YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aynı anda 1000 kişi namaz kılabilecek
Aynı anda 1000 kişi namaz kılabilecek
Aynı anda 1000 kişi namaz kılabilecek
07 Mayıs 2008 / 13:36 Güncelleme: 07 Mayıs 2008 / 00:00

Akşam Gazetesi, Çankaya Köşkü karşısında "sessiz, sedasız" cami yapıldığını okuyucularına duyurdu. Sanki illegal bir örgütün, suç merkezi inşa ediliyormuş izlenimi veren haberi insan okunduğu zaman nüfusunun yüzde 99'u Müslüman olmayan bir ülkede yaşadığı hissine kapılıyor.


Avrupa'da, Amerika'da ve dünyanın muhtelif yerlerinde Müslümanların ibadetlerini barış ve huzur içinde ifa etmeleri için camiilerin inşaasına izin verilirken neden Müslüman bir ülkede bu kadar doğal bir istek tartışmaların odağında bir kördüğüme dönüşüyor?


Ankara Çankaya'da yaşayanlar adı 'Köşk Camii' olan ama yapı itibariyle bir viraneden farkı olmayan caminin perişan halini çok iyi bilirler. Camii özellikle Cuma namazı vakitlerindeki yoğun kalabalığı karşılamakta çok yetersiz kalıyordu. Bu ihtiyacı karşılamak için Çankaya'nın silüetine yakışır yeni bir camiinin inşaasına başlandı.


Akşam Gazetesi'nin konuyla ilgili haberi..


864 RAKIMLI CAMİVe Çankaya camii için düğmeye basıldı. Köşk’ün tam karşısında bulunan küçük mescidin yerinde 1.000 kişilik cami inşaatı başladı...


ARSASINI BELEDİYE VERDİ


ÇANKAYA Köşkü ile arasında sadece bir yol olan baraka mescit yıkılıp sessiz sedasız temel atıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin arsasını bağışladığı Köşk Camii, çift minareli olacak. Konferans ve tiyatro salonu ile eğitim merkezi bulunacak. Çevresi yeşil alan olarak düzenlenecek.


HOCA, GERİ ADIM ATMIŞTI


ERBAKAN Hoca, Refahyol döneminde Taksim ve Çankaya’ya cami sözü vermiş, büyük tepki alınca vazgeçmişti. Camiyi yaptıran dernek yöneticisi Remzi Toğanaş, 11 yıl sonra tartışmalı projeyi hayata geçirdi. Cami, 2 yıl içinde ibadete açılacak.


Köşk’ün yanı başına cami


Çankaya Köşkü’nün yanı başındaki 800 metrekarelik alanda yeni bir cami inşaatına başlandı. Daha önce bir mescidin bulunduğu alana yapılan Köşk Camii bin kişilik


Çankaya Köşkü’nün yanı başında bir cami inşaatına başlandı. Köşk’le arasında sadece yol bulunan “Köşk Camii”, aynı adı taşıyan 1980 yapımı mescidin yerine inşa ediliyor. Bunun için mescit, şubat ayında yıkıldı.


Köşk Camii’ni, “Çankaya Yıldız Mahallesi Köşk Camii Yaptırma Yaşatma ve Külliye Çalışmaları Derneği” yaptırıyor. Cami, Anayasa Mahkemesi’ne de 150 metre mesafede bulunuyor.


ÇİFTE MİNARELİ


Bin kişilik planlanan Köşk Camii’nin altında göze hoş görünmeyen dükkanlar yerine konferans salonu, eğitim merkezi ve tiyatro salonu bulunacak. Yine çevresinde parkların ve dinlenme alanlarının bulunacağı caminin kullanım alanı ise 800 metrekareden oluşuyor. Caminin önünde 2 bin metrekarelik bir de park yer alacak. Plana göre çifte minareli olacak.


Köşk Camii’nin arsasını ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tahsis etti.


Camiyi yaptıran derneğin yöneticisi Remzi Toğanaş, AKŞAM’a şunları söyledi: “Burada, eski bir mescit vardı. Minaresizdi, bakımsızdı, yıkılmaya yüz tutmuştu. Biz burayı daha önceden yıkıp, yeni bir cami yapmak istedik. Sayın Erbakan’ın ‘Taksim’e ve Çankaya’ya cami yaptıracağım’ sözleri tartışma yaratınca yeni cami yapmaktan o dönemde vazgeçtik. Sonunda belediye arsayı tahsis edince biz de şubatta mescidi yıktık, Modern, çağdaş bir camimiz olacak. 2 yıla kadar bitirilmesi planlanıyor.”


Köşk Camii Necmettin Erbakan tarafından Refahyol Hükümeti döneminde de gündeme gelmiş ve büyük tartışmalara yol açmıştı.


Taksim’deki araziye 10 yıldır talip yok


ÖTE yandan Erbakan’ın cami yapılmasını istediği Taksim’deki arazi ise 10 yıldır satılamıyor. Ziraat Bankası, cami için gündeme gelen 1624 metrekarelik arsayı 10 yıldır her ay iki kez düzenlediği ihalelerle satmaya çalışıyor. Ancak, SİT alanı kapsamında olduğu için bugüne kadar yapılan 240 tur ihaleye rağmen araziye alıcı çıkmadı. İhalenin teminat tutarı 2 milyon 450 bin YTL. (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler