YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AYM'ye vuvuzelalı protesto
AYM'ye vuvuzelalı protesto
08 Temmuz 2010 23:08
Anayasa Mahkemesi'nin anayasa değişiklik paketine ilişkin kararını vuvuzelalı protesto.

Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişiklik paketine ilişkin kararına Vuvuzelalı protesto gösterisi yapıldı.

Anayasa Paketinin değişikliğine ilişkin CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne açtığı davayı karara bağlayan Mahkemenin kararına, Galatasaray meydanından sıra dışı bir tepki geldi.

Güney Afrika'da oynan Dünya Kupası karşılaşmalarına da damga vuran geleneksel çalgı vuvuzelayı eline  alan yaklaşık 30 kişilik grup, vuvuzelaları üfleyerek Mahkemenin kararını protesto etti. Sloganlar da atan grup çıkardıkları seslerle İstiklal Caddesi'nde yürüyenlerin de ilgi odağı oldu. Grup adına açıklama yapan Nuran Yüce, Anayasa Mahkemesinin son kararıyla yeni bir suç işlediğini savundu.  Yüce " Mahkeme hükümetin ve meclisin yetkisini gasp etti, kendini seçilmişlerin yerine koydu. Anayasa Mahkemesi kendi yapısına ve HSYK'nın yapısına dair maddelere müdahale ederek yargı vesayetini sürdürmek istedi. 27 Mayıs darbesinin ürünü olan 12 Eylül darbesi ve 1982 Anayasası ile bugünkü konumuna getirilen Anayasa Mahkemesi kararı, yargının demokratikleşmesinin gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Şimdi söz sırası halktadır. Anayasa Mahkemesi ve demokratikleşmenin önünü kesmeye çalışan herkese yanıtı halk, 12 Eylül'de sandıkta verecektir. 12 Eylül anayasasından ve ruhundan kurtulmamızı sağlayacak yeni bir anayasa istiyoruz. Mevcut Anayasa değişiklik paketi 12 Eylül Anayasasından tümüyle kurtulmak yönündeki taleplerimizi karşılamıyor ama bu paket darbe anayasasının çöpe atılması yönünde önemli bir ilk adımdır. Bu yüzden yetmez ama evet diyoruz" dedi.

Öte yandan Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gönderdiğini ifade eden Adem Çevik, davanın takipçisi olacağını belitti. Grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler