YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AYM'ye 8 bin 500 kişi başvurdu!
AYM'ye 8 bin 500 kişi başvurdu!
20 Eylül 2013 13:40
Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru kapsamında müracaat eden teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın dosyasında sona yaklaştı.

Dosyada tüm süreçler tamamlanırken; kararın yaklaşık 3 ay içinde çıkması bekleniyor. Yüksek Mahkeme'ye bireysel başvuru sayısı ise 8 bin 500'e ulaştı.

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurular 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren alınmaya başlandı.

Yüksek Mahkeme'ye yapılan başvurular en çok 'adil yargılanma' şikayetiyle yapılıyor. Edinilen bilgiye göre Yüksek Mahkemeye yapılan bireysel başvuru sayısı yaklaşık 8 bin 500'e ulaştı. Yetkililer, bu sayının önümüzdeki dönem daha da artacağını belirtiyor.

Müracaat edenler arasında teröristbaşı Öcalan da yer alıyor. Öcalan, 'Kürdistan Devrim Manifestosu' adlı kitabının toplatılması sebebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurup toplatma kararının kaldırılmasını talep etmişti. Yüksek Mahkeme, Öcalan'ın başvurusuyla ilgili kararda sona geldi. Tüm aşamaları tamamlayan Anayasa Mahkemesi, şimdi dosya üzerinden yakın bir gelecekte karar vermesi bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi'nin 24 Eylül-31 Aralık 2012 tarihleri arasındaki bireysel başvuru istatistiklerine göre posta yoluyla yapıldığı için kayda alınmayan başvuru sayısı 300 olmuştu. Mevzuata belirtilen yerlere yapıldığı için kayda alınan başvuru sayısı da bin 342 olarak gerçekleşmişti.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler