YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baba, kızını teyze oğluna verince ortalık karıştı
Geleneklere göre, amca oğulları kıza talip olursa kız onlara verilir
Baba, kızını teyze oğluna verince ortalık karıştı
06 Mayıs 2009 / 08:54 Güncelleme: 06 Mayıs 2009 / 00:00

Geleneklere göre, kız çocuğu evlenme çağına geldiğinde, ilk önce amca oğullarına soruluyor. İddiaya göre kanlı baskının arkasından amca oğlu töresi çıktı!


Mardin’in Bilge Köyü’nde maskeli 6 saldırgan eski muhtarın kızı Sevgi Çelebi’nin nişanını bastı, o sırada namaza duran erkekleri kalaşnikoflarla taradı.


Odaları tek tek gezen saldırganlar herkesi ateşe tuttu, sağ kalanları da başlarından vurdu... Korkunç katliamın ardından töre çıktı. Geleneklere göre bir genç kız evlenme çağına geldiğinde önce ’İsteyen var mı’ diye amca oğullarına soruluyor. Sevgi’yi amcasının oğlu istemesine rağmen babası teyze oğluna verince nişan kan gölüne döndü...


Sadece Türkiye’yi değil dünyayı dehşete salan korkunç katliam, önceki gece 21.00 sıralarında meydana geldi. Erkeklerinin büyük bölümünün geçici köy korucusu olduğu köyde Çelebi Ailesi’nin bazı fertlerinin akşam göreve gitmesinin ardından eski muhtar Cemil Çelebi’nin kızı Sevgi ile teyzesinin oğlu Arı Ailesi’nden Habip’in nişanı için toplanıldı. Nişan öncesi köy imamı Kazım Ozan, evdekileri yatsı namazına davet etti.


Erkekler aynı odada namaza durmuşlardı


Kadın ve erkeklerin ayrı odalarda namaza durduğu saat 21.00 sıralarında yüzleri maskeli 6 saldırgan, yatsı ezanınından sonra Cemil Çelebi’nin evini geldi. Alt katında hayvan bağlanan ve ambar bulunan evin ikinci katına çıkan saldırganlar odalara daldı. Yan yana 3 odada oturan ancak namaz için yol kenarındaki odada toplanan erkekleri tarayan saldırganlar, namaz kılmakta olan grubun arkasında ateş etti. Çoğunu başlarından vuran saldırganlar tarama sırasında sağ kalıp kıpırdayanların da yanlarına giderek ateş edip öldürdü. Aynı anda evin bitişiğindeki kadın ve çocukların bulunduğu tek katlı binanın odaları da saldırganlarca basıldı. Kalaşnikof silahlarla yüzlerce mermi sıkan saldırganlar nişanda bulunanlardan kimsenin sağ kalmadığına kanaat getirdikten sonra, takip edilmelerini önlemek için köydeki araçların lastiklerini de kestikten sonra kaçtı.


Silah sesleri nişan var diye normal karşılandı


Çevrede duyulan silah sesleri köyde nişan olduğu bilindiği için normal karşılandı. Olay sırasında Suriye üzerinden gelen toz bulutunun kapladığı köyde tam bir can pazarı yaşandı. Düğün evi feryat eden yaralıların yardım çığlıkları ile inlerken, katliam yapan saldırganlar peşlerinden takip edilmemeleri için köyde karşılaştıkları tüm araçların lastiklerine ateş açarak kaçıp izlerini kaybettirdi. Saldırının duyulması üzerine Bilge Köyü’ne güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri sevk edildi.


Ölen 16 kadından üçü hamileydi


Köye ilk ulaşan ekip, kan gölüne dönen nişan yerinde çok sayıda ceset ve yaralılarla karşılaştı. Yaralılar hemen hastanelere ambulanslarla taşındı. Köy imamının da yaralılar arasında olduğu bildirilirken, nişanlı çiftin de öldüğü belirtildi. Korkunç saldırıda çoğu Çelebi Ailesi’nden 44 kişi hayatını kaybetti. Ölen 16 kadından 3’ünün hamile olduğu ortaya çıktı. Hamile kadınlardan birinin ise 2-3 gün içinde doğum yapması bekleniyordu.


Kızın babası ölmeden her şeyi polise anlattı


Saldırıda Sevgi’nin babası ve köyün eski muhtarı Cemil Çelebi ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Çelebi, polise saldırıyı öz yeğenlerinin yaptığını anlattı. Çelebi kızını onlara vermediği için yeğenlerinin çok kızdığını, bu yüzden katliam yaptıklarını söyledi. Yörede uygulanan töreye göre, bir genç kız evlenme çağına gelince önce amca oğullarına soruluyor. Eğer amca çocuklarından biri evlenmek isterse kız ona veriliyor. Çelebi, Sevgi’yi de amca çocuklarından birinin istediğini, ancak kendisinin teyze çocuğu Habip Arı’ya verdiğini anlattı. Eski muhtar katliamın nedenini polise söyledikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.


Ölenlerle öldürenlerin soyadları aynı: Çelebi


Katliamın ardından geniş çaplı operasyon yapan jandarma failleri kısa sürede yakaladı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, gece boyu yürütülen çalışmalar sonucu görgü tanıklarının da ifadeleri doğrultusunda olayın faili olarak değerlendirilen 8 kişinin silahlarıyla birlikte jandarma tarafından yakalandığını söyledi. Atalay, gözaltına alınanların çoğunun soyadının ölenlerle aynı olduğunu belirtti.


Hepimizi öldürüp suçu PKK’ya atmak istediler


Katliamda yakınlarını kaybeden köylülerden Osman Çelebi, saldırıyı ablasının çocuklarının yaptığını, amaçlarının geride şahit bırakmadan kendilerini tamamen ortadan kaldırmak olduğunu iddia etti. Atalay’la bir süre sohbet eden Çelebi, şunları söyledi: “Sayın Bakanım, bunlar öz ablamın çocukları. Onların amacı bizi tamamen silmek ve olayı terör örgütüne mal etmekti. Ama Allah bırakmadı. Yeğenim olay yerinden kaçmayı başardı. Ayrıca başka yaralılar da var her şey açığa çıktı.”


İmam da öldü


Korkunç katliamda namazı kıldıran köy imamı 24 yaşındaki Kazım Ozan da hayatını kaybetti. Ozan’ın Ankara’nın Beypazarı İlçesi’nde oturan ailesi acı haberle yıkıldı. Ozan’ın bir süre önce Bolu’nun Kıbrıscık İlçesi’ne tayin olduğu ve 2 hafta içinde Kıbrıscık’a gideceği ortaya çıktı.


Erkeklerin çoğu köy korucusu


Katliama tanık olan Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Bilge Köyü, Mardin’de 3 kilometre uzaklıkta. Kısa bir süre önce ismi değiştirilen 32 haneli ve yaklaşık 300 nüfuslu köyün büyük bölümü geçici köy korucusu. Katliamın ardından köy jandarma tarafından kuşatıldı. Bilge Köyü’ne gelişmeleri 500 metre uzaklıktan izleyen gazeteciler Mardin Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, yapılan canlı yayınların infiale neden olduğu gerekçesiyle uzaklaştırıldı.


Mezarları İş makineleri kazdı!


Saldırıda ölenler için, Bilge Köyü girişindeki mezarlıkta iş makineleriyle kabirler kazıldı. Büyükler için ayrı ayrı mezar kazılırken, katledilen 6 çocuk için kanal gibi uzun bir çukur açıldı. Çocukların yan yana burada toprağa verileceği belirtildi. Köyde gün boyu ağıt ve ağlama sesleri kesilmedi. Olayda, eşini, çocuğunu, annesini, babasını kaybeden kadınlar köy meydanında toplanarak gözyaşları döküp ağıtlar yaktı. Saldırıda hayatını kaybedenlerden otopsisi tamamlanan 11 kişi, ağıtlar ve gözyaşlarıyla akşam saatlerinde toprağa verildi.


Vatan
Mardin'de nişan evine kanlı saldırı: 44 ölü, 8 yaralı


Detay
8 yakınını kaybeden ninenin ağıtı yürek dağladı


Detay


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler