YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayşe öldü, hakim uyandı!
Ayşe öldü, hakim uyandı!
22 Ocak 2011 09:04
Hakimin bu kararı vermesi için Ayşe’nin ölmesi mi gerekiyordu!

Ayşe Paşalı, “Eski kocam beni öldürecek” diye koruma istedi. Ancak hakim “Kanunda eski eşe karşı koruma yok” diyerek çığlığını duymazdan geldi. Ayşe’nin ölümü acı bir ders oldu. Aynı hakim, aynı taleple başvuran bir kadına koruma verdi.

Kadına karşı şiddetin simgelerinden biri haline gelen Ayşe Paşalı’nın kabus dolu öyküsü, kendisini döven ve tecavüz eden kocasından boşandıktan sonra da devam etmişti.  Üç kızının da babası olan, eski eşi İskender Yetkin, yeniden birlikte olmazsa öldürüceğini söylüyordu. Paşalı, arabayla kaçırarak tehdit eden, kapısına dayanan eski eşine karşı çareyi savcılığa ve mahkemeye başvurmakta bulmuştu. Avukatı Elif Kabadayı Tatar aracılığıyla Ankara Aile Mahkemesi’ne başvururak koruma talep etmişti. Koruma talebinde, AİHM’in Nahide Opuz isimli kadının, boşandığı eşinden gördüğü şiddet nedeniyle gerekli koruma önlemlerini almadığı için Türkiye’yi mahkum ettiği hatırlatılarak Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi uyarınca koruma kararı verilmesi istenmişti.

32 gün sonra öldürüldü

Ancak Aile Mahkemesi hakimi, 5 Kasım’da, bu başvuruyu iki satırlık bir gerekçeyle reddetti. Hakimin kararında tarafların boşanmış olması nedeniyle Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre koruma kararı verilemeyeceği belirtildi. Oysa bu karardan önce bazı hakimler uluslararası sözleşmeler gereğince eski eşlerine karşı koruma isteyen eden kadınların taleplerini kabul ediyordu. Nitekim, hakimin ret kararından 32 gün sonra Paşalı, eski eşi tarafından öldürüldü. Paşalı’nın avukatı Tatar da bu duruma isyanını “Başka hakime denk gelseydi koruma kararı alınabilirdi” sözleriyle göstermişti.

Aynı hakim, bu kez doğru karar

Bu olaydan sadece 23 gün sonra Paşalı’nın avukatı Tatar, bu defa öğretim görevlisi bir kadının eski eşine karşı korunması için mahkemeye başvurdu. Müvekkilinin, kendisini döven, sürekli borçlanan, internette tanıştığı kadınlarla buluşan eşinden boşandığını belirten Tatar, boşanmadan sonra da tehdit mesajları gönderen, evini basarak 5 yaşındaki ortak çocuklarının yanında döven eski eşe karşı koruma kararı verilmesini talep etti. Tatar, Paşalı için yaptığı başvuruda yaptığı gibi AİHM kararını ve uluslararası sözleşmeleri de yine hatırlattı.

AİHM kararını uyguladı

Bu başvuru, bilgisayar yoluyla yapılan otomatik dağıtım sonunda, Paşalı’nın koruma talebini reddeden hakimin önüne geldi. Paşalı’nın başvurusunu “Kanunda yok” diye reddeden hakim, bu olaydan aldığı acı dersle, bu defa başvuruyu kabul etti. Hakim kararında, “Dosya içeriğine göre talep yerinde görüldüğünden ülkemizin de taraf olduğu Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi, AİHM’in Nahide Opuz kararı göz önünde bulundurularak mağdurun boşanmış olduğu eski eşi hakkında tedbirlere hükmedilmesi uygun görülmüştür” ifadelerini kullandı.

‘Eski koca 6 ay eve yaklaşamaz’

Hakim, eski eşin aile bireylerine karşı şiddet ve korkuya dayalı söz ve davranışlarda bulunmaması, mağdurun evine ve işyerine yaklaşmaması, eşyalarına zarar vermemesi, alkollü veya uyuşturucu almış olarak ev ve işyerine gelmemesi tedbirlerinin 6 ay uygulanmasına karar verdi. Kararda eski eşin bu tedbirlere uymaması halinde 6 ay hapisle cezalandırılacağının kendisine bildirilmesine de karar verildi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler