YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağbuğ'dan istifa açıklaması
Bağbuğ'dan istifa açıklaması
15 Mart 2010 20:53
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'dan istifa açıklaması.

Başbuğ, 'İstifa ederek kimseyi sevindirmeye niyetim yok. Görevimin son dakikasın kadar 100 yıl varmış gibi çalışacağım.' dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Belki bazı açılardan Silahlı Kuvvetler olarak tabii zor bir dönemden geçiyoruz, bunlar tartışmasız. Ama iftiharla söylüyorum Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu dönem de bu dönem'' dedi. 

Orgeneral Başbuğ, Küresel Terörizm ve Uluslarası İşbirliği Sempozyumunun Merkez Orduevinde yapılan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Güvenlik güçlerimizden bahsederken polise dört kez vurgu yaptınız. Bunu şikayet mi, ayrı ayrı şeyler olarak mı değerlendirmek lazım'' sorusu üzerine Orgeneral Başbuğ, her kurumda hata yapanlar olabileceğini söyledi.

Bir gazetecinin kendisinin Çankaya Köşkündeki üçlü zirvede İrtica ile Mücadele Eylem Planı iddialarına ilgili belgenin hazırlanmış olduğunu söylediği yönünde spekülasyonların bulunduğunu hatırlatması üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Hayır, hayır'' yanıtını verdi.


ASKERİ CEZA KANUNUN 95. MADDESİ-


Orgeneral Başbuğ, Askeri Ceza Kanunu'nun 95. maddesinin ast-üst ilişkilerini zedelemeye ilişkin olduğuna dikkati çekerek, ''Verdiğiniz beyanatlar, konuşmalar vesaire eğer bu Silahlı Kuvvetler'deki ast-üst ilişkilerini zedelemeye yönelik olursa kovuşturma açılabilir'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''O zaman çok kişi hakkında kovuşturma açılabilir'' demesi üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Mahkeme karar verir, ben bilmem'' dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, ''Benim emekli personele karşı da sorumluluğum  var, muvazzafa karşı da sorumluluğum var, yani askersiniz 15 yaşından beri. Emekli personele, muvazzaflara karşı sorumluluğumuz var, aileleri var. 'Emekli personelle muvazzafı ayıracağız' böyle bir şey olmaz. 'Muvazzaf personel içinde sınıf ayrımı yapacağız' böyle bir şey olmaz, 'Görev ayrımı yapacağız' böyle bir şey olmaz. Eğer bunu siz ima ederseniz siz 95'e girersiniz'' diye konuştu.

Orgeneral Başbuğ, 95. Madde'nin kapsamı ile ilgili benzer sorular üzerine verilen beyanların ast-üst ilişkilerini zedelememesi gerektiğini yineledi.


-''SİLAHLI KUVVETLER'İN EN DİSİPLİNLİ OLDUĞU DÖNEM DE BU DÖNEM''-


Bir gazetecinin ''Aşağıdan bir şey var mı? Homurtu'' şeklindeki sorusuna ''Madem sordunuz bir yerde de söyledim. Şimdi de söyleyeyim. Tabii ben kendi dönemimle ilgili... Belki bazı açılardan Silahlı Kuvvetler olarak tabii zor bir dönemden geçiyoruz, bunlar tartışmasız. Ama madem sordunuz iftiharla söylüyorum Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu dönem de bu dönem. Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu, birlik bütünlük içinde olduğu dönem de bu dönem'' yanıtını verdi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler