YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azrail ruhu nasıl alır?
Azrail ruhu nasıl alır?
07 Temmuz 2014 23:30
Sabah yazarı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Azrail'in ruhu nasıl aldığını yazdı.

İşte Nihat Hatipoğlu'nun "Hüküm yalnız Allah'ındır" başlık yazısının o bölümü;

Hep merak etmişizdir.

Sekerat, yani koma halindeyken kişi neler görür, neler yaşar...

Bazı kişilerde görülen telaş hali, bazı kişilerde görülen rahatlık hali de bu gördüklerinden kaynaklanmaktadır.

İki ışık görünür.

O anda her şey yavaş yavaş matlaşır. Kişi siyah veya beyaz bir ışık görür. Bir sahabe vefat ederken, Hz. Peygamber (s.a.v.)'e; "Ey Allah'ın Resulü! Siyah bir ışık görüyorum" dediğinde, efendimiz dua etmiş ve siyah ışık uzaklaşmıştır.

Kişi ölmek üzereyken ölüm meleğini görür. Mümin kişi ölüm meleğini güzel bir surette görür. Zalim ve imansız kişi ise ölüm meleğini en korkunç haliyle görür.

Kişinin canı, boğazına yanaşınca (Nisa, 18) o anda bir şey yapamayacağını anlar ve elleriyle ayakları birbirine karışır. Azrail, ruhu, herhangi birimizin önümüzdeki sofradan yemeği alması gibi rahat alır.

Ruhu alan Azrail'in yanında rahmet ve azap melekleri vardır. Ruhun sahibi nereyi hak ediyorsa melekler ona göre onu alıp berzah alemindeki o yere doğru onu götürür.
Abdestli dolaşmak, bol bol Kur'an okumak, cuma akşamı namaz sonrası iki rekat nafile namaz kılmak, beş vakit namaza devam etmek, bol bol salat ve selam vermek, kul hakkına dikkat etmek ölüm anını kolaylaştırır.
Rabbim tümümüze o zor anda yardım etsin.

00:42
 // ÖLÜM KADAR GERÇEK
Allah bizleri yavaş ve ani ölümden korusun. Bu dünyaya gelirken biz ağladık, giderken ise dostlarımız ağladı. Ağlamak bir emanet gibi nesilden nesile sirayet ediyor. Allah ahirette bizleri ağlatmasın....
08 Temmuz 2014 00:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler