YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
B.Ç'nin velayeti ailesine verildi
Bursa'da yazar Hüseyin Üzmez'in cinsel istismarına maruz kalan B.Ç.'nin velayeti anne babasına verildi. Mutluluktan uçtuğunu söyleyen mağdurenin babası Bekir Ç., "Hayatımın en mutlu anını yaşıyorum" dedi.
B.Ç'nin velayeti ailesine verildi
03 Şubat 2010 / 16:58 Güncelleme: 03 Şubat 2010 / 17:06

Bursa'nın Mudanya ilçesinde yazar Hüseyin Üzmez'in cinsel istismarına maruz kaldığı için Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu'na yerleştirilen küçük mağdure B.Ç.'nin velayet davasının görülmesine devam edildi. Baba Bekir Ç.'nin de katıldığı duruşmanın basına kapalı yapılan bu celsesinde karar çıktı. Duruşmaya, davacı avukatı Hacer Dinç ile davalı vekili Ahmet Dedeler katıldı. 1. Aile Mahkemesi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) mağdure B.Ç.'nin velayetini almak için açtığı davanın reddine karar verdi.  
 

Duruşma çıkışı basın mensuplarının sorularını cevaplandıran baba Bekir Ç., mutluluktan ayaklarının yerden kesildiğini ifade ederek, "Yerde miyim, havada mıyım? bilmiyorum. Hayatımın en mutlu anı. Beklediğimiz karar da buydu. Allaha'a şükür. Söyleyecek bir şey yok. Ne diyebilirim ki? Çok mutluyum. Kızımla bu sabah görüşmüştük. Bu karara, o da çok sevinecek" diye konuştu.  
 

Baba Bekir Ç. ve anne L.Ç.'nin avukatı Ahmet Dedeler ise, mahkemenin B.Ç.'nin velayetini anne ve babasına verdiğini ifade ederek, "2 yıldır süren dava bugün sonuçlandı. SHÇEK, koruma altında bulunan B.Ç.'nin velayetini anne ve babasından alınması için dava açmıştı. Mahkeme kurumun bu talebini yersiz buldu. Koruma kararını çocuk mahkemesi vermişti. Biz de yarın Çocuk Mahkemesi'ne başvurup B.Ç.'nin ailesine teslimini isteyeceğiz" diye konuştu. 
 

Bu arada geçen celse pedagog eşliğinde ifade veren mağdure B.Ç. cinsel istismar suçundan 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez'den şikayetçi olmadığını belirtmişti. Ayrıca Üzmez davasında sanık olarak yargılanan anne B.Ç. de cinsel istismar suçuna aracılık ettiği iddiasıyla yargılandığı aynı davadan beraat etmişti. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler