YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aysel Tuğluk beraat etti
Aysel Tuğluk beraat etti
12 Mayıs 2010 12:40
Milletvekilliği Anayasa Mahkemesi tarafında düşürülen Aysel Tuğluk, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılandığı davadan beraat etti.

Anayasa Mahkemesi tarafından milletvekilliği düşürülen ve hakkında 5 yıl siyaset yasağı konan Aysel Tuğluk, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan yargılandığı davada beraat etti. Tuğluk'un aynı suçtan yargılandığı diğer dava ise zaman aşımına uğradı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Aysel Tuğluk katılmadı. Tuğluk'u avukatı Özcan Kılıç temsil etti. Avukat Kılıç, basında yer alan ve Tuğluk'un suçlanmasına neden olan bilgilerin müvekkilinin basına verdiğine dair delil bulunmadığını savundu. Bu nedenle suçla müvekkilinin bir bağı bulunmadığını ifade eden Kılıç, Tuğluk'un beraatine karar verilmesini istedi. Davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, Tuğluk hakkında 28 Mayıs 2004'te bir gazetede yayınlanan "Apo konuşuyor" başlıklı haberde "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan dava açıldığını belirtti. Mahkeme, Tuğluk'un suçu işlediğinin sabit olmadığını belirterek beraat kararı verdi.

Tuğluk'un 3 Nisan 2002'de yayınlanan 'Apo PKK'nın yeni adını beğenmedi' başlıklı haberle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan yargılandığı dava da yine İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davayı karara bağlayan mahkeme, 'suç tarihinden itibaren dava zamanaşımını kesen birden çok sebebe rağmen 7,5 yıllık dava zamanaşımının olayda gerçekleştiğini' belirtti. Mahkeme bu nedenle Tuğluk hakkında açılan davanın ortadan kaldırılmasına karar verdi.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler