YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aziz Sancar Nobel ödülünü aldı!
Türk bilimadamı Aziz Sancar, İsveç'in başkenti Stockholm'de Nobel Kimya Ödülü'nü törenle aldı.
Aziz Sancar Nobel ödülünü aldı!
10 Aralık 2015 / 19:30 Güncelleme: 10 Aralık 2015 / 19:32

Nobel Kimya ödülünü kazanan Türk bilim adamı Aziz Sancar, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törende ödülünü aldı.

Sancar, Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile Nobel Kimya ödülünü kazanmıştı. Sancar, ödülünü Stockholm'de düzenlenen törende İsveç Kralı 16’ncı Gustaf’ın elinden aldı.

MARDİN'DEN NOBEL'E...

Mardin'in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Aziz Sancar, İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirmiş, yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

1-20151210193107.jpg

SALI GÜNÜ ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Kaya Türkmen’in dün onuruna verdiği resepsiyonda konuşan Sancar, “Kız çocuklarının eğitimine büyük önem verin. Çağdaşlaşmanın en büyük kıstası budur” demişti.

Prof. Sancar, önümüzdeki salı günü Ankara’nın daveti üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşecek.

2-721.jpg

AZİZ SANCAR KİMDİR? 

Halen ABD'nin Kuzey Karolayna Üniversitesi Tıp Okulu Biyokimya ve Biyofizik bölümünde öğretim üyeliği yapan Aziz Sancar, Mardin'in Savur ilçesinde 1946 yılında dünyaya geldi.

İlk ve ortaöğrenimini Savur ve Mardin'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Savur'da iki yıl doktor olarak çalıştı.

3-390.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler