YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babadan G.Kurmay'a soru
Babadan G.Kurmay'a soru
20 Aralık 2009 10:27
"Telsiz konuşmaları kaydediliyorsa teröristler neden hala yakalanamıyor"

7 Mehmetçiğin şehit olduğu hain pusunun üzerinden 13 gün geçti. Ancak olayla ilgili karanlık noktalar hâlâ belirsizliğini koruyor. Genelkurmay'ın saldırıdan sonraki telsiz konuşmalarını yayınlaması üzerine 'katiller yakalanacak' diye umutlanan şehit aileleri, çocuklarının ellerinde silah olmadan vurulmasına dikkat çekiyor.

7 Aralık'ta Tokat'ın Reşadiye ilçesinden gelen acı haber tüm Türkiye'nin kalbine bir hançer gibi saplandı. Teröristlerin kurduğu hain pusu sonucu 7 Mehmetçik şehit düştü. Saldırının üzerinden 13 gün geçmesine rağmen katiller bulunamazken, yürekleri yanan şehit aileleri olaydaki karanlık noktaların bir an önce aydınlatılmasını istiyor. Şehit askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Harun Arslanbay'ın babası Hamdi Arslanbay, Genel-kurmay'ın saldırıdan sonra teröristlerin kendi aralarındaki telsiz konuşmalarını yayınlamasını hatırlatarak soruyor: "Telsiz konuşmaları kaydediliyorsa, bu teröristler neden hâlâ yakalanmıyor?"

Hataylı şehit Fatih Yon-ca'nın annesi Gülsüm Sönmez oğlunun elinde silah dahi olmadan şehit olduğunu ifade ederek bu tür zafiyetlerin bir daha yaşanmaması gerektiğini belirtiyor. Acılı anne, "Görev başındaki askerlerimizin silahları olmalı ve terör örgütlerinin açtıkları ateşe karşılık verebilmeliler. Ancak benim oğlum şehit olduğunda elinde silahı yoktu." diyor. Ordulu şehit Kemal Bide'nin annesi oğlunu toprağa verdikten sonra rahatsızlandığı için hastanede tedavi görüyor. Baba Cemal Bide ise hain pusunun içyüzünü öğrenmek istediğini dile getiriyor. "Şu anda aklım başımda değil." diyen Bide, kesinlikle bu olayın peşini bırakmayacağını belirtiyor.

Şehit Uzman Çavuş Arslanbay'ın Adana'nın Yumurtalık ilçesine bağlı Sugözü köyündeki baba evinde gözyaşı dinmiyor. Tokat'taki saldırıdan sonra teröristlerin kendi aralarındaki telsiz konuşmalarının Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı tarafından kaydedilmesi ise şehit ailesinin teröristlerin yakalanmasına yönelik beklentisini artırmış. 11 gündür teröristlerin yakalanamamasına tepki gösteren baba Hamdi Arslanbay, "Oğlumla her gün telefonda konuşurduk. Bölgede terör olaylarının olmadığını söylerdi. Fakat oğlum şehit oldu. Olay sonrası teröristlerin telsiz konuşmaları kaydedilmiş. Bu konuşmalar ortaya çıkıyorsa bunlar neden yakalanmıyor? Ben bunu düşünüyorum. Olaydan önce teröristlerin telsiz konuşması kaydedilmiş olsaydı bu olay yaşanmazdı. Bu terör önlemeli." şeklinde konuştu. Şehit Fatih Yonca'nın Hatay'daki annesi Gülsüm Sönmez ise askeri yetkililerin güvenlik konusunda daha hassas hareket etmesini istiyor. Oğlunu bu vatana şehit verdiğini, gerekirse kendisinin de seve seve canını feda edebileceğini belirten şehit annesi, şöyle konuşuyor: "Askerlerimizin birliklerine sevkinde, yol güzergahlarında, görev sırasında daha geniş güvenlik önlemi almalarını devletimizden istiyoruz. Biz hükümetimize ve askerimize güveniyoruz ancak görev başındaki askerlerimizin de silahları olmalı ve terör örgütlerinin açtıkları ateşe karşılık verecek kabiliyette silahları olmalıdır. Benim oğlum şehit olduğunda elinde silahı yoktu. Bu tür zafiyetlerin bir daha yaşanmamasını ve başka şehitlerin verilmemesini temenni ediyorum."

Ordulu şehit Kemal Bide'nin annesi, şehidini toprağa verdikten sonra rahatsızlandığı için hastanede tedavi görüyor. Baba Cemal Bide, oğlunun şehit olduğu terör saldırısının içyüzünü öğrenmek istediğini dile getiriyor: "Gerçekleri araştırmak için zamana ihtiyacım var. Elbette bu saldırı nasıl olmuş, yapanlar kim, nasıl kaçmış merak ediyorum. Bunu öğrenmek için o karakola gideceğim. Ama benim şimdi aklım başımda değil. Biraz zaman geçmesini bekliyorum."
Zaman

öncesi sonrasi
 // oguz
Bu konusmanin öncesi yokmu ya sonrasi,öncesi varsa neden önlem alinmadi,sonrasi varsa neden yakalanmadiler,demekki telsiz konusmasi denilen seyin asli yok uydurma....
20 Aralık 2009 16:01
baba'sı doğru söylüyor.
 // ibrahim çelikoğlu
Radyonuzu açın,uzak bir kanal zor dinlenir.Yakın olan kanal,zırıltısız,nettir.TSK'leri telsizleri Türkiye'nin her yerinden takip ediyor.Sinek bile uçamıyor.Nerede olduklarınıda tespit etmek,mekanik olarak bile mümkün olması gerekirki;Tekneloji bugün bunun çok ilerisindedir.TSK'lerini yıpratıyorsunuz diyenler vardır.Bu eksiklikleri meydana koymak yıpratmakmıdır?Bir çapulcunun hakkından bile gelemiyen;Vatanı nasıl koruyacak?
...
20 Aralık 2009 11:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler