YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
B.Ç'nin 3 kardeşi aranıyor
B.K'nin, Kozan ilçesine bağlı Turgutlu köyünde yaşayan 3 kardeşine ulaşmaya çalışıyor.
B.Ç'nin 3 kardeşi aranıyor
12 Ocak 2010 / 19:36 Güncelleme: 12 Ocak 2010 / 19:40

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Adana İl Müdürlüğü, Beyoğlu'nda darbedilmiş olarak bulunan 5 yaşındaki B.K'nin, Kozan ilçesine bağlı Turgutlu köyünde yaşayan 3 kardeşine ulaşmaya çalışıyor.

SHÇEK İl Müdürü Fazlı Doğanç, istismara uğramış ya da  uğraması muhtemel çocukların devlet korumasına alınması zorunluluğundan hareketle, B.K'nin kardeşlerine de devletin şefkat elini uzatmak istediklerini vurguladı.

Doğanç, B.K'nin kardeşlerinin okula gittiklerinin bildirildiğini, ancak sosyal hizmet uzmanlarının yaptıkları araştırmada okul ve evlerinde bulamadıklarını belirterek, ''Ekiplerimizin, jandarma ile birlikte gittikleri köyde yapılan aramada, B.K'nin ağabeyleri Turgutlu ilköğretim Okulu birinci sınıfı öğrencisi A.K, ikinci sınıf öğrencisi F.K. ve beşinci sınıftaki S.K. evlerinde yoktu. Aramalarımız sürüyor'' dedi.

Çocukların yakınları tarafından köye giden güvenlik birimleri ve sosyal hizmet uzmanlarından ''kaçırılmış olabileceğini'' belirten Doğanç, ''Eğer, bu aile 5 yaşındaki çocuklarını dilendiriyorsa diğer çocukları da risk altındadır. Bu nedenle çocukların devlet korumasında okullarına devamını sağlamak gerekir'' diye konuştu.

 DİLENCİLER KÖYÜ İFADESİNE TEPKİSİ

Bu arada, Kozan'a yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Turgutlu'nun ''dilenciler köyü'' olarak tanınması, tepkilere neden oluyor.

Köyün 30 yıllık muhtar azası ve B.K'nin akrabası Hacı Karadurak, basında çıkan haberlerin kendilerini yaraladığını, köylerinin adının hep dilencilikle anılmasından rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Karadurak, bin 239 olan nüfusun yüzde 90'ının halen köyde yaşadığını, başta İstanbul olmak üzere başka illere çalışmaya gidenlerin ne iş yaptıklarını bilmediklerini belirterek, ''Köyden İstanbul'a her gideni dilencilik yapıyor sanıyorlar'' dedi.

B.K. ve ailesinin yaklaşık bir yıldır köyde olmadıklarını anlatan Hacı Karadurak, ''Ailenin 3 çocuğu köyde yaşıyor. Okula düzenli olarak gidip geliyorlardı. B.K'nin başına gelen olayların basında yer almasının ardından Turgutlu'nun 'dilenci yetiştiren köy' olduğuna dair haberler yayınlandı. Bu köy halkı olarak bizleri çok üzüyor'' dedi.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan da ilçenin adının öne çıkarılarak dilencilikle bir arada kullanılmasının Kozan halkını derinden üzdüğününü belirtti.

Özgan, merkez nüfusu 72 bin olan ilçenin sadece Turgutlu köyünden ibaret olmadığını, bu nedenle Kozan'ın dilenci imajıyla anılmasından rahatsızlık duyduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Haberlere konu olan Turgutlu köylüleri, Osmanlı'nın son dönemlerinde Tunus'tan bölgeye gelip, Toros Dağları'nın uzantısındaki Andıl Dağı eteklerinde bulunan Turgutlu köyüne yerleşmişlerdir. İçlerinde normal yollardan çalışan, eğitimli, iş adamı, memur ve fakülte bitirmiş, çok temiz insanlar da var. Bu yüzden bir genelleme yapmak çok yanlış olur.' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler