YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baba Garipoğlu suçunu itiraf etti
Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu ve babası hakim karşısına çıktı. Cinayeti Cem'in işlediğini belirten baba Nida Garipoğlu, ilk duruşmada oğlunu sakladığını itiraf etti. Cem ise akli dengesinin tespiti için Adli Tıp'a sevkedilecek.
Baba Garipoğlu suçunu itiraf etti
27 Şubat 2010 / 07:53 Güncelleme: 27 Şubat 2010 / 07:55

Başı kesilerek öldürüldükten sonra cesedi Etiler'de bir çöp konteynerine atılan Münevver Karabulut'u öldürmekle suçlanan Cem Garipoğlu ve babası Mehmet Nida Garipoğlu, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez birlikte hakim karşısına çıktı. Duruşmaya 5 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklar Hayyam Garipoğlu ve Tülay Makbule Garipoğlu duruşmaya katılmadı. Duruşmada savunmasını yapan Cem Garipoğlu, daha önce çocuk mahkemesinde verdiği ifadeye aynen katıldığını beyan etti.

Önceki ifadelerinde babasının olaylarla ilgisi olmadığı şeklinde ifade veren Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu ise oğlunu kendisinin sakladığını itiraf etti. Cinayeti Cem'in yalnız işlediğini öne süren Nida Garipoğlu, "Münevver Karabulut'un ailesine Allah sabırlar versin. Oğlum çok büyük bir hata yaptı. Karabulut ailesi ne söylese haklı, keşke oğlum yapmasaydı! Geçmişi geri getiremeyiz. Olay takdiri ilahidir. 10 ay hapiste kaldım. Medya, aylarca Garipoğlu ailesini linç etti. Her gün gazete manşetlerinde mahkum edildik. 50 yaşındayım hiçbir sabıkam yok. Bir defa olsun karakola gitmedim. Şiddete karşıyım. Bir insanı öldürmek için sebep olmalı. Münevver'i hayatımda görmedim, tanımıyorum" dedi.

'ARABAMLA GÖTÜRDÜM'

Mahkeme heyetinin sorusu üzerine cinayet günü neler yaptığını anlatan Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu, "22.30 sıralarında eve gittim. Evde bir sorun olduğunu anladım. Cem dışarı çıkmak istedi ve ne olduğunu sordum. O da kız arkadaşı ile tartıştığını söyledi. Onu Beylikdüzü'ndeki eve götürdüm. Burası bilindik bir yer olduğu için daha sonra oradan başka bir yere götürdüm" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı "Beylikdüzü'nden sonra nereye götürdün" diye sordu. Garipoğlu ise "Onu söylemek istemiyorum. Cinayet günü gerek kullandığımız OGS'lerde gerekse cep telefonu sinyallerinde nereye gittiğimiz bellidir. Ayrıca ben Münevver Karabulut'u daha önce hiç görmedim. Olaydan sonra tanıdım. Böyle bir cinayet işlesem evimde yapmam. Dağ bayıra götürüp orada işlerim. Cesedi kendi arabamla götürürüm. Oğlumu Beylikdüzü'ndeki evde ben sakladım" diye konuştu.

'BİR SAAT SONRA ALDIM'

Diğer tutuklu sanıklar Mehmet Karakayalı ve Habip Kurt'un kaldığı evin alt katındaki boş eve oğlunu götürmek istediğini ve evin anahtarını istedikten sonra oradan ayrıldığını anlatan Garipoğlu, "Bir saat sonra tekrar gelip Cem'i aldım. Bu sırada Karakayalı, Kurt ve Ahmet Batur'un olaydan haberi yoktu. Cem'i aldım, sonra sakladım. Teslim olmayı da kendi istedi. Münevver Karabulut'u öldürdüğünü tam lojmandan ayrılırken söyledi" şeklinde konuştu. Gömleğindeki kan lekesiyle ilgili soruya da yanıt veren Nida Garipoğlu, "O gün kıyafet değiştirmedim. Polis olaydan 3 saat sonra evime geldi. Münevver'i sordular. Tanımadığımı söyledim. Evde bana ait en ufak bir parmak izi bulunamadı" dedi. Tutuklu sanıklardan Ahmet Batur ise cinayet günü Hayyam Garipoğlu'nu görmediği yönünde ifade vermesi için baskı yapıldığını iddia etti.

 

Adli Tıp'a sevk kararı

Duruşmada Cem Garipoğlu'nun siyah kazak ve gri kot pantolon giydiği, sakal tıraşı olduğu görüldü. Duruşmada Cem Garipoğlu ve Mehmet Nida Garipoğlu yan yana oturdu. Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir'in daha önce testere kullanıp kullanmadığını sorması üzerine sinirlenen Cem Garipoğlu, "Bu soruya cevap vermek istemiyorum. Çok kötü oluyorum" dedi. Avukatların sorusu üzerine daha önce hiç ev temizliği yapmadığını söyleyen Cem Garipoğlu, "Bir insan vücudunda kaç litre kan vardır" diye soran Epözdemir'e, "Olay bir anda oldu. Daha önce anlattığım gibi oldu. Karşı tarafın avukatı üzerimde neden bu kadar baskı kuruyor anlamıyorum" şeklinde cevap verdi.

Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili görülen davada savcılığın, 3 kişi hakkında yaptığı tahliye talebi, mahkemece reddedildi. Mahkeme, Cem Garipoğlu'nun avukatı Aytekin Kaya ise müvekkilinin akıl sağlığının yerinde olmadığını gerekçe göstererek, Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi talebini ise kabul etti. Bir sonraki duruşma ise 30 Nisan'da görülecek.

 

'Gerçekleri saklıyorlar'

Duruşmaya verilen ara sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut, "Süreç devam ediyor. Avukatlar takip ediyor. Ben de dinleyici olarak duruşmadayım. Ezber devam ediyor" dedi. Basın mensuplarının, "Cem'in babası, 'oğlumu ben sakladım' itirafında bulundu" sözleri üzerine Süreyya Karabulut, "Evet böyle bir itirafta bulunmuş" dedi. Bu sırada araya giren avukat, "Bu beyan, gerçek saklayanları gizlemeye yönelik bir beyan. Kesinlikle 10 aydır içeride olan bir kişi, oğlunun bu şekilde saklanmasını hapishaneden mi idare etti? Gerçek saklayanları gizlemek için yapılmış bir beyan" diye konuştu.

 

Babaya müebbet oğluna 24 yıl

Katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun babası Mehmet Nida Garipoğlu'nun, 'Tasarlayarak, çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna iştirak etmek'ten ağırlaştırılmış müebbet, Hayyam Garipoğlu, Habib Kurt, Mehmet Karakayalı ve Ahmet Batur'un 'suçluyu kayırmak', anne Tülay Makbule Garipoğlu'nun da 'suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek' suçundan 6 aydan 5'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor. Yaş küçüklüğü dikkate alınan Cem Garipoğlu hakkında da 'Tasarlayarak, çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmek' suçundan 18 ile 24 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler