YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış: 'Bugünkü girişimler de toslayacaktır'
Bağış: 'Bugünkü girişimler de toslayacaktır'
23 Aralık 2013 18:00
Bağış, “Gezi adı altındaki darbe girişimi milli irade duvarına nasıl tosladıysa bugünkü girişimler de aynı şekilde toslayacaktır” dedi.

Bakan Egemen Bağış, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Murat Akdoğan Vakfı tarafından yürütülen “Devlet Himayesi Altındaki Kızlara Meslek Edindirme Projesi”nin sertifika ve kapanış törenine katıldı. Bağış burada yaptığı konuşmada, son dönemde yaşanan gelişmelere değindi. “Eğitim bizim birlik ve beraberliğimize kast edenlere, bu ülkenin gücünü zayıflatmak isteyenlere, bizim yarınlara umutla bakmamıza mani olmak isteyenlere karşı en büyük kalkanımızdır” diyen Bağış, konuşmasında Hacı Bektaş-ı Veli’nin “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” sözünü hatırlattı.

İlimden, irfandan ve ferasetten yoksun olan karanlık odakların Türkiye’yi zifiri dehlizlere sürüklemek için tekrar işbaşında olduğunu anlatan Bağış, “Yaz başında küresel güçlerin Gezi adı altındaki darbe girişimi milli irade duvarına nasıl tosladıysa bugünkü girişimler de Allah’ın izniyle aynı şekilde toslayacaktır. Türkiye hiçbir zaman oligarşilerin, aristokrasilerin ve belirli grupların devleti olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak sadece milli iradeyle yoluna devam edecektir. Demokrasilerde milli iradenin üzerinde bir irade olmaz, olamaz. Demokrasilerde devlet içinde devlete, devlet içinde çetelere, örgütlere asla müsamaha gösterilmez. Aynı şekilde bizim inancımızda da, bizim değerlerimizde de kula kulluk yoktur. Artık devlet içinde millet anlayışı Türkiye’de tedahülden kalkmış, millet için devlet anlayışı 2002’den beri yürürlüktedir ve milletin iradesiyle de yoluna devam etmektedir. Seçkinlerin değil, uluslararası güçlerin hiç değil, artık sadece milletimizin devleti vardır” diye konuştu.

Bağış, manşetlerle hükümetlerin indirildiği günlerin geçmişin kara arşivlerinde kaldığını ifade ederek, “Artık herkes biliyor ki bu ülkede hükümetleri de millet getirir, hükümetleri de sadece ve sadece millet götürebilir. Biz bu ülke üzerinde oyun oynamak isteyenlere, kirli tuzaklar kurmak isteyenlere bugüne kadar asla izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Gezi’de nasıl bozduysak, yine bozduk, yine bozacağız. 27 Nisan’da muhtıralara karşı nasıl dimdik durduysak, gösterdiğimiz onurlu ve dik duruşu bugün de sergileyeceğiz. Bizim alnımız ak, başımız dik. TBMM’de bunu çok açık ve net bir şekilde vurguladım. Bizim hamdolsun abdestimizden de şüphemiz yok, namazımızdan da, itikadımızdan da” dedi.

Birilerinin, Türkiye’nin karambole düşürülerek birilerine peşkeş çekildiği günleri arzu ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Ama onlara fırsat vermeyeceğiz. Halk Bankası’nı gerçekten halkın bankası haline getirdik, birileri bundan rahatsız oldu. Halk Bankası sadece Türkiye’nin değil, bu coğrafyanın en başarılı bankalarından biriyken, en çok KOBİ’ye kredi veren, en çok küçük esnafa sahip çıkan bir bankayken, bu ülkenin ekonomik krizi teğet geçerek atlatmasına çok büyük katkılar vermişken bir takım güçlerin Halk Bankası’nı hedef alması gerçekten düşündürücüdür. Hedef ne? Hedef gerçekten yolsuzlukla mücadele mi, yoksa hükümete, iktidar partisine, Türkiye’de milli iradenin güçlenmesine zarar vermek mi? Siyaseti ve siyasetçiyi itibarsızlaştırıp, devleti kendi güç heveslerinin aracı haline getiren yasa dışı örgütler bizi yolumuzdan döndüremezler. Artık herkes kendi alanında durmayı bilecek, herkesin haddini, hududunu çok net bilmesi gerekecek.”

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler