YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azeri bayrağıyla ilgili son karar
Azerbaycan bayrağının maça girişi yasaklanmıştı. Sivil kurumlar karşı atağa geçti, 15 bin bayrak bastırdı. Son karar validen geldi.
Azeri bayrağıyla ilgili son karar
13 Ekim 2009 / 15:58 Güncelleme: 13 Ekim 2009 / 16:03

Yarın Ermenistan ile yapılacak milli maç öncesi Bursa'da, Azerbaycan bayrağı gerilimi yaşandı. Vali Harput, "stata Azerbaycan bayrağının sokulmayacağını" açıklayınca büyük bir tepki aldı...

Olası provokasyon tehdidi nedeniyle alındığı açıklanan bu önlem eleştiri toplayınca son anda iptal edildi; yasak kaldırıldı.


VALİ TEPKİYİ GÖRDÜ GERİ ADIM ATTI

 

VALİ DAHA ÖNCE DE
BÖYLE DEMİŞTİ

Azerbaycan bayrağına yasağı Vali Harput getirmişti. Sabah saatlerinde maçın yapılacağı stadı denetlerken gazetecilere şu açıklamayı yapmıştı;  "Türkiye dışında Azerbaycan ile ilgili hiçbir slogan ve mesajın yer almayacağı bir biçimde bu müsabakada yer alırsanız, gönlümüz ve kapımız size açık. Ama Azerbaycan bayrağı veya başka türlü flama ve sloganlarla buraya gelip, maç seyretmeye müsamaha göstermeyeceğiz ve müsaade etmeyeceğiz. Bunun böyle bilinmesi lazım. Bu tarz faaliyetlerde zaman zaman yanlış anlamalar ve anlaşılmalarla, bizim zarar görmemiz sonucunu doğuracak çok büyük yanlışlıklara yol açılabilir" demişti 

Koyduğu yasak ile ortalığı ayağa kaldıran Bursa Valisi Şahabettin Harput,  tepkiler üzerine geri adım attı. Validen gelen son açıklama şöyle oldu; "İyi niyetli, mütevazı olarak kendiliğinden yanında KKTC ve Azerbaycan bayrağı taşıyanlara, taşkınlık ve sloganlarla böyle bir siyasi şeye çekmediği sürece herhangi bir engel olunmayacaktır"

Yasak haberi ile birlikte sivil toplum örgütleri harekete geçmiş ve tepki için 15 binden fazla Azerbaycan bayrağı bastırıp, kentte dağıtmaya başlamıştı. Bu yasağın kalkması ile birlikte yarın akşam statta Azerbaycan bayrakları olabilecek.

YASAĞA TEPKİ YAĞMIŞTI

Milli maçta Azeri bayrağına getirilen yasak Meclis gündemine de taşınmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen verdiği soru önergesinde Azerbaycan Bayrağı'nın İçişleri Bakanlığı tarafından mı yasakladığını ve FİFA'nın bayrak yasaklama kararı olup olmadığını sormuştu.

MAHKEMEYE BİLE GİDİLDİ

43 yaşındaki Mehmet Karakaya ile 29 yaşındaki Celaleddin Güler de, Bursa Valiliği'nin aldığı bayrak kararı için Bursa 2'nci İdare Mahkemesi'ne, yürütmeyi durdurma istemiyle başvurmuştu. 

BİLET VERİLMİYOR

Ermenistan ile imzalanan protokol nedeniyle milli maçın bir protesto ortamına dönüşmesinden korkuluyor. Bu nedenle de bilet almak için stat önündeki gişelere gidenlere bilet satılmıyor.

Gişelerin tamamı şu anda kapalı bulunuyor. Bilet olduğu halde bu biletlerin protestocuların eline geçmesinden korkulduğu için satış yapılmıyor.

Biletler belirli gruplara toplu halde veriliyor. Bu gruplar da biletleri denetimleri altında tutabilecekleri kişilere dağıtıyor...

KENTTE PROTESTOLAR VAR

Bursa şimdiden gerilmiş durumda... Kentte, Ermenistan ile yapılan protokolü protesto gösterileri yapılıyor... Polis yoğun güvenlik önlemleri almış durumda. Yarın da stat etrafında olağanüstü önlemler devreye girecek...

ERMENİ GAZETECİLER BURSA'DA

Milli maç öncesi Ermeni gazeteciler de kentte ropörtajlar yapıyor... Türk vatandaşlardan maç ve Ermenistan ile yapılan protokole dair görüşler alıyorlar.

İnternethaber

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler