YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bacak naklinde yüzler gülmedi
Bacak naklinde şimdilik yüzler gülmedi...
Bacak naklinde yüzler gülmedi
23 Ocak 2012 / 07:19 Güncelleme: 23 Ocak 2012 / 08:22
Akdeniz Üniversitesi cerrahlarından Ömer Özkan ve ekibinin, tıp tarihine geçen organ naklinden bir kötü bir iyi haber var. Dünyanın ilk çift kol ve bir bacak naklinin yapıldığı Atilla Kavdır'ın vücudu bacağı reddetti. Bacağın ameliyatla alındığını belirten Özkan, yüz nakli yapılan Uğur Acar'da ise sorun yaşanmadığı söyledi.

Akdeniz Üniversitesi, önceki gün organ nakli konusunda tarihî iki operasyona imza attı. Türkiye ve dünyada ilkleri barındıran nakillerden biri başarıyla sonuçlandı ancak diğerinde küçük bir hayal kırıklığı yaşandı. Aynı anda iki kol ve sağ bacak nakli yapılan Atilla Kavdır'ın vücudu, bacağı reddetti. Akdeniz Üniversitesi cerrahlarından Prof. Dr. Ömer Özkan, nakledilen sağ bacağın hastanın vücuda uyum sağlamadığı için ameliyatla geri alındığını söyledi. Yüz nakli yapılan Uğur Acar'da ise herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtildi.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, hastane önünde düzenlediği basın toplantısında, nakillerin ardından her iki hastanın da sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydetti. Kol ve bacak nakli yapılan Atilla Kavdır'da dolaşım sorunu yaşandığını belirten Prof. Dr. Özkan, "Bu, dokuyla veya damarlarıyla ilgili olabilir. Kollarda şu anda bir sorunumuz yok. Hastaya daha fazla ümit vermemek için bacağını almak zorunda kaldık. Hayatı riske atmamak lazım. Onu feda ettik ama diğer dokular duruyor." dedi. Yüz nakli yapılan Uğur Acar'da ise şu anda sorun yaşanmadığını vurgulayan Özkan, her iki hastanın da uyutulduğunu, cerrahi açıdan sorun olup olmadığının ise 10 gün içinde görüleceğini ifade etti. Özkan, "Yüz nakli konusunda problem yaşarsak, hakikatten önemli olur. Enfeksiyon problemi olabilir. O zaman vücudunun farklı bölgelerinden doku nakletme gibi bir durumumuz olabilir." dedi.

Babamın ellerini hâlâ öpebilirim

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleştikten sonra kolları, bacağı ve yüzü iki hastaya nakledilen Ahmet Kaya'nın kızı Leyla Kahveci de babasına ait organların nakledildiği hastaları ilk kendisinin ziyaret edeceğini söyledi. Ehliyet almak için yaptığı başvuruda organlarının bağışlanması yönünde bir talebi olan babasının isteğini yerine getirdiklerini belirten Kahveci, "Babam, çalışmaktan nasır tutan ellerine sık sık kına yakardı. Hastaların gazetedeki fotoğraflarını gördüm, babamın yüzüne benziyor. Şu kritik dönemler geçsin, ilk ziyaretçileri ben olacağım. Nakledilen elleri öpeceğim, yüzünü öpeceğim. O kişilerde babamı göreceğiz." dedi. Babası hastanede tedavi görürken bazı kişilerin, "Kimseye hayrı dokunmadı." dediğini ifade eden Leyla Kahveci, "Ama şimdi hayrı dokundu. Bu davranışın herkese örnek olmasını temenni ediyorum. Herkes herkesin yüzünü güldürebilir." diye konuştu. Babasının ünlü olmayı istediğini de belirten Kahveci, "Babam hep 'Ben meşhur olacağım' derdi, 'Ben Ahmet Kaya'yım' derdi. Keşke böyle meşhur olmasaydı. Ama biz yine Ahmet Kaya'nın kızları olarak dimdik duracağız." ifadelerini kullandı. Ahmet Kaya'nın ailesi tarafından bacak ve kollarının yerine takılan protezler ve yüzünde maskeyle defnedildiği öğrenildi.

 

Başbakan, ameliyat ekibini tebrik etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan tarihî operasyonlarla ilgili Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ve Prof. Dr. Ömer Özkan'ı telefonla arayarak tebrik etti. Erdoğan'ın, 3 yıldır Akdeniz Üniversitesi'ndeki başarıları izlediğini ifade ettiğini aktaran Kurtcephe, "Sayın Başbakan çok güzel şeyler söylediler. 'Üst üste gelen bu başarılarla çok gururlandım' dediler." diye konuştu. Kurtcephe, "Türk milleti adına bu başarının bütün dünyanın gündemine ilk sırada oturması çok memnun etmiş. Çok mutlu olduğunu, hocamızla, ekibiyle, üniversitemizle gurur duyduklarını söyleyerek hepimizi kutladılar." dedi. Cumhurbaşkanlığı'ndan da arandığını belirten Kurtcephe, "Güzel bir şey daha yaşandı. Birçok rektör meslektaşım arayıp duygusal ifadelerle tebrik ettiler." şeklinde konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler