YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağımsız Yunanistan Krallarını Almanya'dan ithal etmişti!
Her fırsatta Türk düşmanlığı yapan Yunanistan'ın Almanya'dan kral ithat ettiğini biliyor muydunuz? İşte demokrasiyle yakın zamanda tanışan Yunanistan'ın Osmanlı'dan ayrıldıktan sonraki hali...
Bağımsız Yunanistan Krallarını Almanya'dan ithal etmişti!
15 Eylül 2015 / 13:40 Güncelleme: 15 Eylül 2015 / 18:40

Derin Tarih bu ay özerkliğine, dinine, milli değerlerine karışılmadığı halde her fırsatta isyan eden Yunanistan’ın kendi milletinden bir kral bile çıkaramadığı gerçeğini gözler önüne seriyor. Bu açık nasıl kapatıldı peki? Almanlardan kral sipariş ederek! Başka kimler nasiplenmemiş ki Alman hanedanlarından? Belçika, Bulgaristan, Portekiz, İngiltere ve Danimarka’da da bu kökleri görmek mümkün. 

İşte Emir Öngüner imzalı yazıda sıralanan Alman kökenli Yunan kralları: 

1829 Edirne Antlaşması Yunanistan’ı Devlet-i Aliyye’den ayırarak tam bağımsız bir ülke haline getirmişti. Hız kesmeden isyancıların önde gelen simalarından eski Rus Çarlığı Dışişleri Bakanı Yannis Kapodistrias’ın devlet başkanı seçilmesinden sonra suikast sonucu öldürülmesiyle başlamıştı Yunanistan’ın kara tarihi.

Yönetim hiyerarşisi sorun olunca komite öncelikle Saksonya kökenli Alman Sachsen-Coburg & Gotha hanedanından I. Leopold’a krallık teklif edilir. Red cevabı gelse de vazgeçilmez Alman sevdasından.

Süreç Bavyera Kralı I. Ludwig’in oğlu 17 yaşındaki I. Otto’ya kadar gider ve kral seçilir. Rusya da bu politikadan nasibini almış, sipariş Alman krallarını kendi hanedanına akraba ederek Yunan siyasetine yön vermeyi başarabilmiş.

Kral I. Otto’dan sonra gelenek devam etmiş, sıra Alman hanedanlarından I. George’a gelmiş. Kendisinin de bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra, 1. Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’yu işgali sırasında Yunan krallığına meşhur 1. Konstantin oturmuş. Sırasıyla II. Georgios, I. Paul, II. Konstantin silsileyi devam ettirmiş Yunan tahtında.

Peki, Türkiye’ye laiklik dayatması yapan ülkelerin arasında olan Yunanistan ne zaman demokrasiye geçti dersiniz? 1973’teki halk oylaması da olmasa monarşi kaldırılmazdı belki de. Ve biz Yunan tahtında kim bilir kaçıncı Almanı selamlıyor olurduk! 

Derin Tarih'te bu ay başka neler var?

Sünni İran nasıl Şii yapıldı?

Müslümanların ilk ilim ve kimsesizler evi Ashab-ı Suffe’yi yakından tanımak ister misiniz? 

Sultan Alparslan’ın ‘bir insan olarak’ portresini merak ediyor musunuz? Mustafa Alican’ın kaleminden Alparslan’ın 10 liderlik sırrı.  

İstanbul’un en ihtiyar ‘saka’sı Bozdoğan Su Kemeri’nin ilginç hikayesini Semavi Eyice anlattı. 

Tarihe farklı gözlerle bakan tarihçi Ariel Salzmann’la keyifli bir söyleşi sizi bekliyor. Mustafa Armağan’ın soruları, Salzmann’ın gündem oluşturacak cevapları. 

Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanan Yunanistan aslında hiç de bağımsız olmamış. Yunanistan’a ithal edilen Alman krallarının hikayesini Emir Öngüner yazdı. 

Osmanlı’da nasıl mezun olunurdu? Talip Ayar Osmanlı’nın mezuniyet belgeleri icâzetnâmelerle tanıştırıyor bizi. 

İran Devrimi Türkçeye tercüme edildi mi? İsmail Kara 1979 İran İslam Devrimi’nin Türkiye’deki etkilerini deşifre ediyor. 

Tek Parti iktidarının prangaya vurduğu madencilerin öyküsü İbrahim Kutluay’ın kaleminden Derin Tarih’te. 

Büyük bir skandal açığa çıktı. Tarihçiliğin piri Halil İnalcık’ın izni alınmadan adı kullanılarak yayımlanan kitaptaki trajik hataları Mustafa Armağan ifşa etti.

Zamanın kırışıklarını saklayan ütünün tarihiyle tanışmaya hazır mısınız? Şeyma Aydın’ın kaleminden… 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler