan Bakan Bağış şunları söyledi:

"Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım başta olmak üzere Hükümetimizin ve Partimizin bütün mensupları bu hedefe kilitlenmiştir. Mülki İdare, sivil toplum örgütlerimiz, İzmirliler EXPO heyecanını kente yaşatmak için her türlü fedakarlığı omuzlamışlardır. Farklı bir siyasi parti tarafından yönetildiği halde Hükümetimiz bu konuda kendilerine her türlü desteği vermiştir. Türkiye bir bütün olarak bu hedefe kilitlenmiştir. Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa, Hükümetimiz daha fazlasını yapmıştır. Buna rağmen ne yazık ki olmadı. Ancak bu çalışmalar ve çabalar asla boşa gitmeyecektir. İzmir neticede yoluna yeni hedeflerle, yeni ve modern bir yönetim anlayışıyla devam edecektir ve inanıyorum ki önümüzdeki yerel seçimler de bunun için bir milat olacaktır."

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler