YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayna'dan Eker'e hain suçlaması
Ayna'dan Eker'e hain suçlaması
30 Ekim 2011 18:00
Anayasayı tanımıyoruz; çiğnemeye devam edeceğiz diyen BDP'li Emine Ayna, Bakan Mehdi Eker'i de 'hain' ilan etti.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Anayasa ve yasalar tarafından konulmuş yasakları tanımadıklarını, bunu çiğnemeye de devam edeceklerini söyledi. Ayna, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i de Kürt halkının hakkını savunmadığı gerekçesiyle "hain" ilan etti.

Partisinin Antalya il başkanlığı tarafından düzenlenen 2. Olağan Kongresine katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, hükümete yüklendi. Durukan Düğün Salonu'nda düzenlenen kongreye katılan Ayna, hükümetin Avrupa ülkelerine tarafından eleştirildiğinde "Bizim Kürt milletvekilimiz onlardan daha çok." dediklerini iddia etti.

AK Parti'nin Kürt milletvekillerinden birinin Bakan Eker olduğunu hatırlatan Ayna, "Bugüne kadar Kürtlükle ilgili iki kere cümle kurdu. Başka yok. Sadece iki cümlesi var. AK Parti'nin Kürt milletvekilinin Kürtlerle kurduğu iki cümle var. Bunlardan biri 3 yıl önce söylediği, 'Şükredin oturun. Faili meçhul cinayetler yok.' İkincisini de geçen gün söyledi. '90 günlük işkenceli günlerimi özlediniz.' Onların Kürt milletvekili işte böyle." dedi.
 Bu durumdan dolayı acı çektiklerini belirten Ayna, "İçimizdeki hainler." diyerek Bakan Eker'i hedef gösterdi. Eker'in kendi kimliğine halkına ihanet ettiğini öne süren Ayna, "Tekçiliği dayatan bir hükümetin içinde, ona kendini inkarı dayatan bir hükümetin içinde bu kadar rahat yer alabiliyorsa, hele birde oturup Kürt halkının karşısına geçip onu ezen ve sömürenlerin işkencesiyle tutuklamayla cinayetleriyle tehdit ediyorsa bunun adı hainliktir. Bu nasıl bir Kürtlükse partisinin başkanı (Recep Tayyip Erdoğan) diyor ki; 'tek dil, tek millet'. Yani Türklük ve Türkçe. Ve o hala orada. Demek ki kendisi Türklüğü ve Türkçe'yi kabul ediyor." şeklinde konuştu.
 

"ANAYASA VE YASALARI TANIMIYORUZ, ÇİĞNEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen operasyonları da eleştiren BDP'li Emine Ayna, Kürt halkının bu operasyonlar kör ve sağır edilmeye çalışıldığını iddia etti.
 

Bunları önlemek için mücadele ettiklerini belirten Ayna, şunları söyledi:

"Bütün emeğimiz bununla mücadele içindir. Önümüzde çok kısa bir süre var. Yönelimlerine baktığımız zaman bunları dolduracak hiçbir hukuki zeminleri yok. En son Diyarbakırlı bir genci gözaltına alıp neden cep telefonu kullanmadıklarını soruyorlar. Kullanmaz. Dinliyorsun. Hepimizi dinliyorsun. Korkum yok. Ama ailemle konuşuyorum bundan rahatsız oluyorum. Yakında ben de kullanmayacağım. Kaldır dokunulmazlığımı tutukla. Hiç tutuklanmayan insanlar değiliz. Böyle saçma bir şey olabilir mi hiç birinin hukuki zemini yok. Tamamen bizleri pasifsize etmek için yapılan bir uygulamadır. Nasıl boşa çıkaracağız? Onların suç saydıklarını yaparak. Yasakçı bir Anayasa mı var? O Anayasa'yı tanımıyoruz. Eğer o Anayasa yasaklıyorsa yasakları uymamak suçsa biz o yasaklara uymayacağız. Seçim kanunda Kürtçe konuşmak, afiş asmak yasak mı? Kürtçe konuşacağız, pankart asacağız. Biz bunu yasağa rağmen yapacağız."

Çok önemli bir dönemde bulunduklarını belirten Emine Ayna, çözümü kendilerinin kolaylaştıracaklarını ileri sürdü. Bunu da yapmanın tek yolunun yasakları tanımamak olduğunu belirten Ayna, BDP'nin en önemli felsefesinin yasaklara tanımamak olduğunu kaydetti.

Ayna, dünyada diğer halklara verilen hakların kendilerine verilene kadar, Anayasa ve yasalar tarafından konulmuş yasakları tanımadıklarını, bunu çiğnemeye de devam edeceklerini söyledi.
 

Konuşmaların ardından kongre, dilek ve temennilerle sona erdi. CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler