YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babamız olsa bırakız!
"Esed'le geçmişte iyi ilişkilerimiz olduğu doğru" diyen Erdoğan ama dedi, "Çizgiden kopulduğu anda babamız olsa bırakız" diye ekledi...
Babamız olsa bırakız!
08 Haziran 2012 / 15:44 Güncelleme: 08 Haziran 2012 / 23:50

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hama ile birlikte Suriye'nin diğer kentlerinde yapılan katliamı sessiz tepkisiz, umursamaz şekilde seyredenler akan kanın kendi ellerine, kendi yüzlerine, kendi vicdanlarına sıçrayacağını görmelidir, bilmelidir. Kim olursa olsun biz Türkiye olarak bunun takipçisiyiz. Sonuna kadar takip edeceğiz'' dedi.

Hiç kimsenin kenara çekilip de elini kolunu bağlayıp oturmayacağını vurgulayan Erdoğan, ''Devlet destekli milislerin gözü dönmüş katliamları karşısında artık hiç kimse sessiz duramaz'' diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti Denizli İl Kongresi'nde, Suriye'de çok büyük acıların, çok büyük dramların yaşandığını ifade ederek, ''Suriye halkı, Suriye'deki kardeşlerimiz bebek demeden, çocuk demeden, kadın, yaşlı demeden devlet destekli kanlı çeteler tarafından tanklarla, toplarla vurularak, hatta boğazlanarak katlediliyor. Bakın 30 yıl önce, 1982'de bu eli kanlı diktatörün babası da aynı şeyi yapmıştı. Baba Esed o zaman Hama'da 30 bin kardeşimizi katletmişti. Şimdi de evlat yine o yolda, şu anda rakam 15 binin üzerinde. Geçen günü işte duydunuz, 108 kişiyi katlettiler, 50'si çocuktu'' dedi.

Dün Hama'da yeni katliam yapıldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türkiye'de bu zalimin yanında yer alanlar var. Zalimlerin yanında yer alanlar da zalim olur. Zulüm ile abad olunmaz. 'Ama işte sizin onlarla çok iyi günleriniz vardı', doğrudur, vardı, ailece görüşüyorduk. Ama çizgiden kopulduğu anda biz babamız olsa bırakırız. Çünkü biz hakkı ayağa kaldırmaya memuruz, zulmü değil. Onun için daima karşısındayız. Bugün yine Hama'da, Hama ile birlikte Sureyi'nin diğer kentlerinde yapılan katliamı sessiz, tepkisiz, umursamaz şekilde seyredenler akan kanın kendi ellerine, kendi yüzlerine, kendi vicdanlarına sıçrayacağını görmelidir, bilmelidir. Kim olursa olsun biz Türkiye olarak bunun takipçisiyiz. Sonuna kadar takip edeceğiz. Hiç kimse kenara çekilip de elini kolunu bağlayıp oturamaz. Devlet destekli milislerin gözü dönmüş katliamları karşısında artık hiç kimse sessiz duramaz. İşte dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri bizim daha önce söylediğimizi artık açıkladı. 'Bu bir barbarlıktır' diyor. Aynen öyle, barbarlıktır.

Dünyanın farklı bölgelerinde işlenen insanlık suçlarına, Müslümanlara karşı yapılan zulümlere haklı olarak duyarlılık gösterenler Suriye konusunda niçin aynı duyarlılığı ortaya koymuyorlar  Suriye'de öldürülenler insan değil mi  Orada katledilenler Müslüman değil mi  Katilin kimliği çok mu önemli sizin için  Çetnikler öldürünce suç oluyor da, Şebbia öldürünce suç olmuyor mu  İsrail öldürünce suç oluyor da Esed öldürünce suç olmuyor mu  Saddam Halepçe'de katliam yaparken, Kaddafi Sirte'de katliam yaparken suç oluyor da Beşşar Esed Hama'da katliam yapınca suç olmuyor mu ''

Kendilerinin  ''Suriye yönetimi zaman kazanmaya çalışıyor, Suriye yönetimi katliamlar için zamana oynuyor'' dediklerinde uyarılarını hiç kimsenin dikkate almadığını söyleyen Erdoğan, ''Uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuz işte bugün ortaya çıktı. Buradan, Denizli'den Suriye yönetiminin Esed destekli milislerin Hama'da yaptıkları katliamı bir kez daha lanetliyorum, bir kez daha şiddetle kınıyorum. Suriye'de hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Suriyeli kardeşlerime, akrabalarımıza bir kez daha Türkiye'nin selamlarını iletiyor, Allah yar ve yardımcıları olsun diyorum'' diye konuştu.


-''Gençler, Çanakkale'ye gitmenizi tavsiye ediyorum''-


Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin çok zor süreçlerden geçtiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Avrupa'nın küresel ekonomik krizin ağır etkisini yaşadığını, Ortadoğu'da on yıllardır devam eden istikrarsızlığın bugün aynı şekilde, arkasında acılar bırakarak devam ettiğini kaydetti.

Erdoğan, ''Böyle bir süreçte böyle bir bölgede, biz Türkiye'yi bir güven adası, bir istikrar adası olarak muhafaza ediyor ve bölgemizdeki tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'yi her alanda büyütüyoruz'' dedi.

Atılan sloganlar üzerine konuşmasına ara veren Erdoğan ''Durmuyoruz, ilerliyoruz ve hep beraberiz. Gençler şunu hiç unutmayın bizleri bir ve beraber kılan belli makamlarda oturmak değildir. Sizlerin aranızda olmak da bir ve beraber olmak değil midir  Biz, Aşık Veysel gibi 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece' demedik mi, gidiyoruz gündüz gece'' ifadelerini kullandı.

Çanakkale Şehitliği'ninde, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni açtıklarını anımsatan Erdoğan, ''Gençler, Çanakkale'ye gitmenizi, diğer şehitliklerimize gitmenizi, oraları ziyaret etmenizi, oralara bir Fatiha okumanızı sizlere tavsiye ediyorum'' diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Denizlili gençler, merhum Mehmet Akif'in Çanakkale şehitleri için yazdığı şu dörtlüğü burada hepinize hatırlatmak istiyorum. Diyor ki Mehmet Akif, 'Gök kubbenin altında yatar al kan içinde, ey yolcu, şu topraklar için can veren erler, Hakk'ın bu veli kulları taş türbeye girmez, Gufrana bürünmüş yalnız Fatiha bekler.'

Evet, Çanakkale şehitlerimiz sizlerden Fatiha bekliyor. Hadi buyurun bakalım önce Fatihalarınızı bir okuyun. Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış şehitlerimiz sizlerden Fatiha bekliyor. Yemen'deki, Kudüs'teki, Kosova'daki, Ürdün'dek, Medine'deki, Avustralya'daki, dört kıtadaki şehitlerimiz sizlerden Fatiha bekliyor. Sizlerden rica ediyorum, gidin o şehitliklere, gidin Çanakkale'ye, hem açılışını yaptığımız o merkezi ziyaret edin hem de orada lütfen mezar taşlarını, şahideleri okuyun. Çanakkale'de bizim nasıl tek bir millet olduğumuzu göreceksiniz. Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Dumlupınar'da bizim nasıl birbirimizle kardeş olduğumuzu göreceksiniz. O şehitliklerde, Diyarbakırlı ile Edirneli'nin, Vanlı ile Denizlili Mehmetler'in nasıl al kanlar içinde koyun koyuna yattıklarını göreceksiniz.''


-''Birliğimiz, kardeşliğimizi her türlü siyasi çıkarın çok ama çok üzerindedir''


''Biz 780 bin kilometre kare üzerinde biriz, beraberiz, kardeşiz'' diyen Erdoğan, ''Aramıza nifak sokmak isteyenlere aldanmayacağız'' dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

''Bu topraklarda fitne yeşermez, bu topraklarda fitne yeşertmeye çalışanlara aldanmayacağız. Bakın sadece terör noktasında değil, her ne vesileyle olursa olsun, her ne bahaneyle her ne gerekçeyle olursa olsun bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara asla fırsat tanımayacağız. Şehitlerimiz her türlü siyasi çıkarın çok ama çok üzerindedir, annelerin yüreği her türlü siyasi çıkarın üzerindedir. Birliğimiz, kardeşliğimizi her türlü siyasi çıkarın çok ama çok üzerindedir. Nereden gelirse gelsin fitneye, dedikoduya, fesada itibar etmeyeceğiz. Bölgemizin çok zor bir süreçten geçtiği şu dönemde kardeşliğimize, birliğimize, dirliğimize kastedenleri aramıza yaklaştırmayacağız. Biz üzerimizde milletin emanetini taşıyoruz. Biz, 75 milyonun emanetini taşıyoruz, millet bize yetki verdi. Biz millet adına, milletimizle birlikte o yetkiyi kullanıyoruz. Biz sadece ve sadece milletimizle yürüyoruz. Bundan sonra da milletimizle yürümeye devam edeceğiz. Yeter ki siz arkamızda olun. Biz Türkiye'yi büyütmeye, şehitlerimizin emaneti olan Türkiye'yi yüceltmeye devam edeceğiz.''

Denizli'de yeni bir sürece girdiklerini belirten Erdoğan, il kongresini tamamlayıp, yerel seçimlerin hazırlığına başladıklarını söyledi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler