YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı!
Ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı!
19 Temmuz 2011 08:07
Süren'in borsada manipülasyon soruşturmasında verdiği ifadenin detaylarına ulaşıldı Süren, şirketinin 'C'den 'A'ya çıkışını 2 saat önce öğrenmiş. Şirketinden satışa sunulan 500 bin hissenin 437 binini ise Mecnur Çolak ve adamları almış...

İstanbul Mali Şube ekiplerinin düzenlediği 'borsada manipülasyon çetesine' ilişkin soruşturmada aralarında Mecnur Çolak'ın da olduğu 28 kişi tutuklanmıştı. Soruşturmada, çetenin finans kaynağı olarak adı geçen Galatasaray Kulübü eski başkanlarından Faruk Süren 5 Temmuz'da 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi. Süren'e 17 soru
yöneltildi. Dosyadaki bilgilere göre Süren, şirketlerinin C'den 'A' grubuna geçişini Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasından 2 saat önce, soruşturmada tutuklanan Mehmet Uğurlu'dan öğrenmiş. Süren'in şirketinin satışa çıkan 500.000 adet hisse senedinin 437.346 adedini ise Mecnur Çolak ve adamları almış. İste Süren'e sorulan sorular ve yanıtları:

KİRACIYIM: Süren, emniyette yatırımı hesabı, herhangi bir gayrimenkulu olmadığını, kiracı olarak oturduğunu söyledi.

BU BİLGİYİ NEREDEN ALDINIZ: Süren'e, 'Şirketlerinin İMKB'de işlem görmesine yönelik çeşitli kısıtlamalara dahil olduğu 'C' grubundan 'A' grubuna geçişini açıklamadan 2 saat önce nasıl duyduğu' soruldu. Süren ise başvuruyu kendisinin yaptığını belirtti, 'Kamuya açıklandığında ben de değişikliği öğrendim' dedi. Süren, 'Mehmet Uğurlu'yu tanıyor musunuz?' sorusunu '2010'un ortalarında basketbol federasyonu kokteylinde tanıştık. Ticari bağım yok' diye yanıtladı. Mali Müşavir ve Eski Altın borsası yöneticisi olduğu için şirketlerinin gözaltı pazarından çıkışında izlenecek yol hakkında tecrübelerinden faydalanmak istediğini savundu. Uğurlu'nun 'C'den 'A'ya çıkış bilgisini nasıl aldığını bilmediğini, Mecnur Çolak'ı ise tanımadığını belirtti.

ALANLARI TANIMIYORUM: Polis, Süren'e, 'Şirketinizin hisse senedi piyasasında 05.05.2011 tarihinde 12:26:33-14:26:31 zaman aralığında 1,96-1,97 TL seviyesinden 500.000 adet satım işlemi gerçekleştirdiği ve 437.346 adedi (%87,46) Mecnur Çolak ve grubu içerisindeki H.D., S.P. ve C.G. hesabı üzerinden yapılan alım işlemleri ile karşılandığı tespit edilmiştir. Bu satış işleminden kimlere bilgi verdiniz?' diye soruldu. Süren ise şu yanıtı verdi: Hisse başına 3.20 TL'dir. Şirketimin nakit ihtiyacından dolayı 500.000 adet hisse senedini zararına satarak ihtiyacı karşıladım ve parayı borcumu ifa etmek amacıyla kullandım. Bu konu ile alakalı SPK'ya bilgi verdim. Bahse konu şahısları da tanımam.

ŞİRKET BİLGİLERİ ARACINDAN ÇIKTI
MALİ şube ekipleri borsa spekülatörlerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Mecnur Çolak'ın arabasında çanta içinde bir CD ele geçirdi. İncelemede CD'den,
Süren'in şirketlerine ait bilgiler çıktı. Faruk Süren ise CD içerisindeki bu bilgilerin şebeke elemanlarının eline nasıl geçtiğini bilmediğini söyledi.

ÇETEDEN ŞİKAYETÇİ OLDU
Faruk Süren, Mecnur Çolak ve Mehmet Uğurlu'nun birlikte hareket ettiklerini emniyette öğrendiğini söylerken; 'Şirketlerimin hisse senetleri üzerinden yapıldığı tespit edilen manipülatif eylemlerle ve şahıslara herhangi bir bağlantım yok. Mehmet Uğurlu isimli şahsında örgüt kapsamında yapmış olduğu eylemlerden ilk defa burada bilgi sahibi oldum. Bu işlemler neticesinde şahsım ve şirketlerim itibar kaybetmiştir. Mali olarak da zarar görüşmüştür. Bu kişilerden şahsım ve şirketlerim adına şikayetçiyim' dedi. ŞİRKET BİLGİLERİ ARACINDAN ÇIKTI
MALİ şube ekipleri borsa spekülatörlerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Mecnur Çolak'ın arabasında çanta içinde bir CD ele geçirdi. İncelemede CD'den,
Süren'in şirketlerine ait bilgiler çıktı. Faruk Süren ise CD içerisindeki bu bilgilerin şebeke elemanlarının eline nasıl geçtiğini bilmediğini söyledi.

srncccc.jpgÇETEDEN ŞİKAYETÇİ OLDU
Faruk Süren, Mecnur Çolak ve Mehmet Uğurlu'nun birlikte hareket ettiklerini emniyette öğrendiğini söylerken; 'Şirketlerimin hisse senetleri üzerinden yapıldığı tespit edilen manipülatif eylemlerle ve şahıslara herhangi bir bağlantım yok. Mehmet Uğurlu isimli şahsında örgüt kapsamında yapmış olduğu eylemlerden ilk defa burada bilgi sahibi oldum. Bu işlemler neticesinde şahsım ve şirketlerim itibar kaybetmiştir. Mali olarak da zarar görüşmüştür. Bu kişilerden şahsım ve şirketlerim adına şikayetçiyim' dedi.
 
2 SAAT ÖNCE ÖĞRENDİ
DİNLEMELERE takılan görüşmelere göre Süren, şirketlerinin C grubundan A grubuna geçişi bilgisini KAP açıklanmadan önce öğrenmek için Uğurlu ile yoğun bir trafiğe girmiş. Süren'in Uğurlu ile 31 Aralık 2010'da yaptığı telefon görüşmeleri şöyle:
Saat 17:11: 24
Faruk S.: Okey orda kimi arayacak o uzmanlardan birisini arayacak
Mehmet U.: Tabi tabi tabi yani teftiş kurulunu da arayabilir çünkü teftiş kurulu bakıyormuş bu işe
Faruk S.: Teftiş kurulu bakıyor evet ben ben dedim ya gidiyim mi diye sordum
Mehmet U.: Yok yok hayır ona gerek yok sadece biz hani hep herkes bugün diye düşünüyor da acaba hani bir 
Faruk S.: U.'yu aldırtayım arattırayım ben şimdi size haber vereceğim sağolun...

BUGÜN MÜ BELLİ OLUYOR? - Saat 17:23:03
Mehmet U.:
Ama şey gerçi yok onlar seansı bitirip çıkarlar. Seans daha bitmedi, beş dakika falan var
Faruk S.: 5 dakika var seansın bitmesine arayayım mı K.'yı?
Mehmet U: İsterseniz bir arayın bugün mü belli oluyor hani bilgi öğrenmek sadece..
Faruk S.: Bugün mü belli oluyor falan diye.
Mehmet U.: Tabi sorabilirsiniz en doğal hakkınız
Faruk S.: Ben arıyorum şimdi onu okey...

TERS BİR İMPUT YOK DİMİ? - Saat 17:30.06
Faruk S.:
K. ile konuştum haberi yok bir teftiş yapıyor bize de bilgi vermiyorlar
Mehmet U.: Tamam tamam çok teşekkür ederim yani teftişte çünkü bu şey
Faruk S.: Şeye vermiyorlar bilgi hııı kotasyona vermiyorlarmış henüz daha vermemişler yani bir ters bir şey olmaması lazım değil mi orda?
Mehmet U.:  Yok hayır olmaması lazım sadece yani bugün mü yoksa pazartesi mi açıklayacaklar
Faruk S.:  Evet yani siz şimdi ters bir hıı imput gelmedi size değil mi yani onların içinden
Mehmet U.: Hayır, yok gelmedi hiç gelmedi...

HARİKA, HARİKA EN GÜZEL HEDİYE BU - Saat 18:15
Faruk Süren, Mehmet Uğurlu ile yaptığı görüşmede durağan olan şirketlerinin borsada A grubuna geçtiğini iki saat önce öğreniyor. Mutluluğu sözlerine yansıyor. KAP ise açıklamayı saat 20:12'de yapmıştı.
Faruk S.: Mehmet ha oldu oldu ha sağolun sağolun
Mehmet U.: Sağolun sağolun
Faruk S.:Teşekkür ederim ben de harika ikisi de değil mi ikisi de?
Mehmet U.: Evet evet, hayırlı olsun
Faruk S.: Harika ha harika, en güzel hediye buydu işte.

A ve C grubu ne demek?
A grubu hisseler krediye konu olabilen, sürekli işlem gören ve yatırımcı bilgilendirme konusunda olağan uygulamaya sahip hisseler olarak gösterilir. C grubu hisse senetleri ise gözaltı pazarında işlem gören hisseler ile fiili dolaşımdaki pay sayısı 250 binin altında kalan hisse senetleridir. SPK, bu uygulamayı geçen yıl başlattı. Amaç manipülasyonun önüne geçmekti. Makina Takım hisseleri, C grubundayken sadece gözaltı pazarında o da günün belirli saatlerinde işlem görüyordu. Hisseye yatırım yapmak isteyenler, 'riskli olduğu' gerekçesiyle kredili işlem yapamıyordu. 31 Aralık'ta alınan yeni karar sonrası Makina Takım 'ikinci ulusal pazar' denilen bir üst lige atladı. Böylece şirket 'riskli kategorisinden çıktı, hisselerin tüm gün işlem görmesi sağlandı... (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler