YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağımsız bakanlara vekil piyangosu
Bağımsız bakanlara vekil piyangosu
27 Ağustos 2015 10:51
CHP ve MHP'liler Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul etmezse, dışarıdan bakan olarak atanacak bürokratlar tüm haklardan yararlanacak.

Başbakan Davutoğlu 'na geçici hükümeti kurmak için tanınan süre cumartesi günü dolacak. Davutoğlu, her ne kadar CHP ve MHP geçici hükümete bakan vermeyeceklerini açıklamış olsa da bu 2 partiden milletvekillerine çağrıda bulundu. Kurulacak geçici hükümette AK Parti 'ye 11, CHP'ye 5, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlık düşüyor.

Dışarıdan 10 isim...

Seçim dönemlerinde Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları dışarıdan atanıyor. CHP ve MHP milletvekillerinin bakanlık teklifini kabul etmemesi halinde bu partilere düşen 8 bakanlık için de Meclis içindeki bağımsız vekillerden ya da dışarıdan atama yapılacak.

MHP'li Tuğrul Türkeş bakanlık teklifini kabul ettiği için dışarıdan 10 isim atanacak. CHP ve MHP'li 7 ismin bakanlık teklifini reddetmesi, dışarıdan bakan atanmayı bekleyen bürokratlarda heyecan yarattı. Yasaya göre, dışarıdan atanan bakanlar milletvekilleriyle aynı özlük haklarına sahip oluyor.

Bürokratlara maaş kıyağı

Vekillere sağlanan en önemli ayrıcalık olan ve şu an 8 bin 190 lira seviyesinde bulunan emekli aylığı hakkından yararlanabilmek için ise 2 yıl görev yapmak gerekiyor. "Makam tazminatı" ile "yüksek hâkimlik tazminatı" ödenmesini gerektiren bir görevde daha önce 2 yıl bulunmuş olan kişiler için 2 yıl bakanlık veya milletvekilliği yapma şartı aranmıyor. Dolayısıyla dışarıdan bakan olarak atanacak bürokratlar bu göreve başladıkları andan itibaren milletvekili emekli aylığına hak kazanıyor.

Ömür boyu para

Yaş koşulunu da doldurup emekli olduklarında ömür boyunca, bugün için 8 bin 190 lira olan milletvekili emekli aylığı hakkından yararlanacaklar. Daha önce emekli olan bürokratlar ise bakanlık görevleri bittikten sonra emekli milletvekili aylığı almaya başlayacak.

Bundan sonra onlara meclis bakacak

Dışarıdan atanan bakanlar, emeklilik hakkının dışında bundan böyle yaşamları boyunca TBMM üzerinden sağlık hizmeti alacak. Kendileri öldüğünde ise evli olmayan kızları emeklilik hakkından yararlanmaya devam edecek.

 // 67
Cok guzel bir yasa ama adaletli degil cuku biz calisanlar 1000 tl askeri ucretle 60 yasinda yasarsak emekli olabiliyoruz birde ayni para miktarini emekli maasi olarak aliyoruz hak mi degil oyleyse secimden sonra emeklilik yasi dusurulmeli askari ucret artirilmali bizlerede yasama hakki verilmeli 14 yildir calisan kesim bumu bekliyor adaletli olunki adalet bulasiniz ekonomi verorseniz duzluge cikar yoksa kimse hakkini helal etmez etmiyorum da selam ve dua ile...
27 Ağustos 2015 11:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler