YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayyıldız Tim: Türkiye'ye hala siber saldırı var ama...
Kanal A canlı yayına görüntülü bağlanan Ayyıldız Tim'in üst düzey yöneticisi Kuralay Rusya ile Türkiye arasındaki siber saldırılarla ilgili bilgiler verdi. Kuralay Türkiye'ye siber saldırıların devam ettiğini söyledi.
Ayyıldız Tim: Türkiye'ye hala siber saldırı var ama...
02 Ocak 2016 / 08:50 Güncelleme: 02 Ocak 2016 / 08:55

Kanal A da yayınlanan Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın hazırlayıp sunduğu Gözden Kaçanlar programında son zamanlarda Rusya ile ilgili çıkan sorunlar sonrası Türkiye'ye yapılan siber saldırılarla ilgili gelişmeler konuşuldu.

Programa "Ayyıldız Tim Kimdir?" kitabının yazarı ve siiber savaş uzmanı Mehmet İshak Telli canlı yayın konuğu olarak Ayyıldız Tim yöneticilerinden Kuralay ise canlı bağlantı ile bağlandı.

Rus sitelerinin siber saldırılarına karşılık veren Ayyıldız Tim Grubunun yetkililerinden Kuralay takma ismini kullanan uzman Rusya'nın Türkiye'ye yaptığı saldırıları ve Ayyıldız Tim'in buna nasıl karşılık verdiğini anlattı.

Kuralay "Türkiye'ye hala da devam eden bir siber saldırı var. Ama başarılı oldular ya da olmadılar bu tartışılır. Yani hani bunların başarısı şu şekilde Türk vatandaşlarının kullanmak istedikleri internet sitesini kullanamadığı zaman bunlar kendilerini başarılı zannediyor" şeklinde konuştu. 

Kuralay'ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar:

TÜRKİYE'YE HALA BİR SİBER SALDIRI VAR

Türkiye'ye hala da devam eden bir siber saldırı var. Ama başarılı oldular ya da olmadılar bu tartışılır. Yani hani bunların başarısı şu şekilde Türk vatandaşlarının kullanmak istedikleri internet sitesini kullanamadığı zaman bunlar kendilerini başarılı zannediyor. Yani bizim güvenliğimizi tartışmamız gerekiyor. Devlet burada güvenlik adına işte ODTÜ neler yapıyor? Yani nasıl savunuyorlar, firewalllarıayarladılar mı, yani bunları konuşmamız gerekiyor aslında fakat buda biraz devletin işine karışmak gibi oluyor. Devletin olmadığı yerde mi dersek doğru olur bilmiyorum ama biz tam müdahalemizi yapıyoruz gayriresmi olarak. Devletin yetişemediği yerlerde destek olmak gibi. 

RUSYA'YA KARŞILIK VERİLEBİLDİ Mİ?

Yani bunu size sormak lazım biz şuan yayındaysak eğer herkes bize teşekkür ediyorsa eğer günde 3 bin tane teşekkür maili alıyorsak eğer demekki iyi bir karşılık vermişiz. Rus ekonomi bakanlığını kapattık erişilmedi, 19 bin tane kullanıcının şifreleri de dahil paylaştık ve hala saldırılarımız devam ediyor. Bankasını kapattık evet. 

TÜRKİYE'YE GELEN SİBER SALDIRILAR GEREKEN CEVABI ALDI

Bizce hafife aldılar Türkiye'yi ama gereken cevabı çok güzel aldılar. Bizim amacımız bir savaş başlatmak değil aslında. Fakat ülkemizi de korumak zorunda hissediyoruz kendimizi. Biz 2002 de yola çıkarken esasında herşeyi gönüllülük esasına göre yaptık. Yani bugünün parasıyla bir tl cebimize girmiş değildir bu işi yaptığımızdan dolayı.

Bizi en çok mutlu eden şey teşekkür mesajları ve sizin gibi destek olan insanlar. Bunları gördükçe daha da çok çalışıyoruz. Dualarda alıyoruz herkesten işte bize herkez yapabileceği şeyi yapmaya çalışıyor nasıl destek olabilir diye. Para vermek isteyenler oluyor. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz zaten. Sadece vatanımıza sahip çıkalım diyoruz. Biraz önce de söylediniz ya onbeşlikler diye. Biz o onbeşliklerin liderleriyiz işte. 

S,ber Güvenlik Uzmanı Mehmet İshak Telli ise şunları söyledi:

TÜRKİYE'NİN DE SÖYLENECEK SÖZÜ VARMIŞ

Rusya'nın en büyük hava yolunu hacklediler. Rusya'da zaten basın bundan bahsediyor. Şey diyorlardı Türkiye beklendiği gibi değilmiş. Türkiye'nin de söyleyecek sözü varmış. Ben bunu başta da söyledim Rusya'nın ben bunu yaptım diyipte gazetelere vermesi veya üstlenmesi mümkün değil. Tabiki Rusya yaptı. Neden yaptı. Uçak düşürülene kadar birşey yoktu. Uçak düşürüldükten sonra bu olaylar başladı. Şimdi ne yaparsınız. Şurda vatan haini olan düşmanlar var Amerika'da Avrupa'da da olan Ermeniler var. Türkiye'nin düşmanı bunlar her yönden orda bekliyorlar zaten. Rusya'da saldırdığı zaman onlarda gönüllü zaten direkt gönüllü geliyorlar. Yani siz tek bir ülke ile şey yapmıyorsunuz. 

SİBER SALDIRILAR TÜRKİYE'YE BİR NEVİ İYİLİK YAPTI!

Kötü komşu ev sahini yaptırır. Türkiye'ye yapılan bu saldırılar iyi neden biliyor musunuz? Aşı gibi artık bünye bekliyor.  Ve altyapı yapılıyor saldırılara karşı organisazyonlar yapılıyor siber. şirketler ve bankalar kendini  kontrol altına alıyor. Eğer bunlar yapılmamış olsaydı beş sene sonra bizim herşeyimiz çökerdi. Bu şekilde sağlamlaştırılıyor. Bakanlıklarda yeni yerler açılıyor. Yani esasında bir nevi bize iyilik yaptılar Türkiye'ye. 

Öte yandan program sırasında Kanalahaber.com'a karşıt gruplar tarafından yoğun bir siber saldırı gerçekleştirildi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 // Erman arslan
Super bir programdi tesekkurler ayyildiz tim, tesekkurler kanala...
02 Ocak 2016 15:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler