YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış: İt ürür kervan yürür
Başmüzakereci Eğemen Bağış, Türkiye'nin AB yolunda kararlı adımlarla ilerlediğini; Türkiye'ye havlu attırmaya çalışanlara ise, 'İt ürür kervan yürür' diyerek cevap verdi.
Bağış: İt ürür kervan yürür
26 Kasım 2011 / 20:18 Güncelleme: 26 Kasım 2011 / 20:24

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB sürecindeki eleştirilere yönelik, ''Kimileri bize havlu attırmaya çalışıyormuş. İt ürür kervan yürür. Türkiye çıktığı yolda zenginleşmede kendi kararlılığında yürüyecek'' dedi.

Bağış, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Toplantı Salonunda gerçekleştirilen, ''Mersin İlinin Avrupa Birliğine Uyumu İçin Bilgi Altyapısının Oluşturulması Projesi''nin sertifika töreninde, Mersin'i AB sürecinde daha etkin görmek istediklerini söyledi.

AB'nin Türkiye için ''Medeniyet projesi'' olduğunu ifade eden Bağış, gelmiş geçmiş tüm iktidarların üzerinde durduğu bu konunun üzerinden 45 yıl geçtiğini, ancak son zamanlarda önemli aşamaların kaydedildiğini vurguladı.

''Bugün Türkiye AB üyesi ülkelerden daha umutlu ülke'' diyen Bağış, şöyle devam etti:

''Kişi başına düşen gelirimiz, AB üyesi 8 ülkeden daha yüksek. Ekonomik gelişmelerde de keza aynı şey var. AB'deki etkinliğimizde bu büyümenin yanı sıra ülkemize gelen küresel sermayenin de çok büyük etkisi var. Bu sermayenin büyük kısmı AB'den geliyor. Türkiye'nin coğrafi konumunda ve gelişme hızında kaç tane başka ülke var  Yabancı sermaye, hukuk, demokrasi olduğu için tabi ki Türkiye'ye gelecek. Suriye'ye mi gitsin, Lübnan'a mı, yoksa İran'a mı gitsin   Türkiye yasaklardan kurtuldu. Eğer bugün bir başbakan çıkıp Dersim olayından ötürü, devlet adına özür dileyip, herkese ders verebiliyorsa, bunda AB reformlarının katkısı vardır.

Devletin televizyonu Kürtçe yayın yapıp, o dili anlayan kardeşlerimize devletin programlarını anlatıyorsa, Türkiye büyük bir aşama kaydetti demektir. Bu süreçte Türkiye'ye yakışır bir anayasayı da oluşturacağız. Ümit ediyoruz ki, diğer siyasi partiler de buna katkı sağlayarak, çalışmaları hızlandırır.''


-''İlerlemeye, gelişmeye bakıyoruz''-


Türkiye'nin AB üyelik sürecindeki çalışmalara ilişkin çeşitli eleştirileri de hatırlatan Bağış, şöyle konuştu:

''Kimileri bize havlu attırmaya çalışıyormuş. İt ürür kervan yürür. Türkiye çıktığı yolda zenginleşmede kendi kararlılığında yürüyecek. Fasıl açmışlar, açmamışlar ona bakmıyoruz. İlerlemeye, gelişmeye bakıyoruz. Onlar istediği kadar müzakereyi engellemeye çalışsın. Bu ülkenin bütün vatandaşları, çocuklarını daha güvenli bir geleceğe taşımanın gayretinde. AB sürecinde kapatılmaya çalışılan kapıları, biz tek tek açarız.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler