YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aysel Tuğluk beraat etti
Mahkeme, Tuğluk'un açıklamsanın Öcalan'ın sağlığıyla ilgili olduğuna, bunun da propoganda oluşturmayacağını ifade ederek Tuğluk'un beraatine karar verdi
Aysel Tuğluk beraat etti
18 Şubat 2010 / 10:32 Güncelleme: 18 Şubat 2010 / 10:37

 Kapatılan DTP eski milletvekillerinden Aysel Tuğluk, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan yargılandığı davalardan birinden beraat etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar Aysel Tuğluk, İrfan Dündar ve Fırat Aydınkaya katılmadı. Sanıklar adına avukatları Özcan Kılıç duruşmaya girdi. Duruşmada son savunmasını yapan avukat Kılıç, müvekkillerinin beraatini istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme, Aysel Tuğluk hakkında 'yasadışı PKK terör örgütü propagandası yapmak' suçundan dava açıldığını hatırlatarak, yapılan yargılama ve toplanan delillere göre sanığın yaptığı açıklamanın Abdullah Öcalan'ın sağlığı ile ilgili olduğunu kaydetti. Bu açıklamaların terör örgütünün propagandasını oluşturmayacağını ifade eden mahkeme, Tuğluk'un unsurları oluşmayan suçtan beraatine karar verdi.

Mahkeme ayrıca 29 ve 30 Nisan 2004'te Özgür Gündem gazetesinde yer alan haberlerde sanık avukatlar İrfan Dündar ve Fırat Aydınkaya'nın 'Avukatlar Öcalan'ın Kongra-Gel içindeki gelişmelere ilişkin düşüncelerini anlattı', 'Değişimin sancıları yaşanıyor' ve 'Barışın kalıcı hale gelmesinde Öcalan'ın görüşleri önemli' gibi sözler sarf ettiğini belirtti. Mahkeme Dündar ve Aydınkaya'nın 'Öcalan için bir şans' başlıklı yazılarla terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın görüşlerini yandaşlarına ilettiği ve sanıkların bu yazıları not alıp beyanda bulunarak PKK/Kongra-Gel örgütünün propagandasını yaptıklarını belirterek sanıkları 10'ar ay hapisle cezalandırdı. Sanıkların duruşmalardaki iyi hallerini göz önünde bulunduran mahkeme cezanın açıklanmasını erteledi.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler