YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağımsızlar Meclis'e gitmiyor...
YSK'nın Hatip Dicle kararına tepki olarak tüm bağımsız milletvekilleri Meclis'e girmeme kararı aldı...
Bağımsızlar Meclis'e gitmiyor...
23 Haziran 2011 / 15:05 Güncelleme: 23 Haziran 2011 / 16:32

BDP'nin desteklediği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, YSK'nın Hatip Dicle kararı ile ilgili olarak, ''Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak, çözüm olanaklarını geliştirme yolunda somut bir adamı atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz''  dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali ile Ahmet Türk, Altan Tan, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder ve Hasip Kaplan'ın da arasında bulunduğu, BDP'nin desteklediği 28 bağımsız milletvekili, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını görüşmek üzere Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi'nde toplantı yaptı.

Toplantının ardından alınan kararı okuyan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunun ''Halkların barış içinde ve özgürce bir arada yaşaması amacıyla yan yana geldiği günden beri bir çok operasyonun hedefi haline geldiğini'' söyledi.

YSK vetosu ile başlayan sürecin, ''keyfi tutuklama, gözaltı, askeri ve siyasi operasyonlarla hiç durmadan devam ettiğini'' savunan Elçi, şöyle konuştu:

''Bu engellemeler ve barış sürecinin önünü tıkama operasyonlarının son halkası Diyarbakır milletvekili sayın Hatip Dicle'nin yasal hakkının yetkisiz bir kurum tarafından gasp edilmesi ile sonuçlanmıştır. Dün bu tarz operasyonlardan mağdur iddia edenler, bugün bu operasyonun bizzat mimarlığını üstlenmiş durumdadırlar. Halklarımıza barış ve özgürlük sözü vermiş olan blokumuzun bu şartlar altında benzeri operasyonları sürekli muhatap olacağı anlaşılmıştır.

Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak, çözüm olanaklarını geliştirme yolunda somut bir adamı atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz. AKP yönetimi, çalınmış milletvekililiğini hakkı olana derhal iade etmelidir. Tüm demokrasi güçlerini barış ve özgürlük sürecini baltalayan bu operasyona karşı demokrasiden yana tavır almaya taraf olmaya ediyoruz.''

AA

suskun
 // suskun
ya arkadas girsen ne olacak madalyamı takacaklar orayıda karıstıracan en ıyısı devam edın ve gitmeyin ne işiniz var meclisde size meclis yakısmaz :))))))...
23 Haziran 2011 16:03
aynı tutum..
 // f.safitürk
Futbolcuların "galip ilan edilene kadar sahaya çıkmayacağız" demesi gib bişey..gerçi biz ülke olarak millet meclisine vekil olarak gidenlerin meclise girmeme protestolarına alışkınız. Şimdi DEMOKRASİ için MHP ve CHP de bu protestoya katılma kararı alırlarsa şaşırmayın:) Ne de olsa meclise girseler de girmeseler de bi fark olmuyor....
23 Haziran 2011 15:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler