YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayna'dan Erdoğan'a şok sözler
Viranşehir ilçesine bir ziyaret düzenleyen BDP Eş Başkanı Emine Ayna grup toplantısında gözyaşlarına hakim oalmayan Başbakan'a sert eleştirilerde bulundu. Başbakan'ı sahtekarlıkla suçlayan Ayna konuşmasında Ertuğrul Özkök'ü de es geçmedi...
Ayna'dan Erdoğan'a şok sözler
24 Temmuz 2010 / 12:16 Güncelleme: 24 Temmuz 2010 / 12:16

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bir ziyaret düzenleyen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Emine Ayna 12 Eylül'de yapılacak olan Referanduma boykot çağrısı yaptı. Emine Ayna, Erdoğan'ın gurup toplantısında gözyaşını tutamamasına kamuoyunda tartışma yaratacak sözler söyledi. Ayna konuşmasında ölen PKK'lılara gerilla diyerek hitap etti.

Viranşehir ilçesine bir ziyaret düzenleyen BDP Eş Başkanı Emine Ayna, BDP Şanlıurfa il Başkanı İbrahim Ayhan ve bazı BDP'liler Viranşehir Belediye Kültür Merkezi bahçesinde halka hitap etti. Bir konuşma yapan Emine Ayna, 12 Eylül tarihinde yapılacak olan Referandum için boykot çağrısı yaptı. Başbakan Tayip Erdoğan, 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Cezaevinde 18 yaşındayken idam edilen Erdal Eren için gözyaşı döküp ağlamasını değerlendiren Ayna, Başbakan Erdoğan eski başbakanlardan Tansu Çiller'e benzetti. Başbakan Erdoğan 'ın 17 yaşındaki Erdal Eren'e ağlama ihtimalinin olmadığını belirten Ayna, "O gün Başbakan ağladı. Rol yapmadı. Ağladığı kendisiydi. Başbakan o anda Çiller'e çok benziyordu. Çiller'de başbakan olduğu dönemlerde savaş çığırtkanlığını yapıyordu. Giderayak o da çok ağladı. Her mikrofona çıktığında ağladı. Ağladığı kendisiydi. Başbakan'da kendisine ağladı" dedi. Ayna başbakan'ın gözyaşları döktüğü gurup konuşması için başbakanı sahtekarlıkla suçladı. Ayna "şu konuda haklıyız sahtekarlık, timsah gözyaşları olduğu kesin. Çünkü başbakan Erdal erene ağlamaz. 13 yaşındaki 13 kurşunla Mardin'in Kızıltepe ilçesinde öldürülen Uğur Kaymaz'ın kanında eli vardır. Onun ölümünden sorumludur" diyerek Erdoğan'ı suçladı.

Konuşmasında Başbakan Erdoğan ile iktidara yüklenen Emine Ayna, "Konuşmasında her fırsatta kendisini demokrat olduğunu ifade eden Başbakan, sadece idam kaldırmakla mı demokrat olacak?" dedi. Ayna, "12 Eylül'de bu paket geçerse Kürtler çocuklarına 'w' ve 'x' harflerini barındıran isimler koyabilecek mi? Kimlikleri Anayasal güvenceye alınacak mı? Eşitlik ve özgürlük arayışları cevap bulacak mı? Tekçi zihniyet aşılacak mı? Hayır. Bunların hiç biri yok. Peki, biz neden destek sunalım" diye konuştu.

AYNA, 'ATATÜRK: KÜRT HALKININ MUHTARİYET HAKKI OLMALIDIR' DEMİŞTİ'

Ayna, konuşmasında gazi Mustafa kemal Atatürk'e ulu önder Mustafa kemal Atatürk hitap ederek Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı konuşmalardan alıntılar yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, TBMM 'de yaptığı konuşmasında; 'Bu Meclis, Türk ve Kürt halkının meclisidir. Kürt halkının muhtariyet hakkı olmalıdır' demişti. Büyük Millet Meclisi'nde Nacistan ve Kürdistan milletvekilleri vardı. Türkiye'ydi, Türkiye Cumhuriyeti devletiydi ama coğrafik tanımlamaları vardı. Kürdistan milletvekilleriydi, Nacistan milletvekilleriydi. Atatürk; 'Biz bu ülkeyi Kürt halkıyla birlikte kurtardık. Bu Meclis her iki halkı temsil eden bir Meclistir' dedi. Savaşlar sonrası Lozan Antlaşması imzalanacağı zaman Türkiye'yi temsilen İsmet İnönü giderken yanında 2 Kürt milletvekili götürdü. Lozan Antlaşması'nda Türkiye'deki azınlıkların durumu tartışılıyordu. Lozan Antlaşması'yla birlikte Türkiye'deki farklılıklar; dikkatinizi çekerim Kürtler dışında hepsi bir statü sahibi oldu. Sıra Kürtlerin statüsüne geldiğinde İsmet İnönü; 'Kürtler azınlık değildir' dedi. 'Kürtler Türkiye'nin asli unsurudur. Türk halkıyla, Kürt halkı beraber savaşmış. Biz eşitiz' dedi. Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkenin kurucusu, ulu önderi bir şey söylemişti; 'Bu meclis iki halkın meclisidir' demişti. Söz vermişti. O yüzden dediler ki; 'Biz azınlık değiliz. Biz Türkiye'nin asli unsuruyuz" şeklinde konuştu.

Ayna, Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün tartışma başlattığı "Kürtlerle eşitliği kabul etmeyiz", bağımsızlık tartışmasına Özkök'ü "bölücülük, ırkçılık, anti demokratlıkla suçladı. Ayna, son 1 ayda öldürülen PKK'lıların resimlerini bir zarf içinde Başbakana yollayarak ölen PKK'lılar üzerinde işkence yapıldığı iddia edilen fotoğraflarını değerlendirdi. Ayna, konuşmasında PKK'lılara "GERİLLA" diye hitap etti. Ayna, "Biz parti olarak Başbakana son 1 ayda gerilla cenazeleri üzerinde yapılan işkencelerin fotoğraflarını gönderdik. Biz bir iyi niyetle gönderdik. Haberlerinin olmadığı düşünmek istedik. Dedik ki böyle bir şeyden haberleri yoktur. Gönderelim haberdar edelim müdahale etsinler. Başbakan çıktı bir açıklama yaptı. Döndü dedi ki 'avukatlığı size mi düştü' dedi. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler