YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan'dan büyük jest
Azerbaycan'dan büyük jest
29 Ekim 2014 23:28
Cumhuriyetin kuruluşunun 91'inci yıl dönümü, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Azerbaycan'daki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, sabah Bakü Türk Şehitliği'nde yapılan törenin ardından, akşam saatlerinde düzenlenen resepsiyonla devam etti.

Bakü'nün yeni mimari sembollerinden Flame Towers Fairmont Hotel'de Büyükelçi İsmail Alper Coşkun'un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov, Cumhurbaşkanlığı İdaresi yetkilileri, üst düzey komutanlar, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başlayan resepsiyonda Büyükelçi Coşkun, bu yılki kutlamalarda ilk kez hayata geçirildiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm dış temsilciliklere gönderdiği kutlama mesajını okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Azerbaycan'da bulunan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıl dönümünün ülkemiz, milletimiz, tüm dost ve kardeş ülkeler için hayırlar getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıl heyecanını bizlerle paylaşan dost ve kardeş ülkelerin temsilcilerine, onların nezdinde tüm dost ve kardeş halklara, temsilcilik çalışanlarımıza da bu anlamlı günümüzde barış ve dayanışma mesajlarımızı iletiyor, milletimizin en kalbi selamlarını gönderiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, dünyada barışı, dayanışmayı, adalet ve refahı savunan; her ülkenin iç işlerine ve toprak bütünlüğüne saygı gösteren, uluslararası hukuku, evrensel insani değerleri, insan hak ve özgürlüklerini her şeyin üzerinde tutan bir dış politika anlayışına sahiptir.

91 yıl boyunca hassasiyetle muhafaza ettiğimiz ve savunduğumuz bu değerler, bugün ve bundan sonra da Türkiye dış politikasının sarsılmaz temel ilkeleri olacaktır. 

Türkiye, her meselede adaletin, hakkaniyetin ve barışın yanında yer almayı, mazlum ve mağdurlar için cesaretle hakkı savunmayı sürdürecektir. Türkiye, istikrarla büyüyen ekonomisi, standartları yükselen demokrasisi, kararlı Avrupa Birliği süreci, G20 üyeliği, uluslararası platformlardaki etkin tutumuyla bölgesel ve küresel barış için tecrübesini insanlık adına seferber etmekten de kaçınmayacaktır. 

Bu düşüncelerle Azerbaycan'da yaşayan tüm vatandaşlarımızın, tüm kardeşlerimizin, akrabalarımızın Cumhuriyet Bayramlarını tekrar tebrik ediyorum. Bu anlamlı günde, heyecanımıza ve coşkumuza ortak olan dost ve kardeş ülkelere, onların halklarına ve temsilcilerine, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyor; selam ve sevgilerimi yolluyorum."

Abid Şerifov ise yaptığı konuşmada, tüm Türk halkının bayramını hem Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, hem de kendi adına kutlayarak, Türkiye'ye barış, huzur, istikrar ve yeni başarılar dilediğini iletti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler