YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Aziz Nesin Osmanlıca not alırdı"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, gündemde yer alan Osmanlıca tartışmaları için, "Osmanlıca zorun olmayacaksa İngilizce ve Fransızca da zorun olmaktan çıkarılsın" diyerek tepki gösterdi.
"Aziz Nesin Osmanlıca not alırdı"
13 Aralık 2014 / 09:15 Güncelleme: 13 Aralık 2014 / 10:29

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programında, Celal Kazdağlı, Orhan Miroğlu ve Tamer Korkmaz gündemi değerlendirdi.

Programda belli bir kesimin Osmanlıca gelince hanedanlığın tekrar başlayacağını varsayarak, sanki öyle olacakmış gibi karşı çıktığını vurgulayan Alper Tan, "Osmanlıca halkın bir kısmı tarafından umursanmazken, başka bir kısım Osmanlıcanın gelmesini savunuyor ve destekliyor" dedi.

Alper Tan'ın konuşmasından satır başları:

İşgalci İngiliz dili zorunlu kendi dilimiz Osmanlıca neden zorunlu olmasın?

"Osmanlı Devletini yıkan işgal devletlerinin dilleri, Cumhuriyet Döneminde mecburi yabancı diller arasına katıldı. Halk bu dillerden birini seçme şansına sahipti ancak, bu durum da sadece bazı yerlerde geçerliydi. İngilizce ve Fransızca arasında seçim yapabiliyordunuz."

Alfabe değişikliği bir darbeydi ama devrim gibi yansıtıldı

"Mustafa Kemal alfabe darbesi yapıldığında demiş ki, "En bir ya da iki sene içerisinde toplumun tümü okuma yazma öğrenecek." İki sene geçtiğinde okuma yazma oranı ancak yüzde 10'u bulabilmiş. 1965'te yüzde 50'lere ancak gelmiş. Şu an bile böyle bir şey yok. Harflerin değiştirilmesi ile kolay okuma yazma öğrenmek kuyruklu bir yalandı."

"Bu yaşananlar sadece dil darbesi ile kalmadı 1930'larda ortaya konulan güneş dil teorisi ile kelimelerin ve kavramlarında içi boşaltılmaya çalışıldı. Bu anlam kaymaları bizim tarihi anlamamızı da zorlaştırdı."

"Türkiye'nin kendi coğrafyasına yani eski Osmanlı coğrafyasına bir yönelimi var. Buralarda ise yüzde 90 Arap Alfabesi kullanılıyor. Eğer buraya bir yönelim varsa, oralarla ilişki kuran devlet adamlarının, diplomatların, askerlerin, gazetecilerin ve iş adamlarının buradaki dili, alfabeyi ve kültürü bilmesi lazım ki ilişkiler hızlandırılsın."

İsmet İnönü'nün kritik hatıratı

"İsmet İnönü hatıratında, alfabe değişikliği günlerine ait bir hadiseyi aktarmıştır. İnönü diyor ki, " Atatürk yanında bazı kimseler olduğu halde bir yerde çalışıyor. Önünce eski yazıyla yazılmış birçok kağıt var. Akşam üzeri ben kendisini görmeye gittim. Atatürk'e İsmet Paşa geliyor diye haber verirler. Hepsi telaşa düşer ve masanın üzerindeki kağıtları kaldırırlar." Herkes Osmanlıca yazıyor ama birbirinden saklıyor."

Hasan Celal Güzel'in açıklaması

"Hasan Celal Güzel Fatih Şahin'in hazırlayıp sunduğu çerçeve programında Kenan Evren ile olan Osmanlıca anekdotunu paylaştı. Düşünün yeni alfabe o kadar kolay ki üzerinden 70 sene geçmesine rağmen darbeci generalimiz Osmanlıca yazmayı bırakamamış."

"Osmanlıca zorun olmayacaksa İngilizce ve Fransızca da zorun olmaktan çıkarılsın"

"Zorunluluk noktasında Osmanlıcaya karşı çıkanlar İngilizcenin ve Fransızcanın zorunlu olmasına karşı çıkmıyorlar.  Benim çocuğum neden zoraki İngilizce öğrensin? Ben elbette öğrenmesini isterim. Fakat neden İngilizce ve Fransızca zorunlu oluyor?"

Tamer Korkmaz'ın konuya ilişkin açıklamaları ise şöyle oldu:

"Bu durumun kaynağı Lozan'a kadar dayanır. Ve Lozan'da gizli maddeler vardır eğer bir şeyler ile yüzleşmek istiyorsanız. Önce Lozan'ın gizli maddeleri ve Atatürk'ün vasiyetinde sansürlenen noktalar ile yüzleşin. " Atatürk'ün vasiyetinde bazı bölümlerin sansürlenmesinin nedeni sonra yaşadığı pişmanlıklardır."

"Aziz Nesin de Osmanlıca not alırdı"

"Hasan Celal Güzel'in örneğine yakın bir örnek vereceğim. 1990 yılında İstanbul'da muhabirken Atatürk Kültür Merkezi'nde bir paneli izliyorum. Panel'in konuşmacılarından birisi de Aziz Nesin'di. Ben ona yakın oturuyordum. Bende panelle ilgili not tutuyordum. Arada bir kalkıp fotoğraf çekiyordum. O ara Aziz Nesin'in notlarını Osmanlıca tuttuğunu gördüm."

 

KANALAHABER/ÖZELİÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler